Aronia, to owoc posiadający bardzo charakterystyczny, cierpki smak. Sok z niej przyrządzony i zapasteryzowany wspomaga organizm przez cały rok. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ owoce aronii, dzięki swym wartościowym związkom pomagają uchronić się przed różnymi chorobami, w tym cywilizacyjnymi.
Witaminy i związki zawarte w soku z aronii:
– Aronia jest bogata w witaminę P, czyli silny przeciwutleniacz. W walce z wolnymi rodnikami oprócz tego pomogą flawonoidy – rutyna i kwercetyna, katechiny, antocyjany i leukocyjany. Bioflawonoidy umożliwiają lepsze wchłanianie się witaminy C.
– Owoc aronii stanowi bogactwo witamin C, PP, B2, B9 i E.
– Aronia jest źródłem makro i mikroelementów, takich jak żelazo, mangan, wapń, miedź i inne.
Na co pomoże?
– Bioflawonoidy, takie jak rutyna oraz antocyjany wzmacniają naczynia krwionośne i uszczelniają ich ścianki. Dzięki temu chronią przed powstawaniem żylaków, chorób oczu, w tym jaskry.
– Antocyjany wpływają na poprawność widzenia, obniżają poziom złego cholesterolu i poprawiają poziom dobrego.
– Charakter przeciwutleniający owoców aronii pomaga złagodzić skutki chemioterapii i radioterapii. Terapie takie warto wspomóc dietą wzbogaconą o aronię.
– Właściwości aronii poprawiają ukrwienie wzroku i niwelują promieniowanie płynące z monitora.
– Owoce aronii chronią przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego na skórę.
– Aronia posiada właściwości obniżające ciśnienie krwi, dzięki czemu powinna być stosowana w profilaktyce chorób serca i zapobieganiu miażdżycy.
– Sok z aronii nadaje się dla diabetyków, ponieważ kwas chlorogenowy spowalnia absorpcję glukozy. Nie dochodzi w ten sposób do skoków ciśnienia, więc osoby z nadciśnieniem powinny stosować go regularnie.
Kiedy zachować ostrożność?
Jeśli cierpisz na chorobę wrzodową, stany zapalne żołądka lub inne groźne dolegliwości układu pokarmowego unikaj częstego spożywania soku z aronii.