W ostatnich latach coraz większą uwagę poświęca się probiotykom i ich działaniu na ludzki organizm. Czym właściwie są probiotyki? Gdzie ich szukać? Kto powinien je stosować? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższym artykule.
Czym są i jak działają probiotyki?
Według definicji WHO probiotyki to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Innymi słowy są to wyselekcjonowane kultury bakterii (najczęściej Lactobacillus lub Bifidobacterium) a także drożdży, których zadaniem jest korzystne działanie w przewodzie pokarmowym człowieka poprzez zachowywanie odpowiedniej flory fizjologicznej.
Probiotyki i ich źródła
Kultury pożytecznych bakterii można znaleźć nie tylko w tabletkach i innych aptecznych preparatach. Także wiele produktów spożywczych zalicza się do probiotyków. Przykładami żywności zawierającej duże ilości bakterii probiotycznych są:
- jogurty
- kefiry
- maślanki
- kiszonki (np. kapusta czy ogórki)
- kwas chlebowy
Kiedy warto sięgnąć po probiotyki?
Większości z nas probiotyki kojarzą się z odbudowywaniem flory bakteryjnej po antybiotykoterapii. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja jaką pełnią w organizmie.
Proiotyki:
- wspomagają systemy obronne organizmu poprzez stymulowanie aktywności makrofagów, limfocytów i przeciwciał
- regulują pracę jelit
- ograniczają wchłanianie cholesterolu
- zapobiegają chorobom przewodu pokarmowego, w tym nowotworowi jelita grubego
Z wyżej wymienionych powodów produkty bogate w bakterie probiotyczne powinniśmy włączać do swojej diety, nie tylko po przebytej antybiotykoterapii, ale także na co dzień w celu prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.