Czy żelazo w wodzie ma wpływ na zdrowie?

Rdzawy kolor i nieprzyjemny zapach mogą być pierwszymi oznakami zażelazionej wody. Wielu właścicieli domostw boryka się z problemem podwyższonego poziomu żelaza w swoim ujęciu wody. Niekiedy parametry te są wyłącznie minimalnie podwyższone, czasami jednak wartości te przekraczają dopuszczalne normy. Czy woda, która zawiera zbyt dużo żelaza, jest szkodliwa? W jaki sposób przeciwdziałać temu zjawisku? Zachęcamy do lektury.

Zawartość żelaza w wodzie – jak sprawdzić?

Obecność żelaza w wodzie jest dosyć łatwa do zauważenia. Ma ona rdzawy kolor, gorszy zapach i smak. Aby jednak mieć pewność, że znajduje się w niej zbyt duża ilość żelaza, należy pobrać jej próbkę i oddać ją do stacji sanepidu lub do najbliższego laboratorium prywatnego. Zgodnie z rozporządzeniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego ilość żelaza w wodzie nie powinna być większa niż 0,2 mg Fe/l (200 μg/l).

Zażelaziona woda – objawy

Po wlaniu zażelazionej wody do szklanki staje się ona mętna, a na dnie wytrąca się rdzawy osad. Często na armaturze łazienkowej pozostają żółte lub brunatne zacieki, które trudno się domywa. Najczęściej trzeba użyć silnych detergentów, które mogą przyczynić się do zniszczenia powierzchni umywalki, wanny lub brodzika prysznicowego. Wiele osób skarży się również na to, że zażelaziona woda pozostawia po praniu na jasnych ubraniach żółtawe plamy. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim ubrań kremowych, a także białych.

Skąd się bierze żelazo w wodzie?

Żelazo, które występuje w wodzie, jest przede wszystkim pochodzenia naturalnego. Jego źródłem są skały magmowe oraz osadowe. Pierwiastek uwalniany jest ze skał w procesie hydrolizy i działania rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla. Żelazo bardzo często pojawia się w wodzie o niskim pH, jego występowaniu sprzyja również obecność związków organicznych. 

Ponadto źródłem obecności żelaza w wodzie może być również osad zalegający w rurach lub produkty korozji, jeżeli instalacja nie została odpowiednio przed nią zabezpieczona. Problem ten dotyczy zazwyczaj elementów instalacji wod-kan starszego typu. 

Jak zażelaziona woda wpływa na zdrowie?

Zażelaziona woda może przyczyniać się do pogorszenia przede wszystkim wyglądu skóry, a także włosów, negatywnie wpływa również na trawienie. Do szeregu dolegliwości zdrowotnych wywołanych zbyt dużą ilością żelaza w wodzie, można też zaliczyć:

  • niestrawność, rozstrój żołądka,
  • podrażnienie spojówek,
  • występowanie próchnicy zębów,
  • Infekcje górnych dróg oddechowych.

W jaki sposób zaradzić problemowi zażelazionej wody?

Z problemem zbyt dużej ilości żelaza w wodzie można skutecznie sobie poradzić. Wystarczy zdecydować się na montaż funkcjonalnego zmiękczacza, a także filtra do wody. Urządzenia zmiękczą ją, a także oczyszczą ze wszystkich związków organicznych, bakterii i drobnoustrojów, jak również nadmiaru żelaza czy manganu. Można również zdecydować się na zakup uzdatniacza, czyli sprzętu, który jednocześnie oczyszcza, a także usuwa przyczynę twardości wody. Polecane i profesjonalne sprzęty wysokiej jakości, z wszystkimi atestami konsumenckimi, można nabyć, korzystając z oferty firmy Technika Wody.

Zbyt duża ilość żelaza zawarta w wodzie przede wszystkim negatywnie wpływa na wygląd i sprawność urządzeń sanitarnych, a także elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zażelaziona woda ma nieprzyjemny zapach i smak. Spożywanie jej w nadmiernej ilości może przyczynić się do powstania między innymi problemów trawiennych, pogorszenia wyglądu skóry oraz włosów. Bardzo łatwo można jednak pozbyć się problemu zażelazionej wody, wystarczy zdecydować się na montaż funkcjonalnych urządzeń oczyszczających, a także zmiękczających wodę. Zachęcamy do skorzystania z oferty firmy Technika Wody.








Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.