Jak zwalczyć problem cellulitu – poznaj propozycje prostych ćwiczeń

Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego, wiele kobiet zadaje sobie pytanie – jak się pozbyć cellulitu? Niestety, walka z niniejszym problemem nie jest prosta. Na szczęście znamy kilka dobrych sposobów na to, jak poprawić kondycję naszej skóry, a przy okazji zminimalizować powszechny problem cellulitu. Jakie ćwiczenia warto wykonywać? I czy stosowanie odpowiedniej diety jest w stanie przyczynić się do zmniejszenia widoczności efektu pomarańczowej skórki? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest cellulit;
 • Jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby zmniejszyć widoczność cellulitu;
 • Jakie są inne metody walki z cellulitem;
 • Czy istnieje dieta, dzięki której możemy się pozbyć cellulitu.
czym jest cellulit?

Czym jest cellulit?

Cellulit stanowi powszechny problem, zwłaszcza wśród kobiet. Szacuje się, iż może on dotykać nawet 90% przedstawicielek płci pięknej w różnym wieku. Cellulit to nazwa zniekształcenia, które powstaje w obrębie tkanki tłuszczowej i uwidacznia się pod skórą w postaci nieestetycznych zgrubień. Powodem niniejszego zaburzenia są przede wszystkim nieprawidłowości w obrębie mikrokrążenia. Ponadto, wśród czynników ryzyka przyczyniających się do powstawania cellulitu możemy wyróżnić:

 • Zaburzenia hormonalne;
 • Niską aktywność fizyczną;
 • Nieodpowiednią dietę (w tym spożywanie nadmiernych ilości soli, przetworzonych produktów mięsnych oraz picie słodzonych napojów gazowanych);
 • Palenie papierosów, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu;
 • Noszenie zbyt obcisłych ubrań;
 • Częste chodzenie na wysokich obcasach.

Problem cellulitu dotyczy kobiet w różnym wieku. Najczęściej pojawia się on na pośladkach, udach, brzuchu oraz ramionach. Warto pamiętać, iż niniejsze zaburzenie jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale również wskazuje na pewne nieprawidłowości w przejawianym przez nas stylu życia.

metody walki z cellulitem

Jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby zmniejszyć widoczność cellulitu?

Najważniejsze jest to, aby ćwiczenia wykonywane były regularnie. Wystarczy 40 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia, aby poprawić wygląd i kondycje naszej skóry. A jakie ćwiczenia mogą pomóc nam w walce z cellulitem?

Po pierwsze: bieganie. Regularnie wykonywany jogging jest w stanie nie tylko poprawić wygląd naszej skóry, ale również zwiększyć wydolność oddechowo-krążeniową;

Po drugie: pływanie. Podczas lata, warto wykorzystać możliwość pływania w naturalnych zbiornikach wodnych. Niniejszy rodzaj sportu jest niezwykle przyjemny, a ponadto pomaga zaangażować do ćwiczeń całe ciało, bez obciążania stawów.

Po trzecie: rower. Piękna pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym na łonie natury. W te wakacje warto wyciągnąć stary rower z piwnicy i dać sobie wycisk na leśnych ścieżkach.

Po czwarte: aerobik. Ćwiczenia aerobowe są doskonałym sposobem na wyrzeźbienie naszej sylwetki i poprawę kondycji skóry. Bez przeszkód można wykonywać je zarówno w swoim domu, jak i na świeżym powietrzu.

Jakie są inne metody walki z cellulitem?

Z uwagi na fakt, iż cellulit stanowi powszechne zaburzenie u kobiet w różnym wieku, coraz częściej słyszy się o nowych metodach jego zwalczania. Na co warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze: masaż. Wykonywanie systematycznego masażu całego ciała jest w stanie przyczynić się do poprawy krążenia, a tym samym zmniejszania widoczności cellulitu.

Po drugie: bańki chińskie. Stosowanie baniek chińskich może przyczynić się do rozbicia tkanki tłuszczowej, a tym samym zmniejszenia objawów pomarańczowej skórki.

Po trzecie: medycyna estetyczna. W salonach medycyny estetycznej często proponowane są klientkom takie zabiegi jak: lipoliza iniekcyjna, jonoforeza oraz drenaż limfatyczny. 

jak zwalczyć problem cellulitu

Czy istnieje dieta, dzięki której możemy pozbyć się cellulitu?

Sposób odżywiania posiada ogromny wpływ zarówno na wygląd, jak i kondycję naszej skóry. W tym celu nie trzeba stosować restrykcyjnych diet, a jedynie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zmniejszyć widoczność cellulitu?

 • Po pierwsze: należy wprowadzić do swojej diety dużą ilość warzyw (3-4 porcje dziennie) i owoców (1-2 porcje dziennie);
 • Po drugie: należy wprowadzić do swojej diety produkty pełnoziarniste;
 • Po trzecie: należy wyeliminować ze swojej diety wszelkie produkty typu fast-food;
 • Po czwarte: należy spożywać 4-5 regularnych posiłków każdego dnia;
 • Po piąte: należy spożywać minimum 2 L wody każdego dnia;
 • Po szóste: warto ograniczyć spożywanie mięsa do 2 razy w tygodniu.;
 • Po siódme: warto wykluczyć z diety słodycze, napoje gazowane i słodzone soki owocowe.

Podsumowanie

Chociaż walka z problemem cellulitu nie jest prosta, wprowadzenie do swojej codzienności aktywności fizycznej i zasad zdrowego odżywiania jest w stanie przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu naszej skóry. Ponadto, przestrzeganie powyższych zasad wpływa nie tylko na poprawę naszego wyglądu, ale również zdrowia i samopoczucia. Dlatego też, już dziś warto zmienić swoje nawyki!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.