Piwo- zdrowe i nie tak kaloryczne, jak myślisz!

Piwo to jeden z najstarszych alkoholi. Na całym świecie znane są tradycje warzenia piwa, często istniejące wiele dekad. Piwo jest trunkiem, obecnym w trakcie spotkań towarzyskich, podczas domowych prac i spotkań w gronie znajomych. Niewiele osób wie, jednak, że piwo posiada też właściwości zdrowotne i, wbrew popularnym opiniom, wcale nie tuczy.

Zdrowotne właściwości piwa
Piwo zawiera krzem, który pomaga w utrzymaniu mocnych kości. Należy jednak uważać, gdyż zbyt duża ilość piwa skutkuje odmiennie- powoduje osłabienie struktury kości. Badania dowiodły też, że picie jednego piwa dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, zawału i chorób układu krążenia.
Co ciekawe, picie piwa oczyszcza nerki. Osoby, pijące piwo są mniej narażone na ryzyko wystąpienia kamieni w nerkach. Piwo wpływa też pozytywnie na sprawność psychiczną i chroni przed chorobą Alzheimera.

Piwo dobre na serce…
Wbrew opiniom to nie wino, ale piwo, pomaga w zachowaniu dobrej kondycji i wspomaga pracę serca. Picie piwa zmniejsza ryzyko nadciśnienia, co jest jednym z głównych powodów wystąpienia zawału.

A jak piwo wpływa na wagę i sylwetkę?
Większość osób myśli, że piwo jest kaloryczne i jego picie powoduje tycie. Nie jest to prawda. Bo, choć piwo zawiera kalorie [głównie słód], jednak zawiera też minerały i witaminy i nie jest tak niezdrowe, jak np. cola.
Picie piwa, w umiarkowanych ilościach, nie powoduje tycia. Przytyć można, jeśli połączymy piwo z jedzeniem. Dzieje się tak, ponieważ organizm najpierw trawi piwo, a później jedzenie. Dłużej trawione jedzenie powoduje, więc, odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Dlatego, by nie przytyć, nie należy łączyć piwa z przekąskami.

Aby wzbogacić i urozmaicić smak piwa można do niego dodać przyprawy, które sprawią, że będzie smakowało inaczej niż zwykle- stanie się bardziej korzenne i aromatyczne. Najlepiej wybrać gotową przyprawę do wina i piwa, w skład której wchodzą: cynamon, kardamon, goździki, imbir i skórka cytrynowa. Takie połączenie aromatycznych przypraw ma też działanie lecznicze i zaleca się picie grzanego piwa z dodatkiem przypraw podczas infekcji dróg oddechowych, przeziębienia i bólu gardła.

A aromatyczną przyprawę do wina i piwa znajdziecie w sklepie:

logo (1) - Kopia

Piwo to jeden z najpopularniejszych trunków. Zdecydowanie częściej sięgają po nie mężczyźni, niż kobiety, choć nie jest to regułą. Co ciekawe, piwo posiada cenne, zdrowotne właściwości, a jego picie, wbrew opiniom, nie powoduje tycia. Należy jednak picie mądrze, zachowując zdrowy rozsądek.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.