Właściwości i zastosowanie aloesu

Aloes to roślina, która ze względu na wyjątkowe właściwości i uniwersalność zastosowania zyskuje coraz szersze zainteresowanie wśród osób chcących dbać o swoje zdrowie. Naturalnym miejscem występowania aloesu jest m.in. Półwysep Arabski, Madagaskar czy Wyspy Kanaryjskie, ale obecnie jego uprawa jest rozpowszechniona niemalże na całym świecie a miąższ aloesowych liści stanowi jeden z najbardziej popularnych surowców zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym. Sprawdźmy więc na czym polega fenomen tej rośliny.

 

Właściwości aloesu

Aloes to prawdziwa skarbnica łatwo przyswajalnych witamin i składników mineralnych. W swoim składzie zawiera on witaminy z grupy B, witaminę C i E, kwas foliowy a także znaczące ilości wapnia, potasu, magnezu, cynku, żelaza, fosforu, chromu i miedzi. W miąższu aloesowych liści znajdziemy także cenne dla zdrowia aminokwasy oraz obniżające poziom cholesterolu we krwi nienasycone kwasy tłuszczowe.

Liczne substancje aktywne zawarte w liściach aloesu wykazują silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W związku z tym jego regularne spożywanie wspomaga układ odpornościowy w walce z infekcjami i ogranicza rozwój stanów zapalnych.

Dodatkowo ze względu na zawartość tzw. antrazwiązków – naturalnych roślinnych składników przyśpieszających perystaltykę jelit, aloes jest szczególnie polecany osobom borykającym się z zaparciami, których metabolizm potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Ponadto aloes jest rośliną o silnych właściwościach nawadniających. Stosowany zewnętrznie na skórę, np. w formie żelu, pozostawia długotrwałe uczucie dogłębnego nawilżenia. Jego dużą zaletą jest również fakt, że przyśpiesza on gojenie się drobnych ran, skaleczeń i łagodnych oparzeń poprzez wspomaganie regeneracji tkanek skóry.

Niezwykle cenną właściwością aloesu jest także fakt, że z uwagi na wysoką zawartość związków o charakterze przeciwutleniaczy miąższ z liści aloesu skutecznie ogranicza działanie wolnych rodników i tym samym chroni organizm przed jego konsekwencjami. Stosowany zarówno wewnętrznie, np. w postaci soku, jak i zewnętrznie na skórę, aloes opóźnia procesy starzenia i ogranicza ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób, w tym miażdżycy i nowotworów.

 

Jak stosować aloes?

Możliwości zastosowania aloesu zarówno w celach zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych są bardzo szerokie. Najpopularniejszą formą stosowania aloesu jest picie soku pozyskiwanego z miąższu jego liści. Należy jednak pamiętać, że w celu złagodzenia jego gorzkiego smak warto przed wypiciem rozcieńczyć go w wodzie lub innym napoju.

Inną formą wykorzystywania aloesu jest stosowanie go zewnętrznie na skórę w formie żelu w celu jej nawilżenia lub przyśpieszenia gojenia drobnych i skaleczeń. Żel z aloesu doskonale sprawdzi się także jako odżywka do włosów i skóry głowy oraz jako ujędrniające serum do twarzy.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.