PRZEŁOM w badaniach nad probiotykami. Czy rzeczywiście leczą depresję? Sprawdź probiotyk z owoców leśnych od Vivio!

Najnowsze badania wskazują, że probiotyki mogą być pomocne w leczeniu depresji, stanów lękowych i zaburzeń psychicznych. Naukowcy z Uniwersytetu Acadia prowadzą ogólnokrajowe badania, które mają odpowiedzieć na pytanie czy probiotyki mogę być naturalnym środkiem antydepresyjnym i zmniejszać stres?

Naukowcy wskazują, że można pokusić się o porównanie probiotyków do Prozacu. Mogą one pomagać kontrolować stany lękowe, depresję, lęk i inne zaburzenia psychiczne. Mówi się, że ludzkie jelita zawierają „receptory stresu”, a probiotyki mogę redukować poziom stresu.

W 2011 roku przeprowadzono eksperyment, który miał na celu sprawdzenie czy zmiana bakterii w jelitach wpłynie na chemie i działanie mózgu. Naukowcy karmili myszy bulionem, zawierającym probiotyk Lactobacillus rhamnosus JB – 1. Jest to rodzaj bakterii, znajdujących się w jogurcie oraz w jelitach zdrowych zwierząt i ludzi. Myszy, karmione rosołem z dodatkiem bakterii wykazały znacznie mniej zachowań, związanych ze stresem, lękiem i depresją niż te, które jadły „zwykły” rosół (1).

Badania dowiodły także, że probiotyki wpływają na aktywność GABA – neuroprzekaźnika mózgu poprzez zwiększenie liczby receptorów w obszarach mózgu, które odpowiadają za emocje, pamięć i koncentrację (1).

O wpływie bioty jelitowej na stan umysłu pisze również dietetyk – Sylwia Witek w artykule pt. „Dbając o jelita dbasz o zdrowie psychiczne” (artykuł tutaj) oraz „Zdrowie zaczyna się w jelitach. Jak o nie dbać wyjaśnia dietetyk ViVio- Sylwia Witek” (artykuł tutaj).

Probiotyki mają wpływ także na inne aspekty zdrowia człowieka, takie jak: poziom odporności, niwelowanie alergii skórnych, zmniejszanie objawów charakterystycznych dla chorób autoimmunologicznych, a nawet ich eliminowanie.
Jak wskazuje S. Witek: W organizmie zdrowego człowieka znajduje się ponad 500 gatunków prozdrowotnych bakterii, a każde zaburzenie takiej „dobrej” mikroflory jelit jest niekorzystne dla jego zdrowia, co objawia się namnażaniem negatywnej flory w tym bakterii chorobotwórczych, następnie pojawiają się objawy charakterystyczne dla jednostki chorobowej m.in ogólne osłabienie, brak witalności, dysfunkcje i w następstwie choroby. Dlatego polecam probiotyki SUNVIO, ponieważ powstrzymują one bakterie chorobotwórcze przed inwazją naszego organizmu, wspomagają procesy trawienia, wpływają na doskonałe wykorzystanie składników spożytego pokarmu, wspierają procesy zachodzące w jelicie grubym, neutralizują toksyny zatruwające organizm i sprzyjają neutralizacji stanów depresyjnych i stresu.

Probiotyk z owoców leśnych marki Sunvio zawiera ekstrakt z roślin ziołowych i owoców, w tym: liście jeżyn, czarnej porzeczki, poziomki i inne, a także naturalny kompleks żywych kultur bakterii probiotycznych, które, jeśli weźmiemy pod uwagę najnowsze doniesienia amerykańskich naukowców, mają szerokie działanie zdrowotne w ludzkim organizmie.

1. J. Naurosci, Microbiota Dysbiosis Controls the Neuroinflammatory Response after Stroke, The Journal of Neuroscience”, nr 13/2016,
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27413153.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.