Rodzaje strzykawek – które do czego służą?

Pierwowzór strzykawki został skonstruowany już w połowie XIX wieku przez francuskiego lekarza Charlesa Gabriela Pravaza – dokonał on tego podczas swych badań dotyczących możliwości leczenia tętniaków. Od tamtego czasu medycyna nieprzerwanie się rozwijała, dzięki czemu powstało wiele rodzajów strzykawek, różniących się nie tylko budową, ale i przeznaczeniem.

Rodzaje strzykawek – podział ze względu na budowę

Wśród najpopularniejszych strzykawek możemy wymienić strzykawki dwuczęściowe – złożone są one z obudowy, czyli cylindra, a także tłoka umożliwiającego precyzyjne odmierzanie i dawkowanie płynu. Ich budowa jest prosta i posiada ergonomiczny kształt, dzięki czemu te narzędzia mogą być używane przy pomocy jednej ręki. Ich głównym przeznaczeniem jest podawanie lekarstw w formie płynnej – nie tylko w placówkach medycznych, ale i w domu.

Strzykawki trzyczęściowe charakteryzują się trochę bardziej skomplikowaną budową, gdyż dodatkowo posiadają końcówkę typu luer-lock – umożliwia ona nakręcenie igły, tym samym niwelując ryzyko jej zsunięcia się podczas wykonywania iniekcji. Ponadto, umieszczone na strzykawce miarki pozwalają na dokładne odmierzenie płynu. Warto również wspomnieć, że tłok narzędzia działa niezwykle płynnie, dlatego korzystanie z niego jest bardzo wygodne.

Rodzaje strzykawek – podział ze względu na zastosowanie

Podział strzykawek może się opierać także na liczbie ich zastosowań – wyróżniamy produkty jednorazowe i wielorazowe. Do tych pierwszych należą m.in. strzykawki insulinowe, tuberkulinowe i cewnikowe, a do drugich: strzykawki typu Record, typu pióro i dart, a także strzykawki karpule.

Każda placówka medyczna powinna być wyposażona w odpowiednie narzędzia. Strzykawki jednorazowe wykonane z wysokiej jakości materiału, produkowane przez godnych zaufania producentów dostępne są na https://mercant.pl/strzykawki,cp138,pl.html.

Strzykawki insulinowe

Strzykawki insulinowe są wykorzystywane przez osoby zmagające się z cukrzycą – pozwalają one na precyzyjne, prawie bezbolesne podawanie insuliny. Te narzędzia charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i wyposażone są w cienkie igły o specjalnej powłoce.

Ich zaletą jest fakt, że umożliwiają mieszanie insuliny – będą one odpowiednie dla osób używających dwóch rodzajów insuliny jednocześnie, gdyż wtedy nie występuje konieczność ponownej iniekcji. Dodatkowo, to rozwiązanie bardzo przystępne cenowo.

Strzykawki tuberkulinowe

Strzykawki tuberkulinowe posiadają cienką, długą konstrukcję i dzięki wyrazistej miarce pozwalają na precyzyjne odmierzenie płynu. Ich cylinder jest przezroczysty, co stanowi kolejną zaletę tego narzędzia – osoba wykonująca iniekcję może sprawdzić, ile leku nabiera do strzykawki. Produkty te są odpowiednie zarówno do iniekcji skórnych, jak i dożylnych.

Ten rodzaj strzykawek znajduje zastosowanie w placówkach ochrony zdrowia, pozwalając na dokładne odmierzanie płynów. Wykorzystuje się je także w salonach kosmetycznych czy salonach medycyny estetycznej. Ponadto, korzysta się z nich też w gabinetach weterynaryjnych.

Strzykawki cewnikowe

Strzykawki cewnikowe wyróżniają się wysokim poziomem szczelności. Posiadają one szeroką gamę zastosowań – wykorzystuje się je nie tylko do cewnikowania, ale i do płukania uszu czy karmienia pacjentów. Oprócz tego, nierzadko używane są one w laryngologii.

Inne strzykawki jednorazowe

Wśród strzykawek jednorazowych możemy wyróżnić także te iniekcyjne – to wyroby medyczne, które wykorzystuje się w gabinetach medycznych, stomatologicznych oraz kosmetycznych. Strzykawki do pomp infuzyjnych doskonale sprawdzają się natomiast w aspiracji czy wykonywaniu płukań, a także karmieniu pacjentów.

Strzykawki wielorazowe

Strzykawki typu Record charakteryzują się szklanym cylindrem, który jest zabezpieczony metalowymi pierścieniami, a także metalowym tłokiem z uszczelkami i metalową igłą. Produkt typu pióro jest natomiast zbudowany z cylindra, wkładu, nasadki oraz cienkiej igły. Wykorzystywany jesy przez osoby przyjmujące insulinę. W weterynarii nierzadko stosuje się z kolei wielorazowe strzykawki typu dart, które służą do iniekcyjnego podawania leków. A w stomatologii często wykorzystuje się strzykawki karpule, które można łączyć ze wszystkimi igłami iniekcyjnymi – zwykle używa się ich do aplikowania znieczulenia.

Wszystkie rodzaje strzykawek dostępne są w różnych rozmiarach – możemy wyróżnić strzykawki małe, stosowane do podawania insuliny, a także duże, które służą do odsysania płynów czy wprowadzania substancji. Najbardziej uniwersalne są natomiast strzykawki o średniej pojemności.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.