Dieta dr Dąbrowskiej – jadłospis, opinie, zasady

Dieta dr Dąbrowskiej jest znana od kilkudziesięciu lat. W Polsce stosowały ją gwiazdy znane z telewizji i zachwalały efekty, jakie daje dieta warzywno owocowa. Czy dieta Dąbrowskiej rzeczywiście jest skuteczna? Czy warto ją stosować?

dieta dr Dąbrowskiej

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej spis treści:

  1. Kim jest dr Ewa Dąbrowska.
  2. Menu.
  3. Zasady.
  4. Jadłospis.
  5. Przepisy.
  6. Efekty.
  7. Opinie.

1. Kim jest dr Ewa Dąbrowska?

Ewa Dąbrowska jest z wykształcenia lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych i wieloletnim pracownikiem Akademii Medycznej w Gdańsku. Dąbrowska w 1992 roku napisała pracę o znaczeniu zaburzeń immunologicznych w porfirii późnej skórnej, lecz do rozprawy racy nie doszło. Lekarka wykorzystała wyniki badań do opracowania autorskiej diety, dzięki której odtruwa się organizm i traci się zbędne kilogramy. Ewa Dąbrowska inspirowała się również publikacjami dr Kingi Wiśniewskiej-Roszkowskiej, która propagowała głodówki zdrowotne. Dzięki wieloletnim badaniom nad wpływem diety i głodówki na zdrowie oraz funkcjonowanie wielu narządów, Dąbrowska otwarła w 1994 roku pierwszy Ośrodek Wczasów Zdrowotnych, w którym stosowano dietę warzywno-owocową. Rok później z inicjatywy lekarki powstało stowarzyszenie Re-Vita, należące do Europejskiego Stowarzyszenia Klasycznej Medycyny Naturalnej.

Dieta dr Dąbrowskiej – książka

Dr Dąbrowska wydała kilka książek, w których wyjaśniała, na czym polega jej dieta i jakie korzyści płyną z jej stosowania. W książkach zawarła również wiedzę na temat roli żywienia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych oraz w uzyskiwaniu harmonii ciała i ducha. Aby dowiedzieć się więcej na temat zaleceń Dąbrowskiej w kwestii żywienia, warto przeczytać książki:

– „Przywracać zdrowie żywieniem”,

– „Ciało i ducha ratować żywieniem”,

– „Znaczenie żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych”,

– „Dieta warzywno-owocowa a harmonia ciała”.

2. Dieta Dąbrowskiej – menu, które przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym i nowotworom

Dieta Ewy Dąbrowskiej jest wyjątkowo restrykcyjna. Menu skupia się na detoksykacji organizmu i zmusza go do wydalania nadmiaru wody oraz szkodliwych substancji, zgromadzonych w tkance tłuszczowej, wątrobie i w innych organach. Zgodnie z założeniami lekarki częściowy lub zupełny post pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję organizmu. Dzięki spożywaniu wyłącznie nisko skrobiowych warzyw i części owoców, można zrzucić zbędne kilogramy, poprawić samopoczucie i wygląd ciała. Usunięcie toksyn poprzez stosowanie oczyszczającego postu sprawia, że jakość snu jest wyższa, a organizm nabiera więcej sił witalnych. Głodówka ma również znaczący wpływ na profilaktykę nowotworów i chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim: nowotworu złośliwego jelita grubego, cukrzycy, otyłości oraz chorób układu krwionośnego.

Dieta cud czy lecznicza głodówka?

Dieta Dąbrowskiej jest błędnie postrzegana jako dieta redukująca wagę. W rzeczywistości utrata kilogramów jest jedynie dodatkowym efektem, który towarzyszy stosowaniu niskokalorycznego, oczyszczającego menu. Post dr Dąbrowskiej służy przede wszystkim celom leczniczym i powinien być stosowany, by poprawić stan zdrowia i uporać się z różnymi schorzeniami. Przykładowo, u kobiet cierpiących na chorobę Hashimoto dieta Dąbrowskiej może być przeprowadzana nawet w czasie karmienia piersią (pod kontrolą lekarską). Kilkudniowa głodówka przeprowadzana od czasu do czasu odkwasza organizm, przyśpiesza metabolizm, pomaga uporać się z problemami z układem pokarmowym, a także sprawia, że niektóre schorzenia łatwiej się leczy.

