Ostropest plamisty – właściwości, odchudzanie, skutki uboczne

Ostropest plamisty stosowany jest przez wielu na wszelkie dolegliwości wątroby. I nic w tym dziwnego, gdyż roślina wykazuje silne właściwości żółciopędne, wspomaga trawienie, a zarazem leczy stany zapalne. Sprawdź jednak, do czego jeszcze można ją wykorzystać.

Ostropest plamisty

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest ostropest plamisty ?

Ostropest plamisty to roślina, która wyglądem przypomina typowy oset spotykany na łąkach. Niestety nie jest to ta sama roślina, choć kwiaty obu są do siebie bardzo podobne. Ostropest należy do rodziny astrowatych, zaś najłatwiej jest go spotkać w formie zmielonej dostępnej w sklepach.

Ostropest plamisty mielony

Ostropest plamisty mielony to nic innego jak przygotowana bezpośrednio do spożycia forma rośliny. Ostropest mielony można spożywać na surowo, jako napar lub jako dodatek do dań.

Ostropest plamisty cena

Ceny są odzwierciedleniem oferty znalezionej w internecie!

  • Ostropest mielony: ok. 10 zł/1 kg;
  • Ostropest herbata: ok. 5 zł/20 saszetek;
  • Ostropest w tabletkach: ok. 15 zł/50 tabletek;
  • Ostropest olej: ok. 30 zł/500 ml.

Jakie właściwości wykazuje ostropest plamisty?

Ostropest plamisty wykazuje wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Okazuje się, że jest on nie tylko korzystny dla wątroby, ale i:

  • Wspomaga regulację poziomu glukozy we krwi;
  • Obniża stężenie cholesterolu;
  • Poprawia metabolizm;
  • Działa przeciwzapalnie.

Ostropest plamisty odchudzanie

Ostropest plamisty to również doskonały składnik w diecie osób odchudzających się. Za sprawą tego, iż wspomaga on metabolizm oraz działa żółciopędnie, tłuszcze są łatwiej trawione. Okazuje się, że ostropest może być świetnym dodatkiem do diety redukcyjnej.

Dlaczego ostropest jest tak dobry dla wątroby?

Jednak niezaprzeczalnie najwięcej korzyści ostropest wykazuje względem wątroby.

Ostropest plamisty – właściwości

  • Regeneruje komórki wątroby;
  • Wspomaga trawienie tłuszczów;
  • Redukuje przykre objawy choroby alkoholowej;
  • Wspomaga leczenie stłuszczenia wątroby;
  • Wspomaga leczenie marskości wątroby;
  • Działa przeciwzapalnie wobec objawów zapalenia wątroby typu C;

Jak stosować ostropest plamisty?

Roślinę można spożywać na wiele sposobów. Jeśli w grę wchodzi zwyczajne połknięcie łyżeczki zmielonego surowca, warto obficie popić go wodą. Jeśli jednak nie przypadło to do gustu, to warto dodawać go do potraw (musli, owsianki, jogurty, omlety).

Ostropest plamisty należy spożywać w rozsądnej dawce, a jest to ok. 1 czubata łyżeczka na dobę (dawka profilaktyczna). Dawki terapeutyczne należy ustalać z lekarzem.

Roślinę można spożywać w różnych formach, dlatego wyrób można spotkać, jako zmielony surowiec, herbatę, olej, kapsułki lub tabletki. Należy je stosować według instrukcji na opakowaniu!

Ostropest plamisty odchudzanie

Ostropest plamisty skutki uboczne i przeciwwskazania

Pomimo, że ostropest wykazuje wiele korzystnych właściwości, to warto pamiętać, że nie jest od dedykowany dla każdego. Szczególnie powinny uważać tutaj osoby z niedrożnością kanałów żółciowych (ostropest działa żółciopędnie), kobiety w ciąży oraz matki karmiące.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, że ostropest jest bardzo korzystnym dodatkiem do diety zdrowego człowieka. Każdy, kto boryka się z problemami trawienia lub obciążonej wątroby powinien włączyć go do dziennego jadłospisu.

Szczególnie zaleca się go osobom, które wykonują stresującą pracę, jedzą szybkie posiłki na mieście, a wieczory spędzają w gronie znajomych na zakrapianym spotkaniu.

A jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.