Ksylitol – (nie)zwykły cukier

Cukier cukrowi nierówny…
Zamienniki białego cukru w kuchni to temat, na który poszukuje odpowiedzi wiele osób. Słodziki, które mogą być zamiennikami dzieli się na syntetyczne i naturalne oraz takie, które zawierają i nie zawierają kalorii. Dietetycy wskazują, że stosowanie syntetycznych słodzików w nadmiarze może być szkodliwe, dlatego ważne jest przestrzeganie zalecanych dziennych dawek. Problem polega na tym, że słodziki wchodzą w skład wielu produktów spożywczych, stosowanych na co dzień i stąd trudność w kontroli ich spożycia.

Naturalne słodziki to alternatywa dla syntetycznych. Należy jednak zwracać uwagę, by nie były rafinowane. Cukier rafinowany w 99,7% składa się z sacharozy i jest nazywany cukrem izolowanym, ponieważ w efekcie procesów chemicznych i fizycznych traci substancje witalne. Dietetycy wskazują, że taki cukier nie ma wartości odżywczych i można go traktować wyłącznie jako używkę, która nadaje słodki smak.
A czym jest ksylitol?

Ksylitol to tzw. alkohol cukrowy, będący słodzikiem. Jest pozyskiwany z brzozowy. Zawiera w cząsteczce 5 atomów węgla i nie fermentuje w przewodzie pokarmowych w odróżnieniu do cukrów 6. i 12. węglowych. Ksylitol posiada kilka razy niższy indeks glikemiczny od cukru, choć smakiem i wyglądem przypomina tradycyjny cukier stosowany w kuchni.

Wyniki badań klinicznych, przeprowadzonych w USA i opublikowanych w czasopiśmie „Nexus” wskazują, że metabolizm ksylitolu przebiega powoli, co świadczy o tym, że jest on naturalnym stabilizatorem insuliny i nie powoduje nagłego przyrostu lub spadku poziomu tego hormonu.

W kuchni ksylitol jest zamiennikiem tradycyjnego, białego cukru. Można słodzić nim potrawy i napoje. Jest używany w produkcji past do zębów oraz w przemyśle spożywczym w produkcji dropsów i gum do żucia.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.