Czy soki na pewno są zdrowe?

Aktualnie wciąż mówi się o 5 porcjach warzyw i owoców, które trzeba spożyć na dobę. W takiej sytuacji picie soków na bazie tych produktów wydaje się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jednak czy na pewno tak jest? Czy picie soków jest dla nas zdrowe?

czy soki są zdrowe, czy soki owocowe są zdrowe, czy wyciskane soki są zdrowe

Z tego artykułu dowiesz się:

Sok to samo zdrowie. Reklama, a rzeczywistość

W dobie, kiedy to reklama dyktuje nam, co jeść i pić wiele osób uznaje soki za bardzo zdrowe. Często w reklamach widać, jak to szczęśliwa matka daje szczęśliwemu dziecku soczek, a ten rośnie jak na drożdżach i jest w pełni zdrów.

Niestety to tylko reklama, a w rzeczywistości codzienne podawanie soków kupowanych w supermarketach dzieciom nie zawsze skończy się dobrze. Warto zatem pamiętać, że reklama mocno manipuluje konsumentem.

Czy warto pić soki?

Według tego, co przed chwilą było napisane, picie soków stanęło pod znakiem zapytania. Pić czy nie pić – o to jest pytanie? Odpowiedź jest prosta. Pić, ale z umiarem i to tylko odpowiednie soki.

Warto uświadomić sobie fakt, że sok jest o wiele lepszy niż jakikolwiek słodzony napój gazowany, jednakże nie można ulec wrażeniu, że picie go w dużych ilościach wspomaga zdrowie. Ale żeby to zauważyć, warto poznać skład niektórych soków.

Soki – różnice

Czy soki owocowe są zdrowe?

Soki owocowe jak sama nazwa wskazuje, składają się z owoców. Warto jednak pamiętać, że produkty kupowane w sklepie tych owoców mają w sobie bardzo mało. Często sok wyrabiany jest z koncentratu, nie zawiera przez to wiele owoców, a zarazem jest dodatkowo słodzony.

Czy soki warzywne

Soki warzywne składają się z warzyw, przez co z reguły mają mniej cukru niż te z owoców. Warzywa są również bogatsze w błonnik, witaminy i minerały, przez co uznać je można za bezpieczniejsze i bogatsze w składniki zdrowotne. Warto jednak zwracać uwagę na skład produktów kupowanych w sklepach, ponieważ często zawierają one dodatek cukru.

Czy wyciskane soki są zdrowe?

Ta propozycja wydaje się najlepsza, ponieważ robienie soku w warunkach domowych gwarantuje, że nie znajdziemy w nim dodatku cukru. Zatem przygotowanie wyrobu na bazie warzyw z dodatkiem owocu (do smaku) można uznać za najlepszą opcję.

Czy soki są zdrowe?

I tak i nie. Soki mają w sobie składniki odżywcze (witaminy i minerały), ale i mają w sobie cukier, którego nadmiar po prostu szkodzi. Sprzyja on próchnicy u dzieci i nadwadze u dorosłych. Dodatkowo warto wspomnieć, że w owocach znaleźć można dużo fruktozy (cukru), który w nadmiarze przyczynia się do stłuszczenia wątroby.

czy soki są zdrowe, czy soki owocowe są zdrowe, czy wyciskane soki są zdrowe

Jakie soki warto pić?

Przede wszystkim wyciskane w domu i na bazie warzyw z dodatkiem owoców. Takie podejście sprawi, że będziemy dostarczać do organizmu wiele korzystnych składników, a mało cukru.

Warto również spożywać tylko 1 ok. 300 ml szklankę takiego soku/dobę.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, że sok nie zawsze uznać można za zdrowy. To tylko wymysł przemysłu marketingowego, który promuje soki owocowe z dodatkiem cukrów, jako bardzo zdrowe, bo mają w sobie witaminy. To mit żywieniowy, który warto znać, ponieważ niekiedy szkodzimy sobie oraz swoim dzieciom.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.