Kawa zielona – właściwości i zastosowanie

Jakie właściwości zdrowotne w sobie skrywa? I w jaki sposób powinniśmy ją zaparzyć? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat zielonej kawy znajdziesz w dalszej części tekstu.

Kawa zielona (nazywana również surową) cieszy się stale rosnącą popularnością. Niepalonym ziarnom, pozyskiwanym z kakaowca, przypisuje się szereg właściwości zdrowotnych, wśród których możemy wyróżnić ich wpływ na przyspieszanie procesu odchudzania. Niemniej jednak, wsparcie w walce z nadmiarem zbędnych kilogramów to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy sięgać po niniejszy produkt. Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć?

Kawa zielona – wartości odżywcze

W odróżnieniu od tradycyjnej kawy, jej zielona odmiana może pochwalić się stosunkowo wysoką zawartością składników odżywczych. W 100 gramach niniejszego produktu znajdziemy około 14 kalorii oraz 3,3 grama węglowodanów. Ponadto, w porcji zielonej kawy znajdują się:

  • Kwas chlorogenowy;
  • Kwas salicylowy;
  • Kofeinę;
  • Kwas foliowy;
  • Witaminy z grupy B (w tym witaminę B2 oraz B12);
  • Składniki mineralne, takie jak: cynk, fosfor, magnez, miedź, potas, sód i żelazo).

Kawa zielona – właściwości zdrowotne

Za większość właściwości odżywczych pochodzących z zielonej odmiany kawy odpowiada kwas chlorogenowy, który w procesie palenia tradycyjnej kawy ulatnia się. Niniejszy związek wykazuje nie tylko korzystne działanie odchudzające, ale również wpływa na powstawanie procesów antyoksydacyjnych w naszym organizmie. Dlatego też, regularne picie zielonej kawy może przyczynić się do zwiększenia efektywności zwalczania wolnych rodników, a tym samym opóźniania procesów starzenia się organizmu i wzmocnienia ogólnej odporności na działanie szkodliwych czynników pochodzenia egzogennego i endogennego.

Zielona kawa a odchudzanie

Wpływ zielonej kawy na zwiększenie efektywności procesu odchudzania został poparty badaniami naukowymi. Okazuje się, że kwas chlorogenowy w niej zawarty przyczynia się do zmniejszania wchłaniania glukozy z pożywienia (o około 7%). W związku z tym, organizm zmuszony jest wykorzystywać wcześniej nagromadzone w naszym organizmie zapasy cukrów. Warto jednak pamiętać, że picie zielonej kawy lub przyjmowanie jej w formie tabletek nie przyniesie oczekiwanych efektów odchudzania, jeśli nie połączymy jej ze stosowaniem zdrowych zasad odżywiania oraz z aktywnością fizyczną.

Kawa zielona – zastosowanie

Zielona kawa stosowana jest szczególnie przez te osoby, które mają zamiar pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów. Niemniej jednak, coraz częściej wykorzystywana jest również w przemyśle farmaceutycznym, jako składnik środków wspomagających odchudzanie. Okazuje się również, że fusy ze zmielonych ziaren kawy mogą stanowić doskonały składnik domowego peelingu do pielęgnacji skóry dotkniętej problemem cellulitu.

Kawa zielona – jak przygotować?

Prawidłowy sposób przygotowania zielonej kawy jest bardo prosty. Wystarczy, że 2 łyżeczki zmielonych ziaren zalejesz 200 ml wody w temperaturze 80-90oC, a następnie pozostawisz kawę do zaparzenia (pod przykryciem) na około 10 minut.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.