Dieta Dukana – zasady, opinie, efekty

Dieta Dukana to model żywienia, który skupia się na wysokim spożyciu białka. Takie podejście sprawia, że organizm szybko spala tłuszcz zgromadzony w organizmie. Jednak czy stosowanie tej diety, faktycznie uznać można za korzystne dla organizmu? Przeczytaj i dowiedz się tego.

Dieta Dukana, Dieta Dukana efekty, Dieta Dukana opinie

Z tego artykułu dowiesz się:

Dieta Dukana – czym jest?

Dieta Dukana to model żywienia opierający się głównie o posiłki proteinowe. Uznać go można za dietę wysokobiałkową, która ogranicza spożycie cukrów i tłuszczów. Dla wielu Dieta Dukana to zwyczajny odpowiednik diety na masę mięśniową, jednak niestety tak nie jest, gdyż w przypadku diety dla „mięśniaków” nie ogranicza się spożycia potrzebnych cukrów i tłuszczów.

Dieta Dukana – zasady, fazy

Dieta Dukana ma przynieść jeden efekt – odchudzenie. I faktycznie tak jest. Dla wielu dieta okazała się niezwykle skuteczna. W praktyce polega ona na wprowadzeniu 4 faz, w których to każda ma inny cel.

Dieta Dukana – fazy

 • FAZA 1 (uderzeniowa) – jemy tylko, gdy czujemy głód i wyłącznie produkty dozwolone (wysokobiałkowe);
 • FAZA 2 (naprzemienna) – włącza się do diety warzywa;
 • FAZA 3 (utrwalania) – włącza się niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczów;
 • FAZA 4 (stabilizacja) – powrót do normalnego (zdrowego) żywienia.

Dieta Dukana – efekty

Wszystko wydaje się zatem proste. 4 fazy, kilka zasad i po jakimś czasie efekt gwarantowany. W praktyce okazuje się nawet, że faktycznie trzymanie się tej diety jest skuteczne. Duża podaż białka w diecie sprzyja, traceniu na wadzę. Niektórzy zgubili nawet 10 kg w miesiąc.

Jednak pomimo plusów, dieta ta oczywiście ma swoje minusy, gdyż jest swego rodzaju restrykcyjną dietą (przynajmniej na początku). Ogranicza się spożywanie węglowodanów i tłuszczów, a są to składniki niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Zatem model żywienia określić można mianem skutecznego, jednakże nie do końca zdrowego.

Dieta Dukana, Dieta Dukana efekty, Dieta Dukana opinie

Dieta Dukana – opinie

Wiele osób neguje stosowanie diety, argumentując to w taki sposób:

 • Dieta bardzo obciąża organizm;
 • Przeznaczona jest wyłącznie dla osób młodych;
 • Może doprowadzić do kwasicy metabolicznej;
 • Dieta obciąża nerki;
 • Dieta obniża sprawność mózgu.

Jak widać, w tym wypadku otrzymujemy coś za coś. Nie ma, co mówić, że dieta Dukana jest zła, ponieważ faktycznie przynosi efekt odchudzający. Z drugiej strony warto pamiętać, że nie jest pełnowartościowa, więc nie jest modelem żywienia, który uznać można za najbezpieczniejszy dla organizmu.

Dieta Dukana – jadłospis

Aby uświadomić Ci, jak dieta wygląda w praktyce, podaje poniżej propozycje na cały dzień.

 • Śniadanie: jajecznica z 4 jaj z serkiem wiejskim;
 • II Śniadanie: jogurt naturalny i 5 plastrów wędliny drobiowej.
 • Obiad: dorsz pieczony z brokułem;
 • Podwieczorek: twaróg z jogurtem naturalnym i orzechami;
 • Kolacja: sałatka z tuńczyka i jajka.

Podsumowanie

Jak widzisz, dieta Dukana ma swoje plusy i minusy. Każdy, kto jest w pełni zdrowy i konsekwentny w dążeniu do celu, może spróbować tego modelu. Jednak osoby, które borykają się z pewnymi chorobami szczególnie nerek, lub wątroby lub nie są zmotywowane do działania, niech lepiej wybiorą wizytę u dietetyka. Warto również oprzeć się o dobrej jakości produkty, gdyż ma to wpływ na skuteczność modelu żywienia.

Często bowiem kończy się tak, że po przejściu diety pacjent i tak wraca do starych nawyków żywieniowych, czego wynikiem jest gwarantowany efekt jo-jo.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.