Aromaterapia – jako sposób na wzmocnienie organizmu. Poznaj niezwykłe właściwości propolisu

Na czym polega aromaterapia? I jaki wpływ na wzmocnienie naszego organizmu może wywrzeć jej stosowanie? Odpowiedzi na te pytania oraz ciekawe informacje na temat cennych właściwości propolisu szukaj w poniższym artykule.

Aromaterapia oraz naturalne olejki eteryczne cieszą się rosnącą popularnością. Wszystko to za sprawą ich właściwości pielęgnacyjnych oraz dobroczynnego wpływu na samopoczucie podczas stosowania zabiegów z ich udziałem. Chociaż w aromaterapii najczęściej stosowane są olejki z lawendy lub drzewa sandałowego, coraz częściej wykorzystywany jest również propolis, który wykazuje szereg cennych właściwości dla naszego organizmu.

Na czym polega aromaterapia?

Aromaterapia to jedna z form medycyny alternatywnej, skupiająca się na leczeniu pacjenta i wzmacnianiu jego organizmu przy pomocy olejków eterycznych. Niniejszą terapię stosuje się najczęściej podczas kąpieli (dodając kilka kropel olejku do gorącej wody w wannie) lub masażu (łącząc tym samym elementy fizykoterapii z relaksacją przy pomocy zapachów). Niemniej jednak, do stosowania zabiegu można używać również specjalnych kominów aromaterapeutycznych, jak również dodawać kilka kropel olejku do nawilżaczy powietrza.

Propolis – poznaj jego niezwykłe właściwości

Propolis (znany również jako kit pszczeli) to owoc pracy pszczół. Naturalnie jest lepką cieczą o różnym zabarwieniu (np. pomarańczowym, brunatnym lub ciemnozielonym) uzależnionym od roślin, które zostały wykorzystane do jego produkcji, oraz o intensywnym zapachu. W niniejszej substancji znajdziemy mnóstwo cennych związków chemicznych, w tym kwasy fenolowe oraz flawonoidy, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Wśród najważniejszych właściwości zdrowotnych propolisu z pewnością możemy wyróżnić:

  • Właściwości antyoksydacyjne, hamujące szkodliwy wpływ wolnych rodników na nasz organizm;
  • Właściwości wzmacniające odporność i chroniące organizm przed działaniem szkodliwych bakterii oraz grzybów;
  • Właściwości wspomagające leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i jamy ustnej (w tym: infekcji gardła, zapaleń dziąseł, aft oraz pleśniawek);
  • Właściwości przyspieszające proces gojenia się ran;
  • Właściwości wspomagające proces leczenia łupieżu oraz zmian skórnych (np. w przypadku cery tłustej.

Ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne, propolis znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Bez przeszkód możemy kupić go w większości aptek oraz sklepów ze zdrową żywnością, na przykład w formie bezalkoholowego ekstraktu, który może służyć nam do wykonania zabiegu aromaterapii podczas relaksującej kąpieli.

Jakie inne olejki eteryczne wato stosować w aromaterapii?

Podczas stosowania aromaterapii doskonale sprawdzi się również:

  • Olejek lawendowy – sprzyjający redukcji stresu oraz łagodzący bóle głowy;
  • Olej rozmarynowy – wykazujący właściwości aseptyczne;
  • Olejek miętowy – pozwalający na zaznanie odprężenia i zmniejszenia napięcia mięśniowego nawet po ciężkim dniu pracy;
  • Olejek z drzewa sandałowego – skuteczny w łagodzeniu napięcia nerwowego oraz bólów menstruacyjnych.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.