Stres – przyjaciel czy wróg

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy każdemu z nas, ale nie każdy wie, jak sobie z nim radzić. Niestety wyniki badań epidemiologicznych prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są bardzo niepokojące i pokazują, że szybkie tempo życia, cywilizacja przemysłowa, duża gęstość zaludnienia, współzawodnictwo, życie na tak zwanym “autopilocie” i towarzyszący temu wszystkiemu stres zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby nowotworowe, wrzodowe czy układu krążenia. Co robić kiedy znajdziemy się w sytuacji stresowej, jak radzić sobie ze stresem, co to są neuroprzekaźniki oraz dlaczego warto wprowadzić suplementację GABA dowiecie się z dalszej części artykułu.

  • Stres – przyjaciel czy wróg
  • Neuroprzekaźniki i ich rola w organizmie
  • GABA
    • Co to jest
    • GABA a stres
    • GABA dla sportowców
  • Sposoby na walkę ze stresem

Stres przyjaciel czy wróg

Kiedy doświadczamy sytuacji stresowej nasze ciało reaguje: rośnie ciśnienie krwi, przyspiesza oddech i bicie serca, a wątroba zaczyna przetwarzać więcej glikogenu aby dostarczyć organizmowi spora dawkę energii. Uwalniają się hormony stresu, w tym adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol. Powoduje to zmiany fizjologiczne, które pomagają nam radzić sobie z zagrożeniem lub niebezpieczeństwem. Nazywa się to „odpowiedzią na stres” lub odpowiedzią „walcz lub uciekaj”.

Długotrwały stres może doprowadzić do wielu problemów, w tym: problemów ze snem, utraty lub nadmiernego apetytu, pobudzenia, irytacji i napięcia, pogorszenie samopoczucia, bóle somatyczne odczuwane, np. w kręgosłupie oraz ciągłe zmęczenie czy brak energii.

Stres powoduje, że nasze funkcje psychiczne ulegają zaburzeniu. Często pod wpływem stresu nie możemy przypomnieć sobie ważnych rzeczy, mamy problemy z wysławianiem się, myślimy nielogicznie, mamy problemy z koncentracją, nie panujemy nad naszymi emocjami.

Neuroprzekaźniki i ich rola w organizmie

Neuroprzekaźniki znane również jako neurotransmitery, neuromediatory są związkami chemicznymi, których cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi (neuronami) poprzez szczeliny między nimi czyli synapsami, a także z komórek nerwowych do mięśniowych lub gruczołowych. Najbardziej rozpowszechnionymi neuroprzekaźnikami są: glutaminian, GABA, acetylocholina, noradrenalina, dopamina i serotonina.

GABA

GABA – co to jest 

Neurotransmitery mogą mieć działanie pobudzające lub hamujące. Jednym z podstawowych neuroprzekaźników hamujących jest GABA. Ciekawą właściwością GABA jest to, że jako jeden z niewielu neurotransmiterów podawana spoza organizmu potrafi naśladować działanie naturalnego kwasu gamma-aminomasłowego produkowanego przez organizm. 

GABA a stres

GABA jako neuroprzekaźnik hamujący pozwala na wyciszenie umysłu. Ułatwia także zasypianie. Jest on więc bardzo ważny w przypadku sytuacji stresowych, w których to zrównoważona aktywność tego neuroprzekaźnika pozwala zachować wewnętrzny spokój. Ponadto kwas gamma-aminomasłowy reguluje uwalnianie kortyzolu, określanego jako “hormon stresu”.  

GABA dla sportowców

GABA stosowana jest przez sportowców, szczególnie kulturystów ze względu na jej właściwości przyspieszające wiele procesów regeneracyjnych i anabolicznych. Suplement może zwiększyć efektywność treningów i pomóc w budowaniu wymarzonej sylwetki.

Suplement diety GABA dostępny jest w dobrych sklepach internetowych, np. witaminyswanson.pl.

Sposoby na walkę ze stresem

Stres może mieć negatywny wpływ na nasze życie, dlatego warto znaleźć sposoby na radzenie sobie z nim w naszym życiu. W celu zminimalizowania silnego, przewlekłego napięcia emocjonalnego, kluczowym jest wygospodarowaniu odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek. Korzystny wpływ na stan psychiczny każdego człowieka zdecydowanie mają: niezbędna ilość snu, spacer w parku lub lesie, relaks przy interesującej książce czy dźwiękach kojącej muzyki. Ważne też jest wsparcie społeczne i rozmowy z członkami rodziny i przyjaciółmi. Pozwoli to znacznie rozładować napięcie i stres. Jeśli zachodzi taka potrzeba warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Warto też wesprzeć się naturalnymi suplementami takimi jak zioła, adaptogeny czy wspomniana GABA. W połączeniu z odpowiednia dietą i aktywnością fizyczną będzie dodatkowym wsparciem w radzeniu sobie ze stresem.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.