O czym mowa? O materiale z nanocząstkami srebra i miedzi, który wymyślili naukowcy z Instytutu Chemii Przemysłowej. Nowy materiał jest na tyle uniwersalny, że nadaje się m.in. do ochrony mebli w szpitalu przed zarazkami, a także zachowania świeżości pożywienia!
Cechą charakterystyczną nanocząstek srebra jest to, że wykazują one zdolność do likwidacji szkodliwych bakterii. Właściwości te wykorzystał przemysł kosmetyczny i chemiczny.
Co ciekawe powstają wciąż nowe zastosowania materiału ze srebrem i miedzią, przykładowo użyto go do produkcji specjalnych biobójczych, foliowych opakowań. Takie opakowania nadają się do przechowywania każdego rodzaju żywności np. mięsa, warzyw i owoców.
Wartościowe działanie materiału na żywność polega na zahamowaniu procesu gnicia, a tym samym dłuższym zachowaniu świeżości i walorów smakowych.
Co niezwykle istotne srebro i miedź nie przenikają do pokarmów, z którymi są w kontakcie.
Prawdopodobnie materiał używany do opakowań na żywność niedługo zrewolucjonizuje rynek, ponieważ nadaje się świetnie również do farb – zwiększając ich odporność na grzyby oraz w miejscach publicznych np. szpitalach do zachowania higieny i zapobiegania namnażaniu się bakterii.
(źródło PAP)