Trądzik – młodzieńczy problem dorosłych ludzi

W okresie dojrzewania zarówno kobiety, jak i mężczyźni borykają się z różnymi problemami związanymi z cerą. Do najczęstszych chorób skóry, typowych dla wieku młodzieńczego, zalicza się trądzik. Zmiany trądzikowe coraz częściej pojawiają się także w późniejszym okresie życia. Przyjmuje się, że trądzik uprzykrza życie prawie 650 milionom ludzi na całym świecie. To przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych. Czym się charakteryzuje i jak z nią walczyć? O tym w poniższym artykule.

  • Trądzik – co to za choroba?
  • Trądzik – jako choroba przewlekła
  • Trochę historii
  • Terapia farmakologiczna
  • Domowe sposoby na trądzik
Trądzik – co to za choroba?

Trądzik– co to za choroba?

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną gruczołów łojowych. Zmiany obejmują nie tylko sam gruczoł, ale także mieszki włosowe i sam trzon włosa. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem łojotoku, powstawaniem zaskórników, zmian skórnych w postaci krost i grudek, a nawet blizn. Trądzik najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Częściej dotyka chłopców niż dziewczynek. Szczyt zachorowań przypada na wiek 16-19 lat u mężczyzn i 14-17 lat u kobiet. W ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby chorych w wieku od 20 do 26 lat. Zmiany trądzikowe występują nawet u osób powyżej 40 roku życia (choruje ok. 5% kobiet i 1% mężczyzn).

Trądzik – jako choroba przewlekła

Trądzik jest chorobą przewlekłą, ustępuje zazwyczaj po 5-8 latach od powstania pierwszych zmian. Tendencja do występowania tej choroby jest wrodzona, ale sposób dziedziczenia nie został do końca zbadany – ma charakter wieloczynnikowy. Jeśli jednak oboje rodziców chorowało, istnieje ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia zmian trądzikowych u dziecka. Charakterystyczna dla tej choroby jest także lokalizacja występowania krost i grudek. Występują one głównie na twarzy i plecach, rzadziej obejmują obszar klatki piersiowej, pośladków i ramion. Z uwagi na stopień nasilenia zmian oraz czynniki je wywołujące można wyróżnić: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy i skupiony oraz łagodny, umiarkowany i ciężki.

W przypadku trądziku zaskórnikowego zmiany najczęściej występują na twarzy w okolicy nosa, brody i czoła. Przyczyną ich powstawania jest nadmierna produkcja łoju. Przybierają postać zamkniętą lub otwartą – ciemno zabarwioną z otwartym ujściem gruczołów mieszków łojowych. Trądzik krostkowy charakteryzuje się powstawaniem krost, które mogą przekształcać się w ropne wypryski. Krosty w przeciwieństwie do zmian grudkowych prowadzą do powstawania blizn.

Trochę historii

Trądzik znany był już w czasach starożytnych. Wspomina o nim m.in. Arystoteles. Łacińska nazwa tej choroby – acne – pochodzi od słowa „szczyt”. W XIV w. w leczeniu zmian trądzikowych stosowano głównie substancje chemiczne złuszczające skórę (kwas salicylowy, naftol, fenol, rezorcynę). Największy rozwój badań nad tą chorobą przypada na wiek XX. Zwrócono wówczas uwagę na czynniki nasilające powstawanie zmian tj. zakwaszenie organizmu, zaburzenia pracy tarczycy i grasicy oraz nieprawidłowe przemiany wapnia w organizmie. Współcześnie stosuje się terapie lekami miejscowymi – dostępnymi w aptece bez recepty oraz tymi zapisywanymi przez lekarza. Celem leczenia farmakologicznego jest złagodzenie wykwitów oraz zapobieganie powstawaniu blizn.

Trądzik -terapia farmakologiczna

Preparaty farmakologiczne stosowane w terapii zmian trądzikowych najczęściej zawierają w swoim składzie takie substancje jak: nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kwas salicylowy, tlenek cynku, siarkę, ichtiol, rezorcynę. Nadtlenek benzoilu wykazuje działanie przeciwbakteryjne, które utrzymuje się nawet do 48 godzin od nałożenia na skórę. Tym samym hamuje rozwój bakterii beztlenowych i zapobiega powstawaniu zaskórników. Może być stosowany podczas antybiotykoterapii. Substancja ta może jednak działać drażniąco na skórę, dlatego też zaleca się rozpoczęcie leczenia od zastosowania preparatów z nadtlenkiem w mniejszym stężeniu.

