Osobowość typu A – charakterystyka, zagrożenia i samorozwój

Każdy z nas jest inny. Każdy posiada własny unikatowy zestaw cech, który nadaje mu wyjątkowego charakteru. Część z tych cech może ułatwiać, a część utrudniać życie i codzienne funkcjonowanie. Do tych drugich z pewnością zaliczyć można skłonności do nadmiernego stresu, odczuwania presji czy nadmierną ambicję. Czasami towarzyszą im niemal wrogie lub agresywne zachowania względem innych lub samego siebie. Taki styl życia nie sprzyja relacjom z innymi osobami, jak również naszemu wewnętrznemu spokojowi, a nawet zdrowiu fizycznemu. Okazuje się jednak, że przedstawiony wzorzec nie stanowi jedynie zbioru negatywnych cech, ale wyodrębniony styl osobowości. Na czym on polega? Z czego wynika? I jak wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest osobowość typu A?
  • Jakie cechy są z nią związane?
  • Jak wpływa na codzienne funkcjonowanie?
  • Jak sobie z nią radzić?
osobowośc typu A

Typ osobowości A – co to jest i na czym polega?

Osobowości typu A to wzorce zachowania, które w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoba z tego typu cechami charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem stresu, który niemal nigdy nie ulega złagodzeniu. Jest to perfekcjonista, którego myśli skupiają się jedynie na kolejnych punktach planu „do odhaczenia”. Osobowość typu A cechuje się nieustannym dążeniem do celu, którego spełnienie w ostatecznym rozrachunku nie przynosi satysfakcji. Po spełnieniu jednego planu, taka osoba zabiera się za kolejny. Nie daje sobie czasu na odpoczynek i stale wywiera na siebie presję. Jednocześnie nie potrafi odczuwać szczęścia czy zadowolenia z tego, co osiągnęła.

Jak zatem widać, osoba z wzorcami typu A bardzo dużo wymaga od samego siebie. Niestety jednak tak samo dużo wymaga od innych osób. Z tego powodu jej postawa często odbierana jest jako agresywna, wroga i nieprzyjazna. Skutkuje to trudnością w nawiązywaniu kontaktów, których stale niedowartościowana osoba typy A bardzo potrzebuje.

Osobowość typu A – wpływ na codzienne funkcjonowanie

Osoba typu A nie potrafi się odnaleźć w większości sfer życiowych. Brak umiejętności relaksu sprawia, że problemami stają się nawet najmniejsze niedogodności. W pracy taka osoba cechuje się nadmierną ambicją i perfekcjonizmem. Chociaż w niektórych przypadkach może to być korzystne, to w dłuższym rozrachunku jest niezwykle męczące nie tylko dla niej samej, ale również dla jej otoczenia.

Wzorzec zachowanie typu A dąży do sukcesu za wszelką cenę i tego samego wymaga od innych. Jest osoba trudną w kontaktach, nawet jeśli nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Charakterystyczne są dla niej pewne zachowania, takie jak mocny uścisk dłoni, szybka i głośna mowa, przerywanie innym wypowiedzi czy intensywna gestykulacja.

Osoby z cechami typu A z zaangażowaniem dążą do kolejnych sukcesów. Jednocześnie same nie postrzegają tego, co osiągnęły jako coś znaczącego. W konsekwencji są pod ciągłą presją samych siebie. Bardzo pragną szczęścia, ale nie potrafią go odnaleźć. W ciągłym pędzie prędzej czy później odnoszą również porażki, których nie są w stanie zaakceptować. Jednocześnie w tym wszystkim brakuje im wsparcia bliskich osób, z którymi przecież nie potrafią się dogadać…

Osobowość typu A – wpływ na codzienne funkcjonowanie

Osobowość typu A a zdrowie

Wiele badań naukowych wykazało, że cechy charakteru związane z osobowością typu A mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem znacznej części chorób. Takie osoby narażone są zdecydowanie bardziej na dysfunkcje układu krążenia, takie jak nadciśnienie i choroby serca.

Warto również wspomnieć, że impulsywny i stale zestresowany typ osobowości typu A częściej może borykać się z zaburzeniami natury psychologicznej. Uważa się, że może stanowić czynnik ryzyka depresji, zaburzeń odżywiania oraz popadania w nałogi.

Mam osobowość typu A – co dalej?

Nie należy oceniać czyjejś osobowości i preferencji. Jