Erytrytol czy ksylitol – który cukier wybrać?

Erytrytol czy ksylitol to pytanie, które nie daje spać specjalistom ds. żywienia już od kilku lat. Od momentu, gdy wynaleziono zamienniki szkodliwego cukru, wiele osób spiera się o to, który z nich warto włączyć do diety. Jak wiadomo, związki te różnią się między sobą, ale czy któryś z nich jest faktycznie lepszy? Przekonaj się, czytając ten tekst.

Erytrytol czy ksylitol, Erytrytol czy ksylitol co lepsze, erytrytol ksylitol

Z tego artykułu dowiesz się:

Erytrytol – czym jest?

Erytrytol to słodzik oznaczany na etykietach produktów znakiem E 968. Związek ten znaleźć można w niewielkiej ilości w owocach. Otrzymuje się go z pszenicy lub skrobi kukurydzianej poprzez proces hydrolizy enzymatycznej oraz fermentacji.

Ksylitol – czym jest?

Ksylitol, czyli inaczej cukier brzozowy oznaczany jest  znakiem E 967. Produkt otrzymuje się z brzozy, śliwek, malin lub kukurydzy.  Można go spotkać nie tylko w produktach spożywczych, ale i paście do zębów, gumach do żucia, cukierkach i wyrobach cukierniczych.

 

Ksylitol wady zalety
Ksylitol – wady zalety

Erytrytol i ksylitol – czy są bezpieczne dla organizmu?

Według EFSA – Europejskiej organizacji ds. bezpieczeństwa żywności erytrytol oraz ksylitol uznane są, jako bezpieczne dla organizmu, gdyż nie ustalono maksymalnej dawki ich spożycia (dopuszczalne dzienne spożycie).

[related-post]

Warto zaznaczyć, że te dwa środki słodzące są na pewno bezpieczniejsze dla organizmu niż zwykły cukier (sacharoza), ponieważ mają podobną słodkość, jednakże o wiele mniej lub w ogóle kalorii.

Erytrytol czy ksylitol, Erytrytol czy ksylitol co lepsze, erytrytol ksylitol

Erytrytol czy ksylitol – co lepsze?

W tabeli poniżej znajdziesz informacje na temat obu substancji słodzących.

Erytrytol Ksylitol
·         Jego kaloryczność wynosi 0;

·         Oferuje słodycz na poziomie do 80% słodyczy cukru zwykłego;

·         Nie jest metabolizowany w organizmie (jest w pełni wydalany);

·         Sprzyja zdrowym zębom;

·         Niemalże 0 indeks glikemiczny;

·         Działa antyoksydacyjnie;

·         Nie przyczynia się do rozwoju grzybów w jamie ustnej.

 

·         Ma  40% mniej kalorii niż zwykły cukier;

·         Ma taką samą słodkość jak cukier;

·         Działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie;

·         Stymuluje wchłanianie wapnia;

·         Jest prebiotykiem;

·         Indeks glikemiczny równy 13;

·         Nie ulega fermentacji w jamie ustnej, więc nie przyczynia się do próchnicy i chorób jamy ustnej;

·         Dawki powyżej 100 g/dobę mogą wywołać efekt przeczyszczający.

Czym warto słodzić?

Jak widać, korzyści płynących ze stosowania obu substancji słodzących jest wiele. Ciężko jest zatem stwierdzić jednoznacznie, która z nich jest lepsza. Dla jednych erytrytol będzie najlepszy, ponieważ jest bezkaloryczny, a z kolei dla drugich ksylitol, ponieważ jest tak samo słodki, jak zwykły cukier. Decyzją zależy od indywidualnych pobudek, stąd najlepszym rozwiązaniem będzie osobiste sprawdzenie obu.

Najważniejsze jest jednak to, aby faktycznie odstawić zwykły cukier (sacharozę) na rzecz ww. wyrobów, ponieważ niezależnie, który słodzik wybierzesz to i tak przysłużysz się swojemu zdrowiu.

Podsumowanie

Już teraz wiesz, że na rynku spotkać można kilka substancji słodzących. Najważniejsze, co warto wyciągnąć z tego tekstu jest to, iż zastosowanie substancji słodzącej w zamian za sacharozę zawsze będzie lepszym rozwiązaniem. Zatem spróbuj obu i wybierz idealną opcję dla siebie, a przy okazji wyrzuć ten zwykły cukier, który jest przyczyną wielu chorób i nadwagi.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.