Jakie są wymagania skóry pod oczami?

Czy pamiętasz o regularnej pielęgnacji skóry pod oczami? Jest ona delikatniejsza i cieńsza niż w pozostałych strefach twarzy. Zdecydowanie szybciej się więc przesusza i pojawiają się na niej zmarszczki. Dodatkowo wiele osób boryka się z problemami takimi jak obrzęki czy cienie pod oczami. Jak dbać o skórę pod oczami, aby cieszyć się promiennym, zdrowym wyglądem? Czy dobrym wyborem będzie mocno nawilżający krem pod oczy? Podpowiadamy.

Skóra pod oczami – dlaczego jest cienka i delikatna?

Większość z nas słyszała zapewne, że skóra pod oczami jest delikatniejsza i bardziej podatna na tworzenie się zmarszczek niż w innych częściach twarzy, np. na policzkach, czole czy brodzie. Niewiele osób wie jednak, dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta. Naskórek w okolicy oczodołów jest nawet czterokrotnie cieńszy niż w innych partiach twarzy. Znajduje się w nim również mniej gruczołów łojowych, przez co szybciej się przesusza. Dodatkowo w skórę wokół oczu tworzy subtelna siateczka włókien podporowych i luźna tkanka podskórna. Przez taką budowę skóra w okolicy oczu nie tylko jest bardziej podatna na występowanie zmarszczek każdego typu, ale też pojawienie się zaczerwienienia, obrzęków oraz przebarwień, tzw. sińców pod oczami.

Z czego wynikają obrzęki wokół oczu?

Problemem estetycznym, który spędza Ci sen z powiek, są obrzęki wokół oczu? Zanim powiemy, jak z nimi walczyć, warto poznać mechanizm ich powstawania. Zwróć uwagę, że oczy najczęściej opuchnięte są o poranku, tuż po przebudzeniu. Obrzęki te wynikają z zastoju limfy w organizmie. W tym przypadku gromadzenie się limfy wynika z długotrwałego leżenia oraz zdecydowanie mniejszej liczbie ruchów mięśni odpowiadających za ruch gałki ocznej niż w ciągu dnia. Rzadziej za pojawianie się obrzęków nie tylko pod oczami, ale też na całej twarzy, jest efektem zaburzeń funkcjonowania układów: moczowego, krążenia lub limfatycznego. Jeśli obrzęki nie znikają w ciągu dnia, są uporczywe i masywne, warto zwrócić się o pomoc do lekarza.

Dlaczego robią się cienie pod oczami?

Cienka skóra pod oczami często uwydatnia cienie w zagłębieniach oczodołu, a nawet cienkie naczynia krwionośne. Co jest przyczyną powstawania cieni pod oczami? U części osób są to predyspozycje genetyczne, np. płytkie umiejscowienie naczyń krwionośnych pod skórą czy niemal brak tkanki tłuszczowej w dolnej powiece oka. Należysz do tej grupy osób, które od dermatologów i kosmetologów słyszą często „taka uroda”?  Problemu nie zwalczysz całkowicie, ale stosując mocno nawilżający krem pod oczy (np. kremy KOI), możesz nieco rozjaśnić skórę pod oczami. Pozostałym osobom cienie pod oczami tworzą się w wyniku – podobnie jak przy obrzękach – zastoju limfy lub zbyt słabemu przepływowi krwi w tej części twarzy. Mogą być też efektem słabego natlenienia organizmu i zmęczenia.

Jak pielęgnować skórę pod oczami?

Pielęgnacja skóry pod oczami obejmuje trzy podstawowe, niezbędne etapy – właściwy demakijaż, nawilżanie i ochrona przez działaniem UV. Pierwszy krok należy przeprowadzać każdorazowo przez kładzeniem się spać. Po nocy z makijażem skóra wokół oczu może być podrażniona i przesuszona. Do usuwania kosmetyków z powiek, rzęs i brwi używaj najlepiej naturalnych kosmetyków (np. płynu micelarnego KOI lub naszej nowości – olejku do demakijażu KOI). Jak nawilżać i chronić skórę pod oczami przez UV? Pomoże Ci w tym mocno nawilżający krem pod oczy o czystym, ale bogatym składzie. Możesz zdecydować się np. na kremy KOI. W ofercie mamy m.in. aktywny krem pod oczy, który spłyca zmarszczki, nawilża skórę, dając efekt jej naprężenia, lepszego ubarwienia. Kremy KOI są hipoalergiczne, dlatego mogą z nich korzystać bez obaw także osoby wrażliwe.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.