Jak dbać o zdrowie i piękny wygląd naszej jamy ustnej? Z jakich nawyków powinniśmy zrezygnować w celu osiągnięcia białego uśmiechu? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Śnieżnobiały uśmiech i zdrowe zęby są najpiękniejszą ozdobą każdego z nas. Ponadto, odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej jest w stanie zapewnić nam lepsze zdrowie, a przy tym zminimalizować ryzyko wystąpienia parodontozy w przyszłości. Staranna higiena jamy ustnej to jednak coś znacznie więcej niż regularne szczotkowanie zębów. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać w celu osiągnięcia nieskazitelnego uśmiechu?
Jak dbać o zęby NAJWAŻNIEJSZE ZADY PIELĘGNACJI JAMY USTNEJ
Niewłaściwe szczotkowanie zębów, zaniechanie regularnych kontroli w gabinecie dentystycznym, a nawet nieodpowiednia dieta, wszystko to jest w stanie wpłynąć na pogorszenie stanu naszego uzębienia. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad pielęgnacji, których przestrzeganie zapewni Ci długotrwałe zdrowie jamy ustnej.
Zasada nr 1: Regularnie szczotkuj swoje zęby. Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez Około 3 minuty (rano i przed snem). Staraj się również oczyścić swoje zęby bezpośrednio po każdym zjedzonym posiłku. Jeśli nie możesz zrobić tego przy pomocy szczoteczki (czyli na przykład wtedy, gdy jesteś w pracy) dokładnie opłucz swoją jamę ustną przy pomocy specjalnego płynu lub zwykłej wody mineralnej.
Zasada nr 2: Staraj się przestrzegać regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Najlepiej raz w roku, a przynajmniej raz na okres 3 lat staraj się zasięgnąć konsultacji specjalistycznej. Dzięki temu, dentysta będzie w stanie rozpoznać uszkodzenia jamy ustnej na wczesnym etapie ich rozwoju. Pamiętaj również, że zaawansowane stany zapalne w obrębie Twoich zębów stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale całego organizmu.
Zasada nr 3: Unikaj późnego podjadania. Jeżeli umyłeś już swoje zęby przed snem, zapomnij o podjadaniu słodyczy, a nawet piciu soków owocowych lub wysokosłodzonych napojów gazowanych. Niemniej jednak, jeżeli nie uda Ci się oprzeć pokusie małej przekąski, pamiętaj, aby bezpośrednio po jej zjedzeniu umyć swoje zęby jeszcze raz.
[related-post]
Zasada nr 4: Zrezygnuj z nadmiernej ilości słodyczy oraz napojów gazowanych. Spożywanie dużych ilości cukru w ciągu dnia może spowodować poważne uszkodzenia w jamie ustnej i przyczynić się do rozwoju licznych bakterii. Ponadto, częste picie kolorowych napojów gazowanych, negatywnie wpływa na stan szkliwa, dodatkowo powodując widoczne przebarwienia na powierzchni Twoich zębów. Dlatego też, zamiast czekoladowego batonika sięgnij po świeże owoce, a szklankę napoju gazowanego wymień na wodę mineralną z dodatkiem liści mięty i kilku kostek lodu.
Zasada nr 5: Regularnie dezynfekuj swoją jamę ustną. Okazuje się, że nawet regularne szczotkowanie zębów w niektórych przypadkach może być niewystarczające. Dlatego też, staraj się przynajmniej raz dziennie dezynfekować swoją jamę ustną przy pomocy specjalnego płynu antybakteryjnego do jamy ustnej lub naturalnego naparu z rumianku.
Zasada nr 6: Zrezygnuj z używek. Codzienne palenie papierosów nie tylko powoduje powstawanie nieestetycznych przebarwień na powierzchni zębów, ale również doprowadzić może do poważnych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, a nawet do zwiększenia ryzyka wystąpienia parodontozy w przyszłości. Pamiętaj również, że negatywny wpływ na zdrowie Twoich zębów może wywrzeć spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach.
Zasada nr 7: Wybierz szczoteczkę dostosowaną do wrażliwości swoich dziąseł. Na opakowaniach szczoteczek do zębów możemy zauważyć trzy stopnie twardości (soft, medium i hard). Podczas najbliższej wizyty w gabinecie dentystycznym, zapytaj o to jaki rodzaj szczoteczki będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich dziąseł.
Zasada nr 8: Pamiętaj o regularnej zmianie szczoteczki. Jeśli korzystasz z tradycyjnej szczoteczki do zębów pamiętaj o tym, aby wymieniać ją przynajmniej raz na okres 1-2 miesięcy.
Zasada nr 9: Wymień tradycyjny cukier na ksylitol fiński. Ksylitol to popularny zamiennik cukru, który charakteryzuje się nie tylko mniejszą zawartością kalorii i niższym indeksem glikemicznym, ale również pozytywnie wpływa na stan naszego uzębienia poprzez pobudzenie produkcji śliny i zmniejszenie osadzania się płytki nazębnej.