Ciecierzyca, zwana grochem włoskim, jest kochana za wiele rzeczy. Jest bardzo pożywna, ma przyjemny smak, nawet gdy jest jedzona bez jakichkolwiek dodatków, a ponadto zawiera bardzo dużo białka i innych składników niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu. Ciecierzyca obecna jest w kuchni bliskowschodniej, a także indyjskiej i śródziemnomorskiej, pojawia się również coraz częściej w kuchni polskiej.
Chociaż wielu osobom kojarzy się jedynie ze składnikiem hummusu, jej lekko orzechowy, delikatny smak sprawia, że można ją wykorzystać na setki sposobów: jako główny składnik obiadu lub śniadania, przekąskę, zdrowy dodatek czy bazę ciast i deserów. Używać można całych lub zmielonych ziaren, a także mąki z ciecierzycy o bardzo ciekawych właściwościach.
Ciecierzyca – właściwości
Najbardziej rozpowszechniona odmiana ma duże, jasne ziarna. Przed gotowaniem najlepiej namoczyć ją na kilka godzin lub na całą noc. Ma przyjemny, lekko orzechowy smak, który pasuje zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Ciecierzyca jest gęsta odżywczo i sycąca, a ponadto łatwo dostępna, bardzo ceniona w dietach roślinnych. Może stać się cennym składnikiem codziennej diety wielu osób, tych jedzących mięso też. Niektórzy uważają ją za prawdziwy superfood.
Ciecierzyca – roślinne źródło białka
Ciecierzyca jest doskonałym źródłem białka. Warto spożywać ją w towarzystwie produktów zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych, aby łatwo uzyskać komplet niezbędnych nam aminokwasów.
Roślina ta stanowi również świetne źródło witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, niacyny i ryboflawiny, a także witaminy K, wapnia, żelaza, manganu, miedzi i potasu. Regularnie jej jedzenie może wspomóc pracę pracy układu pokarmowego, ze względu na dużą zawartość błonnika.
Ciecierzyca – dlaczego warto wprowadzić ją do diety
Ciecierzyca polecana jest osobom na diecie roślinnej lub redukcyjnej, sportowcom i alergikom. Mogą spożywać ją również kobiety w ciąży i matki karmiące. Z powodzeniem może być stosowana wspomagająco przy anemii, ze względu na dużą zawartość żelaza. Często jest również pomocna w stanach napięcia nerwowego lub przemęczenia umysłowego, ponieważ witaminy z grupy B bardzo wspierają układ nerwowy, poprawiają też koncentrację i pamięć. Błonnik zawarty zawarty w roślinie usprawnia działanie układu pokarmowego, przeciwdziałając zaparciom i wspiera metabolizm.
Mąka z ciecierzycy
Mąka z ciecierzycy to nieodłączny element słodyczy, placków, przekąsek kuchni indyjskiej, ale nie tylko. Coraz chętniej sięgają po nią Europejczycy. Do czego możemy użyć mąki z cieciorki? Tak naprawdę do wszystkiego. W deserach i ciastach warto mieszać ja z innymi mąkami. Mąka z cieciorki doskonale może sprawdzić się jako składnik naleśników, gofrów czy pizzy. W dietach wegańskich dobrze sprawdzi się jako zamiennik jajka, pozwalając na lepsze zlepianie się składników np. warzywnych klopsików, jako składnik wege kotletów, pasztetów czy zdrowych ciasteczek.
Mąka z ciecierzycy – przepisy
Warzywne racuchy
Składniki
- 150g mąki z ciecierzycy Vivio
- 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
- ok. 200 ml mleka lub napoju roślinnego
- starta na grubych oczkach mała cukinia
- posiekane pieczarki lub boczniaki (kilka sztuk)
- 1 marchewka starta
- mała cebulka drobno pokrojona
- pół szklanki zielonego groszku
- ½ czerwonej papryki pokrojonej w kostkę
- natki pietruszki lub koperek
- sól himalajska Vivio
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich Vivio lub 1 łyżeczka curry Vivio
- olej do smażenia
Wykonanie
Mąkę z ciecierzycy zalać mlekiem, wymieszać i odstawić. Przygotować warzywa. Powinno być ich dużo, można je modyfikować wedle gustu. Połączyć warzywa z ciastem, dodać sól i ulubione przyprawy – zioła lub curry. Powinno być dużo warzyw, lekko oblepionych ciastem. Smażyć na oliwie cienkie placuszki na złoty kolor z obu stron. Podawać solo jako przystawkę lub przekąskę. Dobrze komponują się z sosem pomidorowym lub jogurtowym lub jako dodatek do drugiego dania.
Chrupiące ciasteczka z mąki z ciecierzycy
- 1 szklanka mąki z ciecierzycy Vivio
- ½ szklanki drobno posiekanych migdałów Vivio
- ⅓ szklanki ulubionego oleju
- 3-4 łyżki syropu klonowego lub z agawy Vivio
- 1 łyżka mielonego siemienia lnianego Vivio + 2 łyżki ciepłej wody
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej Vivio
- szczypta soli
- odrobina ekstraktu z wanilii lub miąższ z połowy laski
- garść ziaren słonecznika Vivio
Wykonanie
W małej misce zalać siemię lniane wodą i odstawić na chwilę. Do drugiej miski dodać mąkę z ciecierzycy z sodą oczyszczoną, wanilią i solą. Do siemienia dodać olej i syrop. Wszystko dokładnie wymieszać. Wlać mokre składniki do miski z mąką, wymieszać łyżką do połączenia. Na koniec dodać migdały.
Ciasto odłożyć na około 1-2 godziny. Piekarnik nagrzać do 170°C, blachę wyłożyć papierem do pieczenia i układać na niej małe uformowane kulki (8-10), delikatnie je spłaszczyć zwilżonymi rękami. Posypać ciastka słonecznikiem.
Ciastka piec przez około 12 – 15 minut, aż będą rumiane i chrupiące z zewnątrz. Upieczone ciastka zamknięte w pojemniku zachowują świeżość do 3 dni.
Wytrawne naleśniki z mąki z ciecierzycy
Składniki:
- 1 szklanka mąki z ciecierzycy Vivio
- 1 szklanka wody
- 1 duże jajko
- ½ łyżeczki przypraw (np. oregano Vivio i suszony czosnek lub szczypta curry Vivio)
- sól i pieprz
Wykonanie
Wszystkie składniki na naleśniki zmiksować na gładką masę. Odstawić na 15 minut. Smażyć cienkie naleśniki na patelni na odrobinie rozgrzanego oleju.
Naleśniki można podawać na wiele sposobów, np. z twarożkiem i pomidorami, z pastą z pieczonych batatów, hummusem i grillowanymi warzywami czy ostrą pastą z czerwonej fasoli.
Ciecierzyca ma wiele cennych wartości odżywczych oraz doskonały smak. Można przygotować z niej zarówno śniadanie, obiad jak i deser. Warto włączać tę zdrową roślinę do diety ludzi w każdym wieku, również dzieci i starszych osób, tym bardziej, że jest niezwykle smaczna i można ją wykorzystywać na wiele różnych sposobów.