Otyłość – czym jest, objawy, rodzaje, skutki, leczenie

Otyłość to jeden z najpoważniejszych problemów XXI wieku. Dotyczy on dorosłych, ale i coraz częściej dotyka również dzieci. Nadmierna masa ciała to pośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, czym jest otyłość, do czego prowadzi oraz jak ją leczyć.

Otyłość

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest otyłość?

Otyłość to choroba ogólnoustrojowa objawiająca się nadmierną masą ciała. Stwierdza się ją na podstawie wysokich wartości wskaźnika BMI (wartość powyżej 30). Otyłość to stan, który uznać można za pośrednie zagrożenie zdrowia oraz życia pacjenta, dlatego często leczy się go operacyjnie.

Otyłość – objawy i skutki nadmiernej masy ciała

Objawem otyłości jest oczywiście nadmierna masa ciała w stosunku do wzrostu pacjenta. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej to nie tylko nieestetyczne fałdy na brzuchu. To również gruba warstwa tłuszczu osiadająca na organach wewnętrznych. Z tego powodu dochodzi do zaburzeń ich pracy, a nawet do całkowitego ich zepsucia.

Otyłość – skutki:

  • Nadciśnienie tętnicze;
  • Cukrzyca typu 2;
  • Zaburzenia hormonalne;
  • Choroby tarczycy;
  • Miażdżyca;
  • Niedokrwienna choroba serca;
  • Udar;
  • Zawał;

Rodzaje otyłości

Spotkać można różne terminy, które określają otyłość, dlatego poniżej znajdziesz definicje każdego z nich.

Otyłość -rodzaje

Termin Definicja
Otyłość Choroba ogólnoustrojowa objawiająca się nadmierną masą ciała
Otyłość brzuszna (androidalna, typu jabłko, trzewna) Nieprawidłowy stosunek obwodu pasa do bioder
Otyłość gynoidalna (typu gruszka) Nieprawidłowy stosunek obwodu bioder do pasa
Otyłość olbrzymia, śmiertelna Otyłość 3 stopnia, wartość BMI przekracza tutaj 40
Otyłość kliniczna Termin ten określa rozpoznanie choroby przez lekarza. W taki sposób lekarz diagnozuje chorobę.

Otyłość – leczenie. Czy można nad tym zapanować?

Zdiagnozowanie otyłości powinno być pierwszym krokiem to niezwłocznego podjęcia leczenia. Zależy ono od aktywności pacjenta, wieku oraz stanu zdrowia. Niezależnie jednak od tych czynników zazwyczaj leczenie wymaga połączenia pracy: dietetyka, lekarza, psychologa, oraz trenera.

Otyłość pierwszego stopnia można leczyć odpowiednią dietą, aktywnością fizyczna i pomocą psychologa/terapeuty. Jednak w przypadku otyłości olbrzymiej zazwyczaj w grę wchodzą leki lub operacje.

Otyłość objawy

Otyłość u dzieci – statystyki

Problem otyłości u dorosłych jest już dobrze znany. Jednak z biegiem lat choroba ta coraz częściej pojawia się u dzieci, co stanowi bardzo niekorzystny prognostyk dla stanu zdrowia całej populacji.

Oznacza to, że środowisko oraz zachowania żywieniowe nie są poprawne, nad czym zdecydowanie należy pracować.

Według badań, odsetek uczniów z zaburzeniami masy ciała (nadwaga lub otyłość) w szkołach w latach od 2012 do 2016 wyglądał następująco:

  • 2012/2013 – 16,8% uczniów;
  • 2013/2014 – 18,7% uczniów;
  • 2014/2015 – 20,4% uczniów;
  • 2015/2016 – 22% uczniów.

Podsumowanie

Problem otyłości jest bardzo poważny. Jeśli już choroba się rozwinie, trudno jest z nią wygrać. Należy, zatem przyłożyć wszelkich starań do tego, aby jej na to nie pozwolić. Zmiana nawyków żywieniowych to podstawa.

Jednak najprostszym środkiem zapobiegawczym będzie aktywność fizyczna. I nie chodzi tutaj o biegi maratońskie czy intensywne treningi siłowe. Wystarczą spacery, wycieczki górskie, przejażdżki na rowerze, wypady na basen. Jeśli będą się one powtarzać regularnie, to jest o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do rozwoju otyłości.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kącikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.