Innym, popularnym składnikiem leków stosowanych w walce z trądzikiem jest kwas azelainowy. Występuje on naturalnie m.in. w ryżu i jęczmieniu. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Zmniejsza produkcję łoju i ogranicza przemiany testosteronu, które mogą nasilać występowania zmian skórnych. Zaletą tej substancji jest także działanie odbarwiające. W aptece można nabyć preparaty na trądzik z kwasem azelainowym w postaci żelu lub kremu. Należy je stosować dwa razy dziennie. Pierwsze efekty widać już po 4 tygodniach regularnego stosowania. Pełna kuracja powinna trwać kilka miesięcy. Ponadto w leczeniu farmakologicznym zmian trądzikowych stosuje się substancje, które mają działanie wysuszające i wzmacniające działanie pozostałych składników leków. Zalicza się do nich m.in. kwas salicylowy oraz siarka. Szybkie ustępowanie zmian skórnych w postaci grudek i krost obserwuje się także podczas podawania choremu antybiotyków. Taką formę leczenia stosuje się w przypadku ciężkich postaci trądziku.

Domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na trądzik

Chociaż domowe kuracje nie zastąpią leczenia farmakologicznego zmian trądzikowym, mogą być jego skutecznym wsparciem. Pomogą złagodzić objawy, poprawić wygląd cery oraz przyspieszyć regenerację skóry. Co ważne, domowe sposoby na trądzik opierają się wyłącznie na naturalnych składnikach. To niesamowita ulga dla podrażnionego naskórka. Niestety pozytywne efekty przynosi tylko regularne ich stosowanie. Należy więc być bardzo systematycznym i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać. Jednym ze sprawdzonych sposobów na trądzik, które możemy przetestować w domowym zaciszu, jest zewnętrzne stosowanie różnego rodzaju olejków eterycznych. Wykazują one działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, a dodatkowo nawilżają i odżywiają skórę. Przyczyniają się także do normalizacji pracy gruczołów łojowych. Pomogą ochronić podrażniony naskórek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto wypróbować miejscowe działanie olejku herbacianego, różanego i lawendowego.

Tonik domowej roboty

Korzystne efekty obserwuje się także podczas systematycznego przemywania zmian trądzikowych tonikiem na bazie ogórka. Można go przygotować samodzielnie. Wystarczy zetrzeć na tarce o drobnych oczkach zielonego ogórka, wymieszać go z ciepłą wodą i łyżeczką miodu, a następnie odczekać od 2 do 3 godzin i przelać miksturę przez sitko do szklanego naczynia. Należy przemywać twarz tonikiem rano i wieczorem przed nałożeniem kremu. Działanie odżywcze i nawilżające toniku będzie widoczne już po kilku dniach stosowania. Wszystko to za sprawą dużej ilości witaminy A i E zawartych w ogórku. Podczas farmakoterapii warto stosować również od 2 do 3 razy w tygodniu domowe maseczki. Możemy przygotować je wykorzystując składniki, które z pewnością znajdą się w każdej kuchni. Pozytywne działanie wykazuje połączenie miodu i cytryny, a także rumianku, siemienia lnianego i rozmarynu. Jeśli pojawią się blizny, można przemywać je sokiem z aloesu lub cytryny, a także zastosować maseczkę z miodu, śmietany i brązowego cukru.

Dieta na trądzik

Wspominając o domowych sposobach na trądzik, nie można pominąć kwestii wyrobienia w sobie prawidłowych nawyków żywieniowych. Dieta ma ogromne znaczenie w leczeniu zmian trądzikowych. Należy ograniczyć spożywanie potraw tłustych, smażonych, pikantnych, wysokoprzetworzonych i zawierających duże ilości cukru. W codziennej diecie nie powinno natomiast zabraknąć świeżych warzyw i owoców, ryb, orzechów, nasion oraz zbóż.

Trądzik – podsumowanie

Nieestetyczne zmiany trądzikowe to nie tylko problem medyczny, ale również społeczny. Choroba ta może prowadzić do izolacji i ograniczania kontaktów międzyludzkich. Coraz częściej dotyka nie tylko osób w okresie dojrzewania, ale także starszej części populacji. W leczeniu trądziku znaczącą rolę odgrywa znajomość przyczyn powstawania zmian skórnych oraz czynników, które powodują zaostrzenie przebiegu choroby. Dużą rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja skóry oraz zbilansowana dieta. Wsparciem w terapii farmakologicznej mogą okazać się naturalne maseczki i toniki przygotowywane w zaciszu domowym. Niezwykle ważna jest systematyczność i cierpliwość w ich stosowaniu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.