Dieta Gersona – zasady, jadłospis, przepisy

Jakie są najważniejsze założenia diety Gersona? I czy stosowanie jej może wpłynąć na zahamowanie rozwoju chorób nowotworowych? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat niniejszej kuracji znajdziesz w dalszej części tekstu.

W obliczu choroby, każdy z nas stara się znaleźć jak najskuteczniejsze metody walki z problemem. Kiedy tradycyjne leczenie zawodzi, często skłaniamy się w kierunku alternatywnych rozwiązań. Niestety, brak konsultacji z lekarzem prowadzącym, dotyczących nowych metod terapeutycznych, lub jednoczesne zrezygnowanie z dotychczasowych form leczenia, często może skutkować tragicznymi konsekwencjami. Niemniej jednak, poszukując rozwiązań  dręczącego nas problemu, warto zapoznać się ze wszystkim dostępnymi metodami leczenia i skonsultować ich wiarygodność z lekarzem prowadzącym.

Dieta Gersona – na czym polega?

Twórcy diety Gersona, na podstawie której opracowano postępowanie terapeutyczne, twierdzą, że przestrzeganie jej zasad jest w stanie nie tylko zapobiec, ale również leczyć większość chorób, które związane są z wysokim ryzykiem śmiertelności. Terapia Gersona zakłada stosowanie ścisłej diety (opartej o świeże warzywa i owoce), odpowiedniej suplementacji witamin oraz oczyszczania organizmu (przy pomocy lewatyw). Zwolennicy niniejszego stylu życia wierzą, że kluczem do osiągnięcia zdrowia jest oczyszczenie organizmu z nadmiaru szkodliwych toksyn, a tym samym wzmocnienie układu odpornościowego. Według twórców diety Gersona, za powstawanie zagrażających życiu człowieka chorób, odpowiedzialne są głównie dwa czynniki:

 • Niedożywienie organizmu – związane z nieodpowiednią podażą składników mineralnych i witamin (może dotyczyć zarówno osób o szczupłej sylwetce, jak i pacjentów zmagających się z problemem nadwagi i otyłości);
 • Zatrucie organizmu – spowodowane przyswajaniem zbyt dużej ilości pokarmów o wysokim stopniu przetworzenia, obfitujących w nasycone tłuszcze (najczęściej pochodzenia zwierzęcego), jak również cukry proste.

Składniki dietoterapii Gersona

Na terapię Gersona składa się kilka elementów. Wśród najważniejszych z nich możemy wyróżnić:

 • Odpowiednio skomponowaną dietę;
 • Spożywanie soków owocowo-warzywnych;
 • Oczyszczanie organizmu (detoksykację);
 • Stosowanie odpowiednich suplementów diety;
 • Odpoczynek i redukcję stresu w życiu codziennym.

Dieta Gersona – oparta jest o bogactwo witamin oraz minerałów zawartych w warzywach i owocach. W jadłospisie królują zatem surowe jarzyny (głównie zielonolistne) oraz węglowodany złożone (płatki owsiane, otręby pszenne). Podczas stosowania niniejszej diety, należy bezwzględnie wyeliminować wszelkie białka pochodzenia zwierzęcego.

Soki – to bez wątpienia podstawa niniejszej diety. Napój wyciskany ze świeżych warzyw i owoców (pochodzących wyłącznie z ekologicznych hodowli), powinien być spożywany nawet 13 razy dziennie! Soki należy przygotowywać ze świeżej marchwi, jarmużu, natki pietruszki, selera naciowego, jabłek lub pomarańczy.

Oczyszczanie organizmu – dieta Gersona zakłada regularne przeczyszczanie organizmu przy pomocy lewatywy z kawy. Bardzo ważne jest, aby wykonywać ją codziennie przez cały czas trwania niniejszej diety (około 6 tygodni). Twórcy teorii uważają, że lewatywa z kawy jest w stanie wypłukać, wraz z żółcią, nagromadzone w naszym ciele toksyny odpowiedzialne za powstawanie większości chorób.

Stosowanie suplementów diety – podczas stosowania zasad niniejszej terapii należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji zarówno witamin, jak i składników mineralnych, wśród których możemy wyróżnić: niacynę, witaminę B12 oraz potas.

Odpoczynek i redukcja stresu – zarówno detoksykacja organizmu, jak i proces leczenia wymaga od nas wiele energii. Dlatego też, tak ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego komfortu i czasu na odpoczynek. W tym czasie, należy postawić siebie na pierwszym miejscu, unikać stresu związanego ze zmartwieniami dnia codziennego i zapewnić sobie wsparcie najbliższych, którzy pomogą nam w wykonywaniu obowiązków.

Jak wykonać lewatywę z kawy?

Lewatywa z kawy stanowi jeden z podstawowych elementów terapii Gersona. Do jej przygotowanie potrzebne są następujące składniki:

 • 3 czubate łyżki (stołowe) mielonej kawy;
 • 1 litr wody.

Sposób postępowania:

Krok I: Kawę należy dodać do gotującej się wody, a następnie wymieszać całość i doprowadzić do wrzenia;

Krok II: Po zagotowaniu, miksturę należy odstawić do zaparzenia na około 15-20 minut;

Krok III: Po zaparzeniu, należy przelać wywar przez sitko o drobnych oczkach lub gazę. Wówczas uzyskamy płyn gotowy do wykonania lewatywy.

Dieta Gersona a choroby nowotworowe

Twórcy terapii Gersona wierzą, że zwielokrotniona podaż witamin w czasie choroby nowotworowej jest w stanie zahamować proces jej powstania i wyraźnie zmniejszyć wielkość zmian o charakterze złośliwym. Niemniej jednak, twierdzenia te nie zostały potwierdzone żadnymi, rzetelnymi badaniami klinicznymi. Zamiast tego, u pacjentów decydujących się na stosowanie niniejszej terapii dochodzi do wywołania wielu niepokojących objawów, które w skrajnych sytuacjach mogą zagrażać nawet ich żuciu.

Większość osób przestrzegających zasad diety Gersona skarży się na takie objawy jak:

 • Nudności, a nawet wymioty;
 • Skurcze mięśni oraz silne bóle brzucha;
 • Podwyższoną temperaturę ciała oraz przewlekłe bóle głowy.

W skrajnych przypadkach, wynikających z częstego stosowania lewatyw, dochodzi nawet do perforacji lub uszkodzenia ściany jelita grubego. Ponadto, przestrzeganie postanowień niniejszej diety może doprowadzić do poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, metabolicznej oraz witaminowej.

Jakie produkty można spożywać w diecie Gersona?

Jadłospis w diecie Gersona opiera się przede wszystkim na świeżych warzywach i owocach. Wśród tych, które spożywane powinny być najczęściej, możemy wyróżnić:

Świeże warzywa, w tym:

 • Szparagi, cebulę, czosnek, karczochy, rukolę, korzeń pietruszki wraz z natką, czerwoną kapustę, marchew, kalafior, ziemniaki, paprykę zieloną, szpinak (wyłącznie w ugotowanej formie), rzodkiewki, szczaw zwyczajny, pomidory, fasolkę szparagową.

Aromatyczne zioła, takie jak:

 • Cząber, szafran, szałwia, tymianek, kiper włoski i ogrodowy, majeranek, rozmaryn, kolendra.

Surowe owoce, w tym:

 • Winogrona, jabłka, mango, brzoskwinie, melony, śliwki, morele oraz gruszki.

Suszone owoce, takie jak:

 • Rodzynki, daktyle, morele, żurawina (należy wybierać te produkty, które nie zawierają w sobie związków siarki).

Ponadto, w diecie Gersona dozwolone są takie produkty, jak: ryż pełnoziarnisty, olej lniany, płatki owsiane, brązowy cukier, miód, tarty chrzan.

Jakich produktów należy unikać w diecie Gersona?

Podczas stosowania niniejszej diety należy przede wszystkim ograniczyć lub całkowicie wyeliminować spożycie soli kuchennej, która zdaniem autora niniejszej teorii jest odpowiedzialna za powstawanie większości chorób cywilizacyjnych. Z jadłospisu należy również wykluczyć zarówno mięso, jak i wszelkie białka pochodzenia zwierzęcego.