[related-post]

3. Dieta dr Dąbrowskiej – zasady

Ewa Dąbrowska dopuszcza stosowanie ułożonego przez nią planu żywienia maksymalnie przez 6 tygodni. Po tym czasie należy przerwać głodówkę i rozpocząć wychodzenie z diety Dąbrowskiej. Większość osób stosuje post jedynie przez kilka lub kilkanaście dni, jednak w przypadku niektórych schorzeń przedłużenie głodówki do ponad 40 dni może okazać się konieczne, aby uzyskać zamierzone efekty.

Ze względu na restrykcyjność, post Ewy Dąbrowskiej powinien być przeprowadzany pod kontrolą lekarza lub dietetyka. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na wczasy do jednego z ośrodków, który realizuje plan żywieniowy lekarki. Istnieje również alternatywa dla ośrodków wczasowych, w których oferowana jest dieta dr Dąbrowskiej. Catering dietetyczny można zamówić nawet w mieście, by stosować głodówkę bez potrzeby wyjeżdżania z miejsca zamieszkania.

Podstawowymi produktami spożywanymi podczas postu są warzywa i owoce. Zjada się je pod postacią surówek i świeżo wyciskanych soków, gdyż wyłącznie w takiej formie dostarcza się wraz z nimi przeciwutleniaczy, minerałów, witamin, enzymów oraz błonnika. Jeżeli dietę stosuje się dłużej niż przez kilka dni, owoce i warzywa można spożywać również po krótkim gotowaniu (najlepiej na parze) lub po uduszeniu. Zmiana postaci, pod którą spożywa się dozwolone produkty, chroni przed bólami brzucha i wzdęciami, spowodowanymi nadmiarem surowych produktów w diecie. Jeżeli stosowana jest dieta Dąbrowskiej menu dzienne obejmuje wyłącznie warzywa i owoce, dlatego zabronione jest spożywanie mięsa, pieczywa, nabiału oraz innych grup produktów.

Post Dąbrowskiej jest stosowany, by usunąć zalegające w jelitach resztki pożywienia i toksyny wywołujące różnego dolegliwości i schorzenia. Aby przyśpieszyć detoks, zaleca się, by przepisy dr Dąbrowskiej łączyć z ruchem. Spacery, spokojna gimnastyka oraz ćwiczenia w wodzie są najodpowiedniejsze. Dodatkowo można korzystać z sauny, masażów oraz zabiegów fizjoterapeutycznych.

4. Dieta dr Dąbrowskiej – jadłospis w pełni wegański

Na diecie Ewy Dąbrowskiej spożywa się warzywa i owoce o niskiej zawartości białek, tłuszczów i cukrów. Niewielka liczba kalorii sprawia, że organizm rozpoczyna odżywianie wewnętrzne. Niska kaloryczność diety nie ma jednak wpływu na odżywienie organizmu, gdyż witaminy, minerały i fitozwiązki z warzyw i owoców pozytywnie wpływają na zdrowie organizmu.

Osoby, które interesuje dieta Dąbrowskiej, jadłospis proponowany przez lekarkę powinny poznać na długo przed rozpoczęciem postu. Lista produktów, po które można sięgać jest dość krótka, dlatego łatwo ją zapamiętać.

Oto warzywa i owoce zalecane przez Ewę Dąbrowską w czasie oczyszczania organizmu:

– warzywa korzeniowe: marchewki, seler, buraki, pasternak, pietruszka,

– warzywa kapustne (znane również jako warzywa krzyżowe): kapusta biała, włoska, czerwona, pekińska, bok choy, brokuły, jarmuż, kalafior, brukselka, brukiew, rzodkiew, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha, rukola, rukiew wodna itp.,

– warzywa zielone liściaste, które nie należą do grupy kapustnych: szpinak, roszponka, botwinka, boćwina, mniszek lekarski, pokrzywa, endywia, wszystkie rodzaje sałat,

– warzywa dyniowate: dynie, cukinia, kabaczek, ogórki,

– warzywa cebulowe: cebula biała i czerwona, por, szczypior, czosnek,

– warzywa psiankowate z wykluczeniem ziemniaków: papryka w każdym kolorze, wszystkie pomidory, bakłażany,

– zioła: natka pietruszki, koper, bazylia, mięta, szałwia, tymianek, rozmaryn, kolendra

– owoce o niskim indeksie glikemicznym: jabłka, kiwi, owoce jagodowe i leśne, cytryna, grejpfrut.

Dozwolone jest również sięganie po seler naciowy (świetnie opiany przez Sylwię Witek), cykorię, szparagi, kiełki warzyw i koper włoski. Wszystkie dozwolone produkty można spożywać na surowo, po ugotowaniu, uduszeniu lub w postaci kiszonej. Posiłki i soki doprawia się przede wszystkim ziołami, jednak dozwolone jest sięgnięcie po niewielkie ilości soli nieoczyszczonej. Sól jest wykluczona jedynie w przypadku diety oczyszczającej u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

W okresie, w którym stosowana jest dieta Dąbrowskiej przepisy powinny być urozmaicone, gdyż tylko w ten sposób dostarczy się organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Szczególną uwagę powinno się zwracać na warzywa i owoce o wysokiej gęstości odżywczej, czyli zawierające mało kalorii, lecz dostarczające wielu witamin i minerałów. Warto jeść jak najwięcej warzyw zielonolistnych, w których znajdują się ogromne ilości związków o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym. Równie ważne jest dodawanie do posiłków kiełków warzyw, które zawierają znacznie więcej witamin i minerałów niż dojrzałe rośliny. W przypadku postu leczącego nawracające stany zapalne, w dziennym menu powinien znaleźć się czosnek i pozostałe warzywa cebulowate.

Tutaj znajdziesz również wiele produktów wspomagająych oczyszcznia organizmu z toksyn.

Dieta Dąbrowskiej – jadłospis dzienny

Każdego dnia stosowania postu Dąbrowskiej powinno się pić dużo płynów. Najlepszym wyborem jest woda mineralna niegazowana w ilości 2 litrów lub więcej. Oprócz wody powinno się pić zakwas buraczany Ewy Dąbrowskiej, a także sok z kiszonych ogórków lub kapusty, ziołowe herbaty i zielone koktajle warzywne.

Każdy posiłek powinien zawierać warzywa surowe, kiszone i gotowane oraz warzywa zielonolistne, np. szpinak. O poranku należy wypić 1 lub 2 szklanki wody z sokiem z cytryny (może to być ciepła, przegotowana woda), a następnie zjeść śniadanie w postaci kolorowego talerza warzyw. Obiad powinien być ciepły, dlatego najlepszym wyborem jest zupa krem z warzyw lub duszone bądź gotowane warzywa, np. wegetariańskie leczo. Kolacja może być podobna do obiadu. W międzyczasie można sięgnąć po warzywne i owocowe soki lub porcję owoców. Dobrym wyborem na przekąskę jest również pieczone jabłko z cynamonem.

5. Dieta dr Dąbrowskiej – przepisy na posiłki w czasie postu

Ograniczona liczba składników, po jakie można sięgać na diecie dr Dąbrowskiej sprawia, że posiłki ograniczają się do prostych do przygotowania soków, zup, surówek i warzywnych dań na ciepło. W czasie, gdy stosowana jest dieta Ewy Dąbrowskiej przepisy wymagają niewiele czasu na ich przygotowanie.

Post Dąbrowskiej – przepisy na śniadania

Śniadania na diecie Dąbrowskiej są banalne w przygotowaniu. Odpowiednią propozycją na poranny posiłek jest:

– surówka z kapusty pekińskiej, pomidora, papryki i kawałka korzenia selera,

– roszponka, endywia, rukola z marchewką surową i gotowanym na parze brokułem,

– leczo wegetariańskie,

– surówka ze świeżych brokułów, papryki i kalarepy z dodatkiem kiszonych ogórków,

– świeżo wyciskany sok z truskawek, szpinaku, jarmużu i kiwi.

Podobne propozycje śniadań znajdzie się podhasłem „dieta Dąbrowskiej pdf”.

Post Dąbrowskiej – przepisy na obiady

Książka dr Dąbrowskiej zawiera liczne propozycje dań, które można przygotowywać na obiady. Podobne przepisy można znaleźć pod hasłem „dieta dr Dąbrowskiej pdf”. W czasie postu można sięgać po dania takie jak:

– leczo wegetariańskie,

– zupa krem z warzyw korzeniowych, dyniowatych i szpinaku,

– jarski bigos,

– warzywa gotowane na parze.

Dieta Ewy Dąbrowskiej – pdf z lekkimi kolacjami

Jeżeli stosuje się dietę Dąbrowskiej na własną rękę, warto znaleźć pdf z lekkimi kolacjami z samych warzyw. Często jadają je nawet te osoby, które nie stosują diety odchudzającej, dlatego weganie, wegetarianie i liczni blogerzy przygotowują pliki, w których znajdują się przepisy na warzywne soki, surówki i inne potrawy do przygotowania w 5 minut. Na kolację w czasie postu Dąbrowskiej można przyrządzić:

– sok z selera, marchwi i zielonego ogórka z dodatkiem kiwi,

– sok z jarmużu, szpinaku, marchwi i jednego, małego jabłka lub owoców leśnych.

– gotowanego brokuła przyprawionego czosnkiem.

Dieta Dąbrowskiej – ile się chudnie?

To, ile można zrzucić w czasie postu, często jest najistotniejszą informacją dla osób, które interesuje dieta Dąbrowskiej. Liczba utraconych kilogramów zależy przede wszystkim od wielkości nadwagi i długości stosowania postu. Zwykle w ciągu pierwszego tygodnia głodówki można schudnąć od 2 do nawet 10 kg w zależności od tego, ile ważyło się na początku. Osoby z największą nadwagę zrzucą najwięcej, lecz tempo utraty kilogramów będzie stopniowo spadać.

Ze względu na liczbę kalorii, jaką dostarcza dieta Dąbrowskiej, efekty są spektakularne, jednak by je utrzymać należy stopniowo wychodzić z głodówki i kontynuować zdrowe odchudzanie. Powrót do nieprawidłowych nawyków sprawia, że utracone kilogramy szybko wracają, a waga niekiedy jest jeszcze wyższa niż przed przeprowadzeniem postu.
[related-post]

6. Dieta dr Dąbrowskiej – efekty, które zaskakują

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej nie tylko odchudza, ale i poprawia kondycję organizmu oraz stan zdrowia. Dieta warzywno-owocowa oczyszcza i wzmacnia organizm, dzięki czemu jej stosowanie od czasu do czasu wpływa pozytywnie na długość życia i chroni przed wystąpieniem wielu chorób w podeszłym wieku. Wystarczy tylko wybierać w czasie postu odpowiednie przepisy. Dieta Dąbrowskiej uruchomi w organizmie procesy samoleczenia, usunie wszelkie złogi i toksyny. Zdegenerowane tkanki zostaną wydalone z organizmu, a ryzyko miażdżycy, cukrzycy, nowotworów i zwyrodnień stawów zostanie znacznie obniżone. Dodatkowo jelita zaczną pracować wydajniej, gdyż zmieni się ich mikroflora.

Kto może stosować dietę Dąbrowskiej?

Książka dr Dąbrowskiej sugeruje, że post oczyszczający mogą stosować niemalże wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby. Szczególnie poleca się głodówkę leczniczą kilku grupom. Wśród nich znajdują się:

– osoby z niską odpornością, które często cierpią na infekcje różnego pochodzenia, alergię, astmę, migrenowe bóle głowy, zapalenie wątroby, trądzik różowaty i młodzieńczy,

– osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, np. chorobę Hashimoto (dieta Dąbrowskiej) wykazuje wysoką skuteczność w jej leczeniu,

– osoby z zaburzeniami pamięci, nerwicami, chorobą Parkinsona, padaczką i po udarach niedokrwiennych mózgu,

– kobiety cierpiące na zaburzenia miesiączkowania, przechodzące menopauzę, mające trudności z zajściem w ciążę z powodu nieprawidłowego poziomu hormonów płciowych,

– osoby z zespołem metabolicznym X, otyłością, cukrzycą typu 2, zakrzepicą i chorobą wieńcową.

Przepisy dr Dąbrowskiej pomagają leczyć wiele chorób, gdyż rozbijają swoisty magazyn toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. W ludzkim ciele niebezpieczne związki gromadzą się głównie pod skórą w tkance tłuszczowej. Prawidłowy poziom tłuszczu w ciele wynosi do 20 procent całej masy ciała, jednak gdy poziom tkanki tłuszczowej wzrasta dochodzi do kumulacji szkodliwych związanych w ciele. Ponadto przepisy diety dr Dąbrowskiej pozwalają usunąć toksyny z przewodu pokarmowego i tkanki łącznej.

Kto nie powinien stosować diety Dąbrowskiej?

Nie każdy może stosować się do zaleceń, jakie niesie ze sobą dieta Ewy Dąbrowskiej. Opinie wskazują, że jest to dieta nieodpowiednia dla osób, które cierpią na niektóre nietolerancje pokarmowe i wykonują ciężką pracę fizyczną. Ponadto dieta jest nieodpowiednia dla:

– kobiet ciężarnych i w okresie laktacji,

– osób niepełnoletnich,

chorych na cukrzycę typu 1, gruźlicę, nowotwory złośliwe, nadczynność tarczycy, choroby serce, układu oddechowego, awitaminozę,

– ciepiących na depresję, bulimię lub anoreksję,

– przyjmujących niektóre leki wydawane na receptę.

7. Dieta Dąbrowskiej – opinie chorych na niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy często wiąże się z niekontrolowanym przybieraniem na wadze, dlatego chorzy szukają skutecznych sposobów na pozbycie się nadwagi pomimo choroby. Większość osób, które zastosowały post warzywno owocowy z powodu niedoczynności tarczycy, zauważa, że łatwiej jest im zapanować nad tyciem.

W przypadku problemów z niedoczynnością gruczołu tarczycowego wskazane jest kontrolowanie ilości spożywanych warzyw kapustnych, czyli krzyżowych. Chorzy na niedoczynność tarczycy mogą je jeść, jednak wyłącznie w formie lekko podgotowanej i w ilości nie większej niż 1 kg dziennie. Ważne jest również dopilnowanie, aby w diecie dostarczać odpowiednią ilość jodu.

Dieta dr Dąbrowskiej – opinie pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi

Dr Dąbrowska dokładnie przemyślała założenia swojego schematu żywieniowego, dlatego osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny stosować się do dodatkowych zaleceń lekarki. W ich postnym jadłospisie powinno się wykluczyć warzywa psiankowate. Zawarte w nich glikoalkaloidy drażnią przewód pokarmowy i prowadzą do pogorszenia stanu chorego. Eliminacja psiankowatych z diety wycisza objawy chorobowe, poprawiając samopoczucie i komfort życia.

Dieta dr Dąbrowskiej dla zabieganych

Jeżeli prowadzi się niezdrowy tryb życia i jest się zabieganym, warto zdecydować się na kurację, jaką jest dieta dr Dąbrowskiej. Catering dietetyczny ułatwi wytrwanie w diecie przez wymagany czas, poprawi samopoczucie i usunie negatywne skutki picia kawy lub palenia papierosów. Jeśli ma się nieco wolnego od pracy, warto skorzystać również w wczasów leczniczych nad morzem, na Mazurach lub w innym rejonie Polski.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.