Siemię lniane – zastosowanie

Siemię lniane jest bardzo popularne. Najczęściej spotykaną formą siemienia – są brązowe ziarenka nasion lnu. Nieco rzadziej natykamy się na siemię złote, które jest bogatsze w prozdrowotne składniki, ale jest też nieco droższe. Zarówno siemię brązowe jak i złote – możemy kupić w postaci ziarenek jak i w postaci zmielonej. Warto też pokusić się na zakup oleju lnianego.
Siemię lniane posiada wiele korzystnych dla naszego zdrowia właściwości. Zapewne każdy zna zbawienne działanie błonnika, który zawarty jest w siemieniu lnianym. To chyba główny powód, dla którego go stosujemy. Spójrz jednak na naszą grafikę i przekonaj się do czego jeszcze możesz wykorzystać te drogocenne ziarenka.
Jak spożywać siemię lniane?
– Jako posypka do kanapek. Sprawdzi zarówno przy twarożkach, jak i pomidorach, ogórkach.
– Jako dodatek do zup, sałatek i innych potraw. Nasiona można wcześniej prażyć na suchej patelni.
– Do wypieku chleba.
– Zmielone siemię lniane sprawdzi się jako zamiennik jajka, podczas przygotowywania ciasta, kotletów, czy pulpetów. Jedną łyżkę mielonego siemienia należy wymieszać z trzema łyżkami wody (idealne rozwiązanie dla wegan, wegetarian i osób które nie mogą jeść jajek ze względów zdrowotnych. Danie będzie na pewno smaczne, a na dodatek zawierać będzie cenne składniki odżywcze.
– Sproszkowane siemię świetnie pasuje do jogurtów, kefirów czy owsianek.
– Idealny do przygotowania kisielu. Przepisy znajdziesz w internecie.
– W formie płynnej. Zmielone siemię dodajemy do koktajli warzywnych i owocowych a także do smoothie.
– W formie napoju na bazie wody i siemienia. Zmielone ziarna zalać ciepłą wodą, odstawić na 10 min. Po tym czasie stanie kleisty, tzn, że jest gotowy do wypicia.

 

siemię lniane, siemię lniane właściwości, siemię lniane na co

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.