Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Wiąże się on z ustaniem zdolności reprodukcyjnych, co stanowi wynik obniżenia produkcji hormonów peptydowych i steroidowych. Okres klimakterium odpowiedzialny jest za wywoływanie licznych zmian, zarówno o charakterze fizjologicznym, jak i psychicznym. Dlatego też, wiele kobiet w wieku okołomenopauzalnym doświadcza obniżenia satysfakcji z życia. Okazuje się, że ważną rolę w poprawie codziennego samopoczucia mogą odgrywać systematyczne ćwiczenia fizyczne oraz przestrzeganie zrównoważonych zasad odżywiania. A co jeszcze warto wiedzieć na temat menopauzy i jaką rolę w odczuwaniu jej objawów może odgrywać systematyczny trening? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak menopauza może wpływać na zdrowie kobiety;
- Dlaczego menopauza wpływa na samopoczucie psychiczne;
- W jaki sposób ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na samopoczucie kobiet w okresie menopauzy;
- Czy dieta ma znaczenie.
Jak menopauza może wpływać na zdrowie kobiety?
Okres okołomenopauzalny związany jest z doświadczaniem objawów o zróżnicowanym stopniu nasilenia. Charakter dolegliwości uzależniony jest od licznych czynników, w tym chorób współistniejących, uwarunkowań genetycznych, przejawianego stylu życia, zażywanych środków farmaceutycznych, a nawet kondycji psychicznej. Jedne z kobiet przechodzą czas klimakterium łagodniej, inne odczuwają na tyle intensywne objawy, iż wpływają one na ich codzienne funkcjonowanie. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiet w wieku okołomenopauzalnym wpływają na funkcjonowanie wielu układów. Mogą przyczynić się do rozwoju zaburzeń metabolicznych (w tym cukrzycy typu 2) oraz gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Zwiększone zostaje także ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworu piersi. Ponadto, menopauza może być odpowiedzialna za wywoływanie następujących dolegliwości;
- Uderzenia gorąca;
- Zlewające poty;
- Nadmierne rozdrażnienie;
- Nieuzasadnione zmęczenie organizmu;
- Problemy ze snem;
- Zaburzenia poznawcze (związane z pamięcią i koncentracją);
- Obniżenie libido;
- Dyspareunia.
Warto także wiedzieć, że menopauza przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia osteoporozy. U kobiet w wieku okołomenopauzalnym obserwuje się również częstsze występowanie nadwagi i otyłości.
Jak menopauza wpływa na samopoczucie psychiczne?
Dolegliwości związane z okresem menopauzy są w stanie istotnie wpłynąć na jakość życia kobiety. Warto wiedzieć, iż w czasie klimakterium wiele kobiet zmaga się z zaburzeniami nastroju, a część z nich leczona jest z powodu depresji. Ponadto, zmiany zachodzące w tym szczególnym okresie oddziałują na poczucie własnej wartości i kobiecości, co niejednokrotnie wpływa na relacje między partnerami. Kobieta w wieku okołomenopauzalnym mierzy się z szeregiem wyzwań. W tym czasie zmianom podlegają jej role społeczne, rodzinne i zawodowe. Niniejsze wyzwania, w połączeniu z innymi objawami charakterystycznymi dla okresu menopauzy, mogą odpowiadać za obniżenie nastroju kobiet. W związku z tym, niezwykle ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie wsparcie psychologiczne. Poprzez regularne wizyty w gabinecie specjalisty, możliwe staje się wypracowanie adaptacyjnych strategii radzenia sobie ze stresem, jak i nasilającymi się zmianami hormonalnym oraz życiowymi, charakterystycznymi dla okresu klimakterium.
Jak ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na samopoczucie kobiet w okresie menopauzy?
Aktywność fizyczną uznaje się za niefarmakologiczną metodę leczenia objawów menopauzy. Systematyczne ćwiczenia stanowią także ważny element profilaktyki chorób metabolicznych oraz zaburzeń w obrębie układu krążenia. Ponadto, regularna aktywność fizyczna może wpływać na:
- Utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
- Zmniejszenie ryzyka występowania chorób nowotworowych (ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi);
- Zwiększenie masy mięśniowej (która ulega zmniejszeniu na skutek zmian hormonalnych);
- Zwiększenie ogólnej sprawności organizmu, a tym samym przeciwdziałanie upadkom;
- Obniżenie poziomu glukozy we krwi, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości;
- Obniżenie ciśnienia tętniczego;
- Poprawę funkcji poznawczych oraz samopoczucia psychicznego;
- Zmniejszenie intensywności objawów charakterystycznych dla okresu klimakterium;
- Podniesienie satysfakcji z życia seksualnego;
- Utrzymanie kontroli nad własnym ciałem, a tym samym większą niezależność;
- Zwiększenie koordynacji ruchowej;
- Zmniejszenie ryzyka rozwoju osteoporozy;
- Podniesienie jakości życia.
Czy dieta ma znaczenie?
Prawidłowe nawyki żywieniowe wywierają ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Odpowiednio skomponowana dieta jest także w stanie wpływać na łagodzenie objawów menopauzy i zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Wśród najważniejszych zasad dietetycznych, których powinny przestrzegać kobiety w wieku okołomenopauzalnym, wyróżnia się:
- regularne jedzenie świeżych warzyw i owoców;
- spożywanie pełnowartościowych posiłków o stałych porach;
- wprowadzenie do diety mięsa drobiowego, ryb morskich oraz nasion roślin strączkowych;
- zmniejszenie ilości białego cukru w codziennym jadłospisie;
- ograniczenie spożywania soli wraz z codzienną dietą;
- wprowadzenie do diety produktów bogatych w kwasy tłuszczowe z grupy omega-3;
- odpowiednia suplementacja witaminy D;
- spożywanie przynajmniej 2 l wody dziennie;
- codzienne spożywanie mleka i przetworów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu.
Podsumowanie
Menopauza dla wielu kobiet stanowi poważne wyzwanie. Dolegliwości z nią związane są w stanie wpływać nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne. Okazuje się jednak, że wykonywanie systematycznej aktywności fizycznej oraz przestrzeganie zaleceń zrównoważonej diety jest w stanie wpływać na złagodzenie objawów charakterystycznych dla okresu klimakterium, a co najważniejsze minimalizować ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych w przyszłości.