Wdowi garb -czym jest i jak się go pozbyć?

W ostatnich czasach jedną z najczęściej odnotowywanych wad postawy szyjnego odcinka kręgosłupa jest tzw. wdowi garb. Ta deformacja potrafi poważnie uprzykrzyć życie. Wbrew pozorom może dotknąć każdego z nas, niezależnie od płci, czy też wieku. Siedzący tryb życia, godziny spędzane przed komputerem i z głową pochyloną nad telefonem sprawiają, że nasz kręgosłup przed długi czas znajduje się w niewłaściwej pozycji. W ten sposób dochodzi do różnego rodzaju deformacji. Najczęściej cierpi właśnie odcinek szyjny. Jak rozpoznać wdowi garb i czy istnieją jakieś skuteczne sposoby pozbycia się tego problemu?

  • Co to jest wdowi garb?
  • Przyczyny powstawania
  • Objawy
  • Leczenie
  • Samodzielne ćwiczenia w domu i zmiana nawyków
Co to jest wdowi garb?

Co to jest wdowi garb?

Wdowi garb (inna nazwa to kark bawoli) to deformacja odcinka szyjnego kręgosłupa, która jest wynikiem niezdrowych nawyków. Pojawia się u ludzi w każdym wieku. To wyniosłość tkankowa, która zlokalizowana jest u podstawy karku. Charakterystyczne wybrzuszenie jest typowym objawem tego schorzenia. Do tego dochodzi nadmierne wysunięcie głowy ku przodowi i zaokrąglenie pleców. Wdowi garb nie dość, że wygląda nieestetycznie, to może również wywoływać dolegliwości bólowe. Niegdyś zmiana ta występowała głównie u kobiet w okresie menopauzalnym. Obecnie deformacje tego typu obserwuje się także u ludzi młodych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyną jest styl życia, jaki obecnie prowadzimy. Praca siedząca, brak aktywności fizycznej, długotrwałe pochylenie głowy nad telefonem lub monitorem komputera. Wszystko to sprawia, że tkwimy w złej postawie ciała przez długi czas i utrwalamy w sobie te złe nawyki. Co ciekawe, na powstawanie wdowiego garbu mają również wpływ czynniki psychogenne. Długotrwały stres nie tylko szkodzi naszemu zdrowiu psychicznemu, ale również fizycznemu – zaburza równowagę mięśniową. W leczeniu tej deformacji stosuje się przede wszystkim zabiegi fizjoterapeutyczne oraz ćwiczenia, które można wykonywać samemu w domu. Pomocne mogą być również ortezy i odpowiednio dobrane poduszki ortopedyczne.

Przyczyny powstawania

Problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa najczęściej są wynikiem nieprawidłowej postawy ciała. W ten sposób dochodzi do przeciążenia mięśni w okolicy szyjno-piersiowej i tak powstają różnego rodzaju deformacje. Wdowi garb jest przypadłością, która najczęściej dotyka osób długotrwale przebywających w pozycji siedzącej. Pojawiają się wówczas przykurcze prostowników szyjnych. Czynniki, które zwiększają ryzyko powstania tej wyniosłości u podstawy karku to także otyłość, osteoporoza i bark aktywności fizycznej. Również obciążenia genetyczne mogą decydować o rozwoju tego schorzenia.

Budowa kręgosłupa w odcinku szyjnym i mniejsza odporność na deformacje może być w pewnym stopniu dziedziczona. Ważnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu wdowiego garbu są również aspekty natury psychicznej. Nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, że nasze zdrowie psychiczne wpływa na postawę ciała. Zamkniecie ramion i garbienie się są typowe dla osób z problemami w sferze emocjonalnej. Długotrwałe przyjmowanie takiej pozycji wpływa na napięcie mięśniowe. Co więcej, warto zauważyć, że w odcinku szyjno-piersiowym znajdują się zwoje układu synaptycznego, który ma ważny wpływ na funkcjonowanie ważnej części układu nerwowego. Jest ona odpowiedzialna za unerwienie mięśnia sercowego twarzy i szyi. Dlatego też problemy z kręgosłupem mogą imitować niekiedy schorzenia układu sercowo-naczyniowego. I odwrotnie. Zaniedbania kardiologiczne mogą odbić się również na kondycji naszego kręgosłupa szyjnego.

Wdowi garb - objawy

Wdowi garb – objawy

Wdowi garb to sporych rozmiarów zmiana włóknisto-tłuszczowa rozwijająca się pod skórą. Widoczna jest w okolicach karku jako zgrubienie przypominające garb. Początkowo choroba może nie dawać żadnych objawów. Na skórze w tym miejscu mogą pojawiać się drobne, popękane naczynka. W późniejszym stadium rozwoju najczęściej występujące objawy to dolegliwości bólowe, uczucie pieczenia i drętwienia w okolicach karku oraz uczucie sztywności w obrębie karku, szyi i ramion. Może pojawiać się także dyskomfort w okolicach łopatek i trudności związane z zaczerpnięciem głębokiego wdechu. Niektórzy skarżą się również na mrowienie i drętwienie palców u dłoni lub całych dłoni. Wdowiemu garbowi towarzyszą także zaburzenia równowagi, mdłości i wymioty, bóle i zawroty głowy, szumy uszne, osłabienie siły chwytu, problem ze swobodnych poruszaniem szyją. Schorzenie to niekiedy rozwija się razem z tzw. bruksizmem, czyli dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. Objawem tej przypadłości jest nadmierne napięcie mięśni szyi i twarzy, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe w tym obszarze.

Wdowi garb – leczenie

Efektywne leczenie wdowiego garbu jest procesem złożonym i długotrwałym. Im wcześniej zostanie wdrożony proces leczenia, tym większe szanse na pozbycie się tej dolegliwości. Jeśli zauważasz u siebie wskazane powyżej objawy, skonsultuj się z ortopedą. Lekarz zadecyduje, czy konieczne jest wsparcie innych specjalistów tj. fizjoterapeuta, czy psychoterapeuta. We wczesnym stadium rozwoju choroby stosuje się przede wszystkim ćwiczenia, które mają na celu rozciągnięcie napiętych mięśni w okolicach odcinka szyjnego kręgosłupa. Wspomagająco chory poddawany jest masażom leczniczym – rozluźniającym. Wykonuje się niekiedy akupresurę, akupunkturę oraz kinesiotaping (plastrowanie zmniejszające ból i uczucie drętwienia). Konieczne jest także wyeliminowanie złych nawyków, które sprzyjają pogłębianiu się zmian w obrębie karku. Należy zmodyfikować swoje stanowisko pracy, zgodnie z zaleceniami. Wskazany jest zakup poduszki ortopedycznej, która zadba o prawidłowe ułożenie kręgów szyjnych podczas snu. Lekarz może zalecić również noszenie ortezy, czyli indywidualnie dobranego gorsetu ortopedycznego. Wymusza on i utrwala prawidłową postawę ciała. Pomaga również złagodzić dolegliwości bólowe.

Kolejnym etapem leczenia wdowiego garbu są ćwiczenia wzmacniające i terapie powięziowe. Korzystne działanie mają również zajęcia na basenie. Zaleca się także wprowadzenie odpowiedniej diety redukcyjnej, celem pozbycia się nadmiernych kilogramów. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest w stanie znacząco poprawić komfort życia chorego. W skrajnych przypadkach istnieje konieczność zastosowania inwazyjnych metod leczenia tj. zabieg operacyjny.

Samodzielne ćwiczenia w domu i zmiana nawyków

Samodzielne ćwiczenia w domu i zmiana nawyków

Oprócz opisywanych powyżej metod leczenia wdowiego garbu chory może również zwiększyć efekty leczenia poprzez wykonywanie ćwiczeń w zaciszu domowym. W tym celu warto zaopatrzyć się w rollery i piłeczki do masażu. Pozwolą one rozluźnić mięśnie i zapobiegną przykurczom. Konieczna jest także zmiana codziennych nawyków. Powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną, niezależnie od kondycji i stanu zdrowia. U osób w podeszłym wieku wystarczą regularne spacery. Osoby w dobrej kondycji fizycznej mogą wykonywać ćwiczenia typu pilates lub joga. Te formy aktywności pozwolą rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, a także są skuteczną techniką relaksacyjną. Osoba, u której rozwija się wdowi garb, powinna wyrobić w sobie nawyk nieustannej kontroli postawy ciała. Zwracajmy uwagę choremu, aby się nie garbił zarówno w pozycji chodzącej, siedzącej, jak i leżącej.

Wdowi garb to schorzenie szyjnego odcinka kręgosłupa, które może rozwinąć się u każdego z nas, niezależnie od wieku. Siedzący tryb życia, uzależnienie od komputerów i telefonów nie sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy. Utrwalamy w sobie złe nawyki, a to prowadzi do trwałych deformacji. Ponieważ łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, już teraz zwróćmy uwagę na naszą postawę i dajmy odpocząć naszym kręgom. Zamiast po pracy siedzieć z pochyloną głową nad telefonem, wyjdźmy na spacer. Każda aktywność jest dobra, by długo cieszyć się pełną sprawnością ruchową.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.