Właściwości zdrowotne oleju kokosowego

Olej kokosowy od kilku lat zajmuje ważne miejsce nie tylko w naszej kuchni, ale również w kosmetyczce. Jednakże, czy zdajemy sobie w pełni sprawę z tego, jakie właściwości zdrowotne posiada ten niezwykły składnik?

Pomimo licznych kontrowersji, olej kokosowy nadal uważany jest za składnik o niezwykłych właściwościach, które pozytywnie mogą wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Zwolennicy niniejszego produktu wymieniają jego liczne zalety, w tym wpływ na przyspieszenie procesu odchudzania. Jakie inne zdrowotne właściwości możemy znaleźć w oleju kokosowym?

Olej kokosowy CZYM JEST I SKĄD POCHODZI?

Naturalny olej kokosowy (nazywany również masłem kokosowym) jest produktem składającym się z kawasów tłuszczowych, w tym w większości z nasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto, w składzie oleju kokosowego znajdziemy również cenne minerały, takie jak wapń, cynk i żelazo oraz witaminy z grupy E i K. Niniejszy składnik pozyskiwany jest głównie z miąższu orzecha kokosowego. Olej kokosowy w najzdrowszej formie wytwarzany jest w procesie zimnego tłoczenia.

 • Olej kokosowy ZIMNOTŁOCZONY. Produkt w niniejszej postaci uważany jest za najzdrowszą formę oleju kokosowego. Tłoczenie w temperaturze nieprzekraczającej 26oC zapewnia bowiem możliwość zachowania postaci stałej oraz przyjemnego kokosowego aromatu. Niniejszy produkt z łatwością rozpoznamy po jego krótkiej dacie przydatności oraz stosunkowo wysokiej cenie.

Jednocześnie należy unikać stosowania rafinowanego oleju kokosowego, który wytwarzany jest w wysokiej temperaturze, często przy użyciu szkodliwych dla zdrowia składników chemicznych.

[related-post]

Olej kokosowy WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

Według zwolenników, olej kokosowy wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Wszystko to za sprawą zawartego w nim kwasu laurynowego oraz kwasu kaprylowego. Poniżej zalety oleju kokosowego

Właściwości oleju kokosowego

Jakie właściwości zdrowotne wykazywać może olej kokosowy?

 • Po pierwsze. Według ustaleń dietetyków olej kokosowy nie przyczynia się do przyrostu tkanki tłuszczowej, co więcej wpływa on na przyspieszenie metabolizmu naszego organizmu, a tym samym wspiera proces odchudzania.
 • Po drugie. Olej kokosowy przyczynia się do oczyszczenia naszego organizmu z nadmiaru szkodliwych pasożytów oraz drożdżaków.
 • Po trzecie. Niniejszy produkt odpowiedzialny jest za wsparcie prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
 • Po czwarte. Olej kokosowy wykazuje właściwości antywirusowe i przeciwbakteryjne, a ponadto skutecznie wspiera działanie naszego układu immunologicznego, przyczyniając się tym samym do zwiększenia odporności naszego organizmu.
 • Po piąte. Niniejszy składnik może zapobiec rozwojowi osteoporozy i wspomóc leczenie osób zmagających się z zaburzeniami układu pokarmowego.
 • Po szóste. Naturalny olej kokosowy może wpłynąć na zwiększenie przyswajalności dostarczanych w ciągu dnia witamin i minerałów.
 • Po siódme. W świetle niektórych ustaleń, spożywanie oleju kokosowego może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości.
 • Po ósme. Olej kokosowy zbawiennie wpływa na naszą skórę poprzez jej dogłębne nawilżenie oraz skuteczne ujędrnienie.

Olej Kokosowy ZASTOSOWANIE

Olej kokosowy ze względu na swoje zbawienne właściwości oraz przyjemny smak znalazł szerokie zastosowanie zarówno w naszej kuchni, jak i kosmetyce.

 • Olej kokosowy W KUCHNI

Niniejszy produkt z łatwością możemy stosować jako smaczny zamiennik zwykłego masła. Oznacza to, że bez trudu posmarujemy nim kanapkę oraz dodamy go do domowych wypieków lub pełnych warzyw sałatek. Niemniej jednak, odradza się używania oleju kokosowego w celu smażenia potraw.

 • Olej kokosowy W KOSMETYCE

Naukowcy w kontekście oleju kokosowego są zgodni względem jednej kwestii – niniejszy produkt świetnie sprawdza się w roli uniwersalnego kosmetyku zarówno dla naszego ciała, jak i włosów. Ponadto, regularne stosowanie oleju kokosowego może wpłynąć na zmniejszenie objawów trądziku pospolitego.

 • Olej kokosowy ODCHUDZANIE

Olej kokosowy dzięki zawartym w swoim składzie trójglicerydom średniołańcuchowym nie odkłada się w tkance tłuszczowej, a zamiast tego niezwłocznie wykorzystywany jest do produkcji energii. Dzięki temu wsparty zostaje metabolizm naszego organizmu, a tym samym przyspieszeniu ulega proces spalania kalorii. Ponadto, olej kokosowy zapewnia nam poczucie sytości, co chroni nas przed sięganiem po słodkie przekąski między posiłkami.

Olej kokosowy JAK STOSOWAĆ?

Dziennie nie powinniśmy spożywać więcej niż 3-4 łyżeczki oleju kokosowego. W celach kosmetycznych należy nanieść olej kokosowy bezpośrednio na skórę twarzy, a następnie delikatnie wmasować go przy pomocy okrężnych ruchów. Niniejszy produkt z powodzeniem możemy również stosować w formie maseczki na włosy.

Olej kokosowy CENA I DOSTĘPNOŚĆ

Olej kokosowy BIO możemy nabyć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży zdrowej żywności, w cenie około 40-50 złotych za kilogram. Uwaga! Na półkach popularnych marketów również możemy znaleźć olej kokosowy (często w niższej cenie), przed zakupem warto jednak zwrócić szczególną uwagę na skład niniejszego produktu oraz sposób jego tłoczenia.

Olej kokosowy mimo licznych zalet negatywnie może wpłynąć na stan zdrowia osób zmagających się z chorobami układu krążenia. Dlatego też, przed wprowadzeniem niniejszego produktu do swojej diety, należy zapoznać się z jak największą ilością informacji na jego temat lub skonsultować się z zaufanym dietetykiem.

Jeśli nadal zastanawiasz się jaki olej kokosowy wybrać rafinowany czy nierafinowany zobacz ten artykuł. Gdzie krok po kroku opisujemy różnicę między olejem rafinowanym i nierafinowanym. Pamiętaj, że są to całkiem inne oleje.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.