Czym jest potencja i jak o nią zadbać?

Wokół potencji seksualnej narosło wiele mitów. A to niedobrze, ponieważ zagadnienie to dotyczy nas niezależnie od tego, czy chcemy, czy nie. Spowodowane jest to zazwyczaj niedostateczną edukacją seksualną lub jej brakiem.

Często na lekcjach wychowania do życia w rodzinie te tematy omawiane są bardzo powierzchownie. Prowadzący zajęcia nauczyciele nie posiadają dostatecznej wiedzy, aby w prosty i przejrzysty sposób wyjaśnić młodym ludziom, czym jest potencja, i jak o nią dbać. W dzisiejszym tekście postaramy się wam przedstawić te wiadomości, jak najprościej, abyście chociaż wy nie bali mówić się na jej temat. A co ważniejsze — nie traktowali jej jako swoistego tabu. Potencja seksualna jest zdolnością organizmu do odbycia stosunku seksualnego. W uproszczeniu jest to mechanizm, który pozwala nam odczuwać potrzebę odbycia stosunku płciowego z partnerem bądź partnerką. Oczywiście, taka potrzeba nie zawsze musi być spełniona, ponieważ potencja to tylko chęć, a także zdolność, a nie stosunek. Nie warto mylić tych pojęć.

seksualnosc12

Potencja u mężczyzny
Potencja seksualna dla mężczyzny oznacza zdolność do osiągnięcia pełnej erekcji. Jest to proces polegający na wypełnieniu się ciał jamistych znajdujących się w prąciu krwią. Dzieje się to tylko w momencie podniecenia, czyli wtedy gdy jakiś bodziec pobudza organizm do działania. Jeśli chodzi o panów może to być, prawie że wszystko. Zdjęcie, film, a nawet uśmiech partnerki (bądź partnera). Według badań przeprowadzonych przez niezależny instytut medyczny u chłopców popęd seksualny zaczyna objawiać się w wieku dwunastu lat, czyli we wstępnej fazie okresu dojrzewania.

Potencja u kobiety
Potencja u kobiet pojawia się jednak w inny sposób. Można powiedzieć, że jest on mniej widoczny. Po pierwsze wpływa ona na komfort kobiety w czasie odbywania stosunku. To bardzo ważne, mężczyznom często wydaje się, że kobieta zawsze jest gotowa na sex… A to nie prawda. Jedynie w momencie podniecenia seksualnego jest ona w stanie czerpać przyjemność ze stosunku. Spowodowane jest to na przykład odpowiednim nawilżeniem ścianek pochwy. Jeśli ono nie nastąpi, kobieta będzie odczuwać ból zamiast rozkoszy. Popęd seksualny dziewczęta zaczynaj odczuwać później niż chłopcy, bo w wieku czternastu lat. Podsumowując, potencja seksualna jest zdolnością organizmu do odbycia stosunku płciowego oraz występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Więcej na ten temat znajdziesz na aptekamezczyzny.pl

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.