Morwa biała pochodzi z Chin, ma prozdrowotne właściwości, a jej owoce przypominają jeżyny. Są jadalne i mają lekko słodki smak. Wiesz w czym pomoże Ci morwa biała?
Od wieków Chińczycy wykorzystywali cenne właściwości morwy używając jej liści, owoców i kory korzennej do walki z rożnymi dolegliwościami.
Owoce morwy białej zawierają w swym składzie glukozę, fruktozę i sacharozę, czyli cukry proste. Dzięki flawanoidom, które pomagają pozbyć się wolnych rodników, owoce morwy wykazują działanie przeciwnowotworowe. Związki z grupy flawonoidów wykazują poza tym działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne.
Pektyny, to składnik, który wspomaga pracę jelit i pozytywnie wpływa na regularne wypróżnianie. Dodatkowo owoce morwy białej działają leczniczo na choroby układu pokarmowego i chorobę wrzodową. Sok z tych owoców jest wybierany przez osoby cierpiące na anemię i choroby sercowo-naczyniowe. Oprócz tego owoce morwy zawierają witaminy z grupy B.
Składniki morwy białej wykazują też inne, cenne właściwości– np. związek DNJ spowalnia proces rozkładu skrobi na cukry proste. Kwercetyna zaś zmniejsza działanie enzymu – aldozy – który syntezuje sorbitol z nadmiaru glukozy. Kwercetyna chroni przed uszkodzeniami, wynikającymi z działania wolnych rodników, komórki, błony komórkowe i DNA. Jest to niezwykle istotne w przeciwdziałaniu zachorowania np. na cukrzycę.
Przepis na kaszę jaglaną z morwą białą
Składniki
⅓ szklanki kaszy jaglanej
1 i ¼ szklanki mleka sojowego
2 łyżeczki ksylitolu
szczypta soli
łyżka suszonej morwy białej
białej garść borówek
1-2 morele szczypta kardamonu
Przygotowanie
Kaszę jaglaną należy uprażyć na patelni, a potem przelać wrzątkiem. Szklankę mleka zagotuj, dodaj kaszę jaglaną, szczyptę soli i kardamonu oraz ksylitol. Gotuj na małym ogniu 15 minut. Dodaj pokrojone owoce. Wlej pozostałe mleko i podgrzej wszystko.
Smacznego!