Dodatkowo, zasady diety Gersona wymagają od nas wykluczenia takich składników jak:

 • Kawa i ciemna herbata;
 • Biały cukier oraz mąka pszenna;
 • Wszelkie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego;
 • Alkohol (nawet w niewielkich ilościach);
 • Owoce morza;
 • Niektóre owoce, takie jak: ananasy, awokado lub jagody;
 • Niektóre warzywa, takie jak: surowy szpinak oraz ogórek zielony (niniejsze warzywa należy przyjmować wyłącznie w ugotowanej formie);
 • Grzyby leśne;
 • Musztarda;
 • Orzechy, nasiona roślin, kokosy;
 • Czekolada, kakao oraz produkty pochodne;
 • Ser żółty; oraz
 • Wszelkie słodycze pod postacią lodów, ciastek lub batonów.

Dieta Gersona – jadłospis

Jadłospis w niniejszej diecie opiera się na sokach owocowo-warzywnych oraz trzech posiłkach wegetariańskich. W dalszej części tekstu przedstawiony został przykładowy jadłospis zgodny z założeniami terapii Gersona.

I porcja soku (7:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z pomarańczy;

Śniadanie (7:30): Płatki owsiane na wodzie z dodatkiem rodzynek;

II porcja soku (8:30): szklanka świeżo wyciskanego soku z marchwi z dodatkiem selera;

III porcja soku (10:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z buraka z dodatkiem liści jarmużu;

IV porcja soku (11:30): szklanka świeżo wyciskanego soku z jabłek z dodatkiem niewielkiej ilości miodu;

V porcja soku (13:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z pietruszki z dodatkiem liści jarmużu;

Obiad (14:00): Ratatouille wegetariańskie z dodatkiem pełnoziarnistego ryżu;

VI porcja soku (15:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z pomidorów z dodatkiem natki pietruszki;

VII porcja soku (16:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z jarmużu z dodatkiem pomarańczy;

VIII porcja soku (17:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z marchewki z dodatkiem jabłka;

IX porcja soku (18:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z czerwonej kapusty;

X porcja soku (19:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z pomidorów z dodatkiem tymianku i rozmarynu;

Kolacja (20:00): szparagi gotowane z dodatkiem sałatki z rukoli, pomidorków koktajlowych oraz gruszki;

XI porcja soku (20:30): szklanka świeżo wyciskanego soku z buraka z dodatkiem natki pietruszki i niewielkiej ilości czosnku;

XII porcja soku (21:00): szklanka świeżo wyciskanego soku z zielonej papryki z dodatkiem szczawiu oraz korzenia pietruszki;

XIII porcja soku (22:00): szklanka świeżo wyciśniętego soku z jabłek oraz marchwi.

Zarówno podczas przyrządzania posiłków, jak i pełnowartościowych soków, należy pamiętać o stosowaniu produktów najwyższej jakości, najlepiej pochodzących z upraw ekologicznych. W sytuacji odczuwania głodu między posiłkami, warto również sięgać po świeże warzywa i owoce w formie przekąski.

Dieta Gersona – przepisy

Sporządzenie codziennych posiłków opartych w większości o świeże warzywa i owoce, wbrew pozorom nie jest takie proste. Dlatego też, w poniższym artykule przygotowaliśmy kilka przepisów na pożywne sałatki oraz pełnowartościowe koktajle, które przygotujesz w swojej kuchni w zaledwie kilka minut.

Propozycja nr 1. Sałatka z buraka

Jakich składników potrzebujesz?

 • 1 ugotowanego i pokrojonego w kostkę buraka;
 • 1 marchwi pokrojonej w drobną kostkę;
 • 1 selera pokrojonego w drobną kostkę;
 • 1 jabłka pokrojonego w kostkę;
 • Pęczka natki pietruszki;
 • Odrobiny soku z cytryny;
 • Szczypty rozmarynu;
 • Łyżeczki oleju lnianego.

Jak przygotować sałatkę z buraka:

Wszystkie warzywa przełóż do dużej miski, skrop je odrobiną soku z cytryny, posyp rozmarynem, a następnie dodaj łyżeczkę oleju lnianego. Całość dokładnie wymieszaj przy pomocy dużej łyżki.

Propozycja nr 2. Sałatka z tartej cukinii

Jakich składników potrzebujesz?

 • 1 cukinii startej na tarce o dużych oczkach;
 • 1 buraka startego na tarce o dużych oczkach;
 • 1 jabłka startego na tarce o dużych oczkach;
 • 1 pomidora pokrojonego w drobną kostkę;
 • 1 pomarańczy pokrojonej w drobną kostkę;
 • Łyżeczki octu jabłkowego;
 • Łyżeczki wody;
 • Łyżeczki miodu;
 • Łyżeczki soku z cytryny.

Jak przygotować sałatkę z tartej cukinii?

Wszystkie warzywa przełóż do dużej miski, a następnie skrop je odrobiną octu, wody, miodu oraz soku z cytryny. Następnie, przy pomocy dużej łyżki, delikatnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki.

Propozycja nr 3. Lekka sałatka z pomidorów

Jakich składników potrzebujesz?

 • 10-12 pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół;
 • Około 10-15 gramów roszponki;
 • Garści posiekanego szczypiorku;
 • 2 łyżek jogurtu naturalnego;
 • 1 łyżeczki soku z cytryny;
 • 1 łyżeczki oleju lnianego;
 • 1 łyżeczki tartego chrzanu.

Jak przygotować lekką sałatkę z pomidorów?

Pomidorki oraz roszponkę i posiekany szczypiorek przełóż do jednej miski. Jogurt wymieszaj z łyżeczką soku z cytryny, oleju lnianego oraz chrzanu. Przygotowany dressing dodaj do warzyw, a następnie połącz ze sobą wszystkie składniki przy pomocy dużej łyżki.

Propozycja nr 4. Świeżo wyciskany sok z cytrusów

Jakich składników potrzebujesz?

 • 1 grejpfruta bez skórki;
 • 1 limonki bez skórki;
 • 1 pomarańczy bez skórki;
 • 1 cm korzenia imbiru startego na tarce o drobnych oczkach;
 • 1 cm korzenia kurkumy startego na tarce o drobnych oczkach;
 • 1 łyżeczki miodu.

Jak przygotować świeżo wyciskany sok z cytrusów?

Wszystkie owoce pokrój na mniejsze kawałki, a następnie przełóż je do sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej.

Propozycja nr 5. Zielony sok z fasolki szparagowej

Jakich składników potrzebujesz?

 • 3 świeżych marchwi;
 • 10 liści sałaty rzymskiej;
 • 10 sztuk fasolki szparagowej (zielonej);
 • 3 łodyg selera naciowego.

Jak przygotować zielony sok z fasolki szparagowej?

Wszystkie warzywa potnij na mniejsze kawałki, a następnie włóż je do sokowirówki. Jeśli masz na to ochotę, do zielonego koktajlu możesz dodać również ulubione zioła, na przykład koperek lub natkę pietruszki.

Dieta a choroby nowotworowe

Dieta oparta o zasady zdrowego odżywiania (bogata w świeże warzywa i owoce oraz nienasycone kwasy tłuszczowe) może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości. Niemniej ważne jest również właściwe żywienie pacjenta już podczas choroby.

I o ile warzywa i owoce stanowią niezwykle ważny element zdrowej diety, zarówno w przypadku osób zdrowych, jak i zmagających się z chorobami nowotworowymi, nie powinno zabraknąć w niej również produktów z innych grup pokarmowych, na przykład węglowodanów (w postaci produktów pełnoziarnistych), białka (zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego) oraz tłuszczu (w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3).

Dlatego też, tak ważne jest, aby nad żywieniem pacjenta onkologicznego czuwał zespół specjalistów, na który składa się zarówno lekarz prowadzący leczenie (onkolog), dietetyk kliniczny, jak również psycholog. W przypadku nadmiernej utraty masy ciała, konieczne może okazać się podanie doustnych suplementów diety, w postaci pełnowartościowych drinków dostępnych w większości aptek.

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.