Ile można pić kawy na dobę? Czy kawa jest bezpieczna?

Kawa to nieodłączny kompan wielu osób. Mało kto wyobraża sobie bowiem poranek bez małej czarnej. Zdarza się jednak i tak, że kawę pije się w dużych ilościach. Powstaje więc pytanie, czy nie będzie ona nam szkodzić? Zobacz, ile kawy można pić dziennie.

Kawa

Z tego artykułu dowiesz się:

Kawa – dlaczego ją tak lubimy?

Czarny napój serwowany na całym świecie ceniony jest ze względu na wiele czynników. Jedni cenią go za sam aromat, inni oczywiście za smak, a znaczna część za efekt pobudzający. Warto również wspomnieć, że kawa to doskonały pretekst do przerwy w pracy czy pomysłu na spotkanie ze znajomymi lub partnerem.

Kawa spożywana jest zatem na co dzień, co potwierdzają wyniki badań. Przeciętny Polak spożywa bowiem ok. 1-1,5 filiżanki kawy na dobę.

Ile kofeiny ma kawa?

Kawa pobudza za sprawną kofeiny. Warto zatem wiedzieć ile kofeiny mają poszczególne rodzaje tego napoju.

Produkt Zawartość kofeiny (mg)
Filiżanka czarnej kawy 70-140
Filiżanka kawy rozpuszczalnej 95
Filiżanka espresso 57
Szklanka czarnej sypanej herbaty 65

Czy kawa jest zdrowa?

Według aktualnych badań spożywanie ok. 200 mg kofeiny/dobę wykazuje efekt leczniczy dla ciała. Taką ilość dostarczymy do organizmu, spożywając ok. 3 filiżanek kawy. Jej spożywanie sprzyja dobremu samopoczuciu, ale i sprawdza się w przypadku diabetyków. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości wykazuje kawa.

Właściwości kawy

 • Redukcja zmęczenia;
 • Zmniejsza objawy choroby Parkinsona;
 • Redukcja objawów cukrzycy typu 2;
 • Wzmożona koncentracja i pamięć;
 • Wzmożona tolerancja wysiłku;
 • Wspomaga odchudzanie.

ile można pić kawy

Ile można pić kawy?

Wydaje się więc, że kawa to swoisty napój leczniczy. Warto jednak mieć na uwadze, że w praktyce nie wygląda to tak dobrze. Według badań bezpieczna dla zdrowia dawka kawy na dobę to maksymalnie 6 filiżanek (pod warunkiem, że nie korzysta się z innych używek).

Oczywiście nie oznacza to, że każdy powinien jej tyle spożywać. W przypadku niektórych, objawy takie jak zwiększone ciśnienie i tętno oraz poczucie rozkojarzenia mogą wystąpić już przy wypiciu 3 filiżanek. Stąd każdy powinien dostosować dawkę kawy indywidualnie.

Czym można zastąpić kawę?

Produkty, które mają podobne działanie i z powodzeniem mogą zastąpić kawę to:

 • Guarana;
 • Żeń-szeń;
 • Ashawaganda;
 • Miłorząb japoński;
 • Yerba-Mate.

Podsumowanie

Już teraz wiesz, że mała czarna w odpowiedniej ilości na pewno nie szkodzi. Warto ją pić, gdyż jej spożywanie może przynieść wiele dobrego. Warto jednak zapamiętać, że nie trudno się od nie uzależnić, stąd zaleca się stosowanie jej wymiennie z proponowanymi powyżej produktami.

A jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.