Letnie orzeźwienie i moc witamin – właściwości zdrowotne arbuza

Jest pyszny, słodki i doskonale orzeźwia w upalne dni. Którzy z nas nie kocha arbuzów? Sezon letni to czas, kiedy te owoce są powszechnie dostępne i tanie. Teraz możemy bez ograniczeń rozkoszować się ich smakiem i to bez wyrzutów sumienia! Arbuz to owoc, który posiada niewiele kalorii, a za to mnóstwo cennych składników odżywczych. Z pewnością przypadnie do gustu osobom dbającym o szczupłą sylwetkę. Ale czy znasz jego właściwości zdrowotne? Poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć o arbuzach.

  • Poznajmy się bliżej – jego wysokość arbuz
  • Wartości odżywcze
  • Na co pomaga?
  • Jak wybrać?
  • Jak jeść?
  • Do czego wykorzystać?
co powinieneś wiedzieć o arbuzach

Poznajmy się bliżej – jego wysokość arbuz 

Chociaż trudno w to uwierzyć, arbuz to owoc winorośli. Rośnie na ziemi, ma zielonkawą, niejadalną skórkę w paski i pyszny, soczysty miąższ, który przybiera (w zależności od odmiany) kolor jasno lub ciemno-różowy. Wewnątrz znajdziemy drobne, czarne nasionka. Arbuzy uprawia się m.in. w Chinach, Turcji, Iranie, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Sezon uprawy przypada na różne okresy w zależności od kraju pochodzenia tych owoców.

Wartości odżywcze arbuza

Aż 1 92% arbuz składa się z wody. Pozostała część to białko, błonnik, witaminy i minerały. Duża zawartość wody sprawia, że owco ten jest niskokaloryczny. W 100 gramach arbuza znajdziemy mniej niż 40 kalorii. Arbuzy dostarczają nam głównie węglowodanów. Są także źródłem cennych dla zdrowia składników mineralnych (wapń, fosfor, magnez, potas) oraz witamin (głównie C i A). To także źródło przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia. Arbuzy cenione są również za obecność w nich cytruliny. To aminokwas, który jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Wspiera również regenerację mięśni, więc zaleca się spożywanie tych owoców zwłaszcza osobom uprawiającym sport i po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Na co pomaga arbuz?

Regularne spożywanie arbuzów może przyczynić się do lepszego funkcjonowania układu krążenia. Te owoce są źródłem substancji, które pomogą utrzymać prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi, obniżyć ciśnienie krwi i zapobiec tym samym wystąpieniu chorób serca. Z uwagi na wysoką zawartość wody, arbuzy doskonale nawadniają organizm. Optymalne nawodnienie organizmu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów, stawów, sprawny metabolizm i detoksykację. Spożywanie arbuzów wpływa korzystanie także na kondycję naszej skóry. Zawartość przeciwutleniaczy, witaminy A i C spowalnia procesy starzenia, sprzyja wytwarzaniu kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność naskórka. Aminokwasy zawarte w arbuzach mogą pełnić pomocniczą rolę w regulacji poziomu glukozy i insuliny u osób chorujących na cukrzycę. Z uwagi na właściwości moczopędne tych owoców, mogą one również korzystnie wpłynąć na pracę nerek.

Nie można zapominać także o walorach dietetycznych tych owoców. Duża zawartość wody i niska ilość kalorii sprawia, że kawałek arbuza to doskonała przekąska dla osób na diecie. Zapewnia uczucie sytości, ograniczając tym samym podjadanie między posiłkami. Znikoma ilość kalorii sprawia, że można sięgać po arbuza bez wyrzutów sumienia.

Jak wybrać doskonały owoc?

W sklepach możemy zakupić cały owoc lub pokrojony na połówki, czy też ćwiartki. Jeśli decydujemy się na zakup arbuza w kawałku, zwróćmy uwagę, czy nie posiada on białych smug. Może to świadczyć o tym, że spędził on już trochę czasu na sklepowej półce. Wskaźnikiem świeżości jest zwarty miąższ o głębokim kolorze. Jeśli wybieramy cały owoc, dobrze jest zwrócić uwagę na jego wagę. Ciężki arbuz to znak, że jest on dojrzały. Warto również przyjrzeć się, czy owoc ma na spodzie lekko spłaszczoną, żółtą plamę. Świadczy ona o tym, że przeleżał on wystarczającą ilość czasu na polu i ma soczysty, słodki miąższ. Brak takiej plamy może wskazywać na to, że został on zerwany za wcześnie. Może o tym świadczyć również fragment łodygi wystający z arbuza lub połyskująca skórka. Takich owoców lepiej unikać.

Jak jeść arbuz?

Jak jeść arbuz?

Przed spożyciem należy dokładnie umyć skórkę arbuza. Mogą znajdować się na niej zanieczyszczenia, które w trakcie krojenia dostaną się do wnętrza owocu. Wystarczy przetrzeć arbuza wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Możemy pokroić go w plastry, kostkę lub wydobyć miąższ za pomocą łyżeczki. Arbuz wyśmienicie smakuje samodzielnie, ale stanowi również doskonały dodatek do sałatek owocowych. Niewiele osób wie, że skórka arbuza oraz pestki również są jadalne. W niektórych krajach uchodzą one za przysmak. Nie zaleca się jednak spożywania skórek z owoców, które są dostępne w naszym kraju na sklepowych półkach. Nadają się do tego wyłącznie arbuzy pochodzące z certyfikowanych, ekologicznych upraw.

Do czego wykorzystać arbuza?

Arbuz doskonale komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i wytrawnymi potrawami. Przygotujesz z jego dodatkiem znakomitą sałatkę owocową lub warzywną. Czy wiesz, że arbuzy można również grillować? Zaskocz gości i przygotuj szaszłyki z awokado i arbuza z dodatkiem soku z limonki. Nie masz pomysłu na deser? Wystarczy zblendować kawałki arbuza ze świeżym sokiem z cytryny. Po zamrożeniu uzyskasz gęsty i orzeźwiający napój. A może arbuzowe lody? Nic prostszego! Wystarczy zmiksować arbuza z mlekiem kokosowym. Coś na szybko? Co powiesz na kawałki arbuza zamoczone w roztopionej, gorzkiej czekoladzie? Sprawdź wszystkie możliwości wykorzystania tego owocu w swojej kuchni. Eksperymentuj i rozkoszuj się smakiem arbuzowych przysmaków.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.