Motywacja czym jest i jak ją w sobie znaleźć?

Motywacja – to słowo, którym jesteśmy bombardowani ze wszystkich stron niemal codziennie – w pracy, w szkole, na treningach. Czym tak naprawdę jest i dlaczego ciągle nam jej brakuje? Lektura niniejszego artykułu pomoże Ci zrozumieć, dlaczego nie zawsze realizacja założonych planów przebiega po naszej myśli, a cele i marzenia coraz bardziej się oddalają. Poznasz również techniki motywacyjne, które ułatwią Ci rozwój osobisty we wszystkich sferach Twojego życia.

  • Czym jest motywacja?
  • Pierwszy krok – dobry plan
  • Techniki motywacyjne
  • Wybierz swój port
  • Metoda kija i marchewki
Czym jest motywacja

Czym jest motywacja?

Motywacja to nic innego jak pewien impuls do działania. Tajemnicza siła, która pcha nas do przodu. Niektórzy uważają, że jest to podejście do życia, ogół wiedzy i doświadczeń, które sprawiają, że podejmujemy pewne kroki, aby osiągnąć określony cel. Możemy wyróżnić motywację wewnętrzną i zewnętrzną. Kryterium podziału jest jej źródło. Ta wewnętrzna wynika z naszych potrzeb i pragnień. Ta druga to zespół namacalnych nagród za nasze wysiłki. Motywacyjnie mogą działać na dzieci np. słodycze, na dorosłych np. pieniądze. Któż z nas tego nie doświadczył? Jednak, żeby motywacja była skuteczna, oba wskazane jej rodzaje powinny występować łącznie. Często wskazuje się również na motywację negatywną i pozytywną. Wszystko zależy od bodźców, na których się opiera. Ta pozytywna opiera się na tym, czego chcemy. Ta negatywna jest silniejsza, ponieważ odsuwa nas od zdarzeń, których nie chcemy w naszym życiu.

Pierwszy krok – dobry plan

Wszystko zaczyna się od impulsu do działania. To ta chwila, kiedy mamy tysiąc pomysłów na minutę i mnóstwo energii, by je realizować. Ekscytacja i krążąca w naszych żyłach adrenalina sprawia, że możemy przenosić góry. Co zrobić, by ten stan utrzymał się dłużej? Pierwszym krokiem jest dobre zaplanowanie działań. Dlaczego to takie ważne? Realizacja drobnych działań będzie nas motywować do podejmowania kolejnych starań i wysiłków. W ten sposób przybliżamy się do określonego celu. Niepowodzenia odbierają motywację, dlatego ważna jest metoda małych kroczków. Nawet pozornie proste zadania staraj się rozbijać na jeszcze drobniejsze. Pamiętaj o odpowiedniej dawce snu i odpoczynku. Każde kolejne zadanie realizuj z czystym, wypoczętym umysłem. Dzięki temu łatwiej Ci będzie utrzymać pozytywne nastawienie do tego, co robisz.

techniki motywacyjne

Techniki motywacyjne

Istnieje wiele naukowych publikacji, które prezentują rozmaite techniki motywacyjne. Prawda jest taka, że każdy z nas musi znaleźć odpowiedni bodziec do działania, poznać siebie i swoje potrzeby, przekonać się co działa na nas motywująco, a co nie. Etap poszukiwań „złotego środka” jest długotrwały i męczący, ale naprawdę opłacalny. Jeśli jesteś więc na tym etapie, poznaj najbardziej popularne techniki motywacyjne, przetestuj je w praktyce i wybierz tą, która działa na Ciebie najlepiej. Niezależnie od tego, co wybierzesz, zawsze pamiętaj o tym, żeby skoncentrować się na tym co robisz w danej chwili. Poświęć się temu całkowicie. Nie wybiegaj do następnego zadania, zanim nie skończysz bieżącego.

Wybierz swój port

Każdy jest swoim sterem, okrętem i żeglarzem, ale co to za żeglarz, który nie wie do jakiego portu płynie? Żeby zrealizować swoje marzenia musisz jasno sprecyzować cel, do którego zmierzasz. Zastanów się więc, co chcesz osiągnąć. Pamiętaj, aby cel był dla Ciebie realny do osiągnięcia. W drodze do niego pomogą Ci różnego rodzaju wizualizacje. Wyobraźnia to nasz wielki dar. Trzeba tylko umieć z mniej korzystać. Pozytywne myślenie jest kluczem do sukcesu. Wyobraź sobie jak będziesz się czuć, gdy dotrzesz do tego portu, co się wtedy wydarzy, jakie emocje będą Ci towarzyszyć? Warto zapisać wszystkie myśli, które pojawiają się w Twojej głowie, gdy to sobie wyobrażasz. Techniki wizualizacji są bardzo pomocne, gdy brakuje motywacji do działania. W chwilach zwątpienia wystarczy otworzyć notatnik i przeczytać, to co napisaliśmy. Przydatne może okazać się także wypisanie wszystkich korzyści, jakie osiągniemy, gdy będziemy u celu. Więc bierz ster w swoje dłonie i obierz właściwy kierunek!

metoda kija i marchewki

Metoda kija i marchewki

Nic nie działa tak motywująco, jak nagroda. Dobrze wykonane zadanie zasługuje na uznanie. Nagradzaj siebie przy każdej możliwej okazji. Sam najlepiej wiesz, co sprawia Ci przyjemność. Może to być pyszna przekąska, bilet do kina, nowa sukienka albo wizyta u fryzjera lub kosmetyczki. W ten sposób łatwiej Ci będzie podejść do realizacji kolejnego punktu w planie działania. Nawet się nie obejrzysz, gdy osiągniesz zamierzony cel. Nagradzanie działa motywująco nie tylko na dzieci. Przekonaj się na własnej skórze. A co jeśli, coś pójdzie nie tak? Spróbuj podejść do tego z dystansem. Niepowodzenia zdarzają się każdemu, ale to nie powód żeby się poddawać! Dobry humor to podstawa. Obróć wszystko w żart. Uśmiechnij się szeroko i idź naprzód. Pomocne może okazać się prowadzenie dziennika. Notuj wszystkie sukcesy i drobne porażki, wyciągaj wnioski ze swoich działań, modyfikuj plan, gdy czujesz monotonię lub najzwyczajniej okazuje się on zawodny.

Brak chęci do podejmowania nowych wyzwań, zmęczenie i stres to prosta droga do depresji. Jeśli zauważasz, że jakiekolwiek aktywności są dla Ciebie męczące, to znak by zacząć działać. Najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Żeby coś zmienić w swoim życiu, musisz wiedzieć do czego dążysz i co chcesz osiągnąć. Określenie realnego celu i postępowanie według założonego planu są kluczem do sukcesu. Dodaj do tego optymistyczne myślenie i skuteczny system nagradzania. To musi się udać!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.