Jak zachęcić dziecko do wykonywania ćwiczeń fizycznych?

Codzienna aktywność fizyczna posiada ogromne znaczenie nie tylko w kontekście prawidłowego rozwoju dziecka oraz poprawy jego ogólnego samopoczucia, ale również profilaktyki licznych chorób cywilizacyjnych. Dlatego też, tak ważne jest, aby zachęcić dziecko do systematycznego ruchu. Jak to zrobić i czy ćwiczenie z dzieckiem w domu, w ogóle jest możliwe? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące aktywności fizycznej znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się

 • Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna w życiu dziecka;

 • Ile minut w ciągu każdego dnia powinno przeznaczać na ćwiczenia nasze dziecko;

 • Co wpływa na motywację dziecka do ćwiczeń;

 • Jak zorganizować dziecku przestrzeń do ćwiczeń w warunkach domowych.

Jak zachęcić dziecko do wykonywania ćwiczeń fizycznych?

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna w życiu dziecka?

Regularna aktywność fizyczna oddziałuje na wiele aspektów życia dziecka. Niemniej jednak, wśród najważniejszych z nich możemy wyróżnić:

 • Zwiększenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu;
 • Wpływ na wzrastanie oraz mineralizację kości;
 • Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie aktywności procesów metabolicznych, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości (oraz chorób z nimi związanych) w przyszłości;
 • Zwiększenie koordynacji ruchowej oraz siły mięśniowej, a tym samym zachowanie prawidłowej postawy ciała dziecka;
 • Polepszenie ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia dziecka, a tym samym zwiększenie odporności na stres.

Jak zachęcić dziecko do wykonywania ćwiczeń fizycznych?

Ile minut w ciągu każdego dnia powinno przeznaczać na ćwiczenia nasze dziecko?

Aktywności fizyczna jest niezbędna każdemu z nas, bez względu na wiek, płeć, a nawet stan zdrowia. Niemniej jednak, niezwykle ważne jest, aby dostosować zarówno ilość, intensywność, jak i rodzaj wykonywanych ćwiczeń do indywidualnych możliwości naszego dziecka. W świetle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zarówno dzieci, jak i młodzież (w wieku od 5 do 17 lat), powinna każdego dnia przeznaczać przynajmniej 60 minut, na wykonywanie ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności. Co ważne, każdorazowe wydłużenie czasu aktywności fizycznej, jak również zwiększenie jej intensywności, wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie, jak i stan zdrowia naszego dziecka.

Co wpływa na motywację dziecka do ćwiczeń?

Zachęcenie dziecka do codziennej aktywności fizycznej dla wielu rodziców stanowi niemałe wyzwanie. Niemniej jednak, na podstawie licznych badań i obserwacji naukowych, jesteśmy w stanie wyróżnić te czynniki, które najbardziej oddziałują na motywację naszego dziecka do ćwiczeń.

Po pierwsze: WSPARCIE. Zarówno zachęcanie do ćwiczeń przez rodzica, jak i chwalenie przez niego postępów dziecka, stanowi ogromne znaczenie dla motywacji dziecka. Co ważne, doskonale działa również czynne angażowanie się rodziców w wykonywanie aktywności fizycznej przez ich pociechy (np. poprzez wspólne wykonywanie ćwiczeń).

Po drugie: WYPOSAŻENIE. Okazuje się, że zachęcająco działa na dzieci wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt i akcesoria sportowe. Kolorowe skakanki, rolki, trampolina, wygodne trampki z wizerunkiem postaci z ulubionej bajki, wszystko to może przyczynić się do zwiększenia motywacji naszego dziecka do codziennych ćwiczeń.

Po trzecie: PRZYJEMNOŚĆ. Niezwykle ważne jest, aby wykonywane przez dzieci ćwiczenia fizyczne, sprawiały im jak najwięcej radości. Dlatego też, tak ważne jest, aby dziecko miało szansę spróbować swoich sił w różnych formach aktywności (grze zespołowej, jeździe na rolkach lub rowerze, w pływaniu). Co niezwykle istotne, to właśnie dziecko, a nie rodzic, powinno decydować o tym, jaki sport jest dla niego najbardziej odpowiedni.

Jak zorganizować dziecku przestrzeń do ćwiczeń w warunkach domowych?

Kiedy nie możemy wychodzić z domu (np. ze względu na panujące warunki atmosferyczne) powinniśmy zadbać o to, aby nasze dziecko miało możliwość wykonywania codziennych ćwiczeń. Jak zorganizować domową siłownię, a przede wszystkim zachęcić naszego dziecko do przestrzegania aktywności?

 • Ćwicz razem z dzieckiem. Pamiętaj, że to właśnie Ty jesteś najlepszym wzorem dla swojej pociechy. Pokaż jej, że wspólne ćwiczenie może sprawiać ogromną frajdę;
 • Wybierz wesołą muzykę. Przed rozpoczęciem wspólnego treningu, wybierz z dzieckiem skoczną playlistę, która sprawi, że nogi same będą rwać się do podskoków;
 • Zadbaj o odpowiednią, a przede wszystkim bezpieczną, przestrzeń. Usuń z pola ćwiczeń wszystkie przedmioty o które można się potknąć.

Podsumowanie

Regularna aktywność fizyczna wpływa nie tylko na aktualny stan zdrowia dziecka, ale również wywiera wpływ na jego przyszłość. Dlatego też, już od najmłodszych lat kształtuj u swojej pociechy zdrowe nawyki i pokazuj, że aktywność fizyczna jest niezwykle istotna i może sprawiać wiele radości.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.