Ostropest plamisty przez wielu jest uważany wyłącznie za chwast. Roślina wykazuje jednak właściwości lecznicze, dzięki którym można usunąć toksyny z organizmu, poprawić stan wątroby oraz zapobiec namnażaniu się wolnych rodników. Czym jest ostropest plamiasty i kto powinien go stosować?
Co to jest ostropest plamisty?
Ostropest jest rośliną, która należy do rodziny astrowatych. Powszechnie spotyka się go na południu Europy, na północy Afryki oraz w środkowej części Azji. Gatunek należy do roślin introdukowanych, co oznacza, że przypadkowo rozpowszechniono go w różnych regionach świata.
Ostropest plamisty rośnie niemalże wszędzie i często wkracza na tereny upraw, przez co uznawano go przez lata wyłącznie za chwast. Obecnie uprawia się ostropest w celach leczniczych, a roślina osiąga nawet 150 cm wysokości ze względu na pokrewieństwo ze słonecznikiem.
Co zawiera ostropest plamisty?
Sylimaryna jest najważniejszym składnikiem, który zawiera ostropest plamisty. Właściwości lecznicze rośliny wynikają właśnie z jej obecności w liściach, kwiatach i łodyżkach ostropestu. Sylimaryna wspiera regenerację wątroby i usuwanie z niej toksycznych związków. Ponadto w ostropeście znajdują się olejek eteryczny, gorycze, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, oraz minerały: miedź, selen i cynk. Ostropest dostarcza również witaminy B2, D i E.
[related-post]
Ostropest plamisty – działanie
W celach leczniczych wykorzystuje się odmianę ostropestu Fructus Silybi mariani. Największy wpływ ostropestu obserwuje się w przypadku wątroby – roślina stanowi podstawę wielu leków osłaniających i regenerujących organ. Sylimaryna, zaliczana do flawonoidów, odtruwa, oczyszcza i ochrania wątrobę, dzięki czemu wykorzystuje się ja w leczeniu: choroby alkoholowej, zatrucia grzybami, wirusowego zapalenia typu A, B i C, marskości wątroby i zwyrodnienia tłuszczowego.
Odtrucie wątroby wpływa pozytywnie na stan skóry. Jeżeli cierpi się na łuszczycę, egzemę lub stany zapalne skóry, stosowanie ostropestu zmniejsza uciążliwość dolegliwości. Symilaryna ma ponadto działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi.
Jak działa ostropest plamisty? Profilaktyka nowotworowa i spowalnianie procesów starzenia
Ostropest plamisty mielony stosuje się w profilaktyce nowotworowej ze względu na zawartość licznych przeciwutleniaczy. Dzięki nim z organizmu usuwane są wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania nowotworów. Ponadto antyoksydanty spowalniają procesy starzenia się mózgu, dzięki czemu poprawia się pamięć i koncentracja.
Ostropest a cukrzyca
W przypadku cukrzycy stosowanie ostropestu obniża poziom glukozy we krwi. Z tego samego powodu ostropesty wspiera proces redukcji wagi ciała. Jeśli stosuje się ostropest plamisty odchudzanie jest łatwiejsze, gdyż rzadziej odczuwa się wahania apetytu. By trwale obniżyć poziom cukru we krwi, powinno się pić ostropest przez co najmniej kilka tygodni.
Ostropest plamisty – przeciwskazania
Istnieje kilka przeciwskazań do stosowania ostropestu. Nie powinny przyjmować go kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną oraz osoby ze stwierdzoną niedrożnością dróg żółciowych. Zabronione jest stosowanie ostropestu przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Ostropest jest zabroniony również w ostrych zatruciach ze względu na działanie przeczyszczające.
Ostropest plamisty – jak długo można stosować?
Ostropest jest dostępny w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością w formie ziaren lub w postaci mielonej. Ziarna dłużej zachowują trwałość, natomiast ostropest plamisty mielony można stosować jedynie przez okres kilku tygodni po otwarciu, ze względu na utratę właściwości leczniczych pod wpływem kontaktu z powietrzem. Standardowa kuracja rośliną trwa 30 dni, jednak można przedłużyć ją w zależności od potrzeb.
Niskie koszty zakupu zioła są powodem, dla którego wiele osób decyduje się dłużej stosować ostropest plamisty. Cena jednego opakowania o wadze 1 kg zwykle wynosi od 12 do 18 złotych, a opakowanie wystarcza na okres około miesiąca, czyli na czas pełnej kuracji odtruwającej. Tutaj znajdziesz ostropest o doskonałej jakości.