Mąka – typy, rodzaje i zastosowanie

Mąka jest podstawą każdego chleba, ciasta, naleśników, pierogów czy biszkoptów. Kiedyś wybór mąki był bardzo ograniczony, obecnie jednak możemy znaleźć w sklepach bardzo dużo jej rodzajów. Podzielić je można na glutenowe, bezglutenowe, a także ze względu na ich właściwości i smak. Wybór mąki determinuje smak wypieków, ich wygląd i trwałość.

Co oznaczają typy mąki? Po jakie rodzaje mąki warto sięgać? Zasada, która pomaga rozszyfrować różne typy mąk jest jedna: im wyższy wskaźnik i ciemniejszy jej kolor tym jest mniej przetworzona i bardziej wartościowa. Oczywiście, najzdrowszym dla nas, byłby wybór mąk o najwyższym wskaźniku, jednakże nie do wszystkiego się one nadają.

Mąka pszenna

Mąka pszenna – jedna z najpopularniejszych mąk, uzyskiwana z ziaren pszenicy. Jest niezwykle plastyczna, w związku z czym idealnie nadaje się do wypiekania wielu produktów. Jest także dobrym wyborem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pieczeniem. Mąka pszenna dzieli się na kilka rodzajów:

  • Mąka tortowa typ 450 – przyrządzimy z niej doskonałe biszkopty, ciasta drożdżowe i torty.
  • Mąka krupczatka typ 500 – wyrabia się z niej ciasto do pierogów, domowe makarony oraz ciasta drożdżowe.
  • Mąka wrocławska typ 500 – najczęściej stosowana do wypieku kruchych ciast, naleśników, omletów, pierników lub pizzy.
  • Mąka poznańska typ 500 – można z niej przyrządzić doskonałe domowe makarony i lane kluski.
  • Mąka luksusowa typ 550 – sprawdzi się przy pieczeniu biszkoptów, a także faworków, pączków czy racuchów.
  • Mąki chlebowe typ 750 i 850 – przyrządza się z nich głównie pieczywo: chleb, bagietki, bułki.
  • Mąka sitkowa 1400, graham 1850, razowa 2000 – wykorzystuje się je do pieczenia pieczywa, najwyższy typ, czyli 2000 jest wykorzystywany do chleba razowego.
  • Mąka typ 3000 – to mąka z pełnego przemiału. Można z niej przygotować razowy makaron, chleb na zakwasie.

Mąka żytnia

Mąka żytnia – popularna przy wypieku chlebów. Jest również wykorzystywana do przyrządzania zakwasu na tradycyjny żur. Zaletą wypieków przy użyciu tej mąki jest ich trwałość. Chleb może pozostać świeży nawet do 10 dni. Bardzo często praktykuje się również mieszanie mąki żytniej z pszenną, dzięki czemu otrzymane pieczywo jest lżejsze dla organizmu, niż w przypadku użycia samej mąki pszennej.

Mąka orkiszowa

Mąka orkiszowa skrywa w sobie bogactwo wartości odżywczych, a ponadto jest równie plastyczna, dzięki czemu chleby, bułki i ciasteczka będą nie tylko idealnie smakować, ale dostarczą organizmowi niezbędnych mu witamin.

Mąka z samopszy i z płaskurki czyli prazboża

Samopsza to najstarszy gatunek pszenicy. Słynie szczególnie z dużej zawartości białka o korzystnym układzie aminokwasów. Zawiera bardzo duże ilości soli mineralnych m.in. magnezu, żelaza, manganu i cynku oraz przeciwutleniacze odpowiedzialne za żółtawe zabarwienie mąki. Wpływają one świetnie na cały organizm, szczególnie duże znaczenie mają dla naszych oczu. Wyroby, których podstawą jest mąka z samopszy mają delikatny, ale charakterystyczny, lekko orzechowy smak. Najbardziej popularny jest chleb na zakwasie, ale sprawdzi się ona również jako dodatek do naleśników, ciast i placków.

Płaskurka to jedno z najwcześniej uprawianych zbóż na Bliskim Wschodzie. Mąka zawiera duże ilości magnezu i wapnia, które wspierają działanie układu nerwowego, zapewniają zdrowe kości i zęby. Mąka z płaskurki jest niskokaloryczna, zawiera duże ilości błonnika i przeciwutleniaczy. Z mąki można przygotowywać chleby, naleśniki, placki i ciasta.

Mąki bezglutenowe

Mąki bezglutenowe – jeśli z różnych powodów nie możesz spożywać glutenu, nic straconego. Obecnie wybór mąk bezglutenowych jest naprawdę duży, a ogrom przepisów daje multum możliwości ich wykorzystania. Do najpopularniejszych mąk bezglutenowych zalicza się między innymi mąka kukurydziana, mąka ryżowa, mąka gryczana, mąka z tapioki, mąka owsiana bezglutenowa, mąka amarantusowa, mąka jaglana, mąka kokosowa, mąka migdałowa, mąka z ciecierzycy. Z użyciem mąk bezglutenowych można przygotować pyszne i pełnowartościowe wypieki, zachowując smak i walory odżywcze.

Po wyborze odpowiedniej mąki czas przystąpić do pieczenia 🙂

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.