Niezastąpiona witamina D – poznaj jej prozdrowotne właściwości

Witamina D to w gruncie rzeczy grupa, do której należy między innymi witamina D3. Inna jej nazwa to cholekalcyferol. Witamina D, która dostarczana jest do organizmu pełni w nim rolę hormonu dopiero po przekształceniu w postać aktywną (czynną). Zagrożenie niedoborem jest wskazaniem do suplementowania i stosowania witaminy D, ponieważ jej niedobory spowodować mogą różnorakie zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i wywoływać schorzenia związane między innymi z układem kostno-stawowym.

Witamina D3 – działanie

Witamina D3 (cholekalcyferol) wytwarzana jest pod wpływem światła nadfioletowego (głównie słonecznego) i syntezuje się w tkance skórnej. Ilość ta jednak jest często niewystarczająca i nie pokrywa zalecanego dziennego zapotrzebowania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. By móc utrzymać prawidłowy poziom witaminy D3 konieczne jest zatem wdrożenie zróżnicowanej i pełnowartościowej diety bogatej w naturalne źródła tej witaminy. W związku z tym w codziennych posiłkach powinny się znaleźć takie produkty żywnościowe jak: żółtka jaj, mleko oraz mięso. Oprócz wprowadzenia zmian w jadłospisie, w ramach profilaktyki zaleca się stosowanie suplementów, w których zawarta jest witamina D. Nasza Apteka oferuje szeroką gamę takich produktów w wielu wariantach, które różnią się od siebie formą i stężeniem witaminy D w jednej dawce w zależności od indywidualnych potrzeb naszych klientów.

Witamina D3 odpowiada między innymi za zwiększenie wchłaniania fosforanów i wapnia. Dzieje się tak, ponieważ Witamina D3 stymuluje produkcję białek w świetle jelita, co istotnie wpływa na wiązanie wapnia i późniejszy jego transport do krwi i poszczególnych narządów. Witamina D3 dodatkowo ułatwia absorpcję wapnia w okolicy nerek.

Oprócz omówionych powyżej funkcji witamina D3 ma działanie pobudzające osteoklasty (komórki kościotwórcze) do dojrzewania, wzrostu i prawidłowego funkcjonowania w obrębie kości. Zapewnia to prawidłową mineralizację tkanki kostnej i odpowiednią jej gęstość. Z tego właśnie powodu suplementacja witaminą D jest zalecana u seniorów cierpiących na osteoporozę, u niemowląt, młodzieży w okresie pokwitania, a także u osób po przebytym złamaniu lub pęknięciu kości.

Wskazania do stosowania witaminy D

Witamina D3 2000 pozwala wyrównać niedobory, które występują w okresach wzmożonego zapotrzebowania na tę witaminę. Witamina D3 oprócz pozytywnego wpływu na strukturę kości i ich wytrzymałość, doskonale sprawdza się w stanach obniżonej odporności, osłabienia mięśni i zębów. Pozostałe wskazania do stosowania witaminy D to: łuszczycowe zmiany skórne, zmiany nowotworowe, zachwiany metabolizm cukru, choroby neurologiczne, stany obniżonego nastroju.

Witamina D3 i jej popularność

Witamina D3 stała się popularna, dzięki udowodnionym naukowo dobroczynnym właściwościom. Jej suplementacja oprócz okresów niedoborów wskazana jest do stosowania od wieku niemowlęcego aż po jesień życia. Wynika to między innymi z szerokości geograficznej, w jakiej żyjemy i długością operowania słońca w poszczególnych porach roku.

Witamina D3 – właściwości

Witamina D3 ułatwia i wspomaga wchłanianie wapnia, ale posiada również inne prozdrowotne właściwości dla ludzkiego organizmu. Oto pozostałe walory witaminy D3, które są korzystne dla zdrowia i zostały zawarte w oświadczeniach zdrowotnych:

  • branie udziału w toku podziału komórek,
  • utrzymanie prawidłowej kondycji zębów i kości,
  • wspieranie pracy układu immunologicznego,
  • utrzymywanie prawidłowej kondycji mięśni;

Witamina D3 dla zdrowych kości

Witamina D3 dla dorosłych spełnia dwie istotne funkcje: utrzymuje prawidłowy poziom wapnia i zapewnia odpowiednie wchłanianie fosforu. Wpływa to na utrzymanie właściwej gęstości kości, która w sposób fizjologiczny spada wraz z biegiem lat.

Witamina D3 – suplementacja

Na zdrowie organizmu człowieka składa się wiele czynników. Z tego też powodu należy zadbać o to, by regularnie i zdrowo się odżywiać, aktywnie spędzać czas, zadbać o odpowiednią ilość snu i podaż wody. Warto również zwracać uwagę na sygnały świadczące o niedoborze witamin i minerałów. Uzupełnienie tych braków jest kluczowe, by zapewnić sobie witalność i dobre zdrowie. Suplementację warto poprzedzić rozmową z lekarzem lub farmaceutą, by dobrać odpowiednie dawki witamin. SklepZycia.pl oferuje szeroki zakres produktów zawierających czynną postać witaminy D3 w atrakcyjnych cenach, a ich jakoś jest stawiana zawsze na pierwszym miejscu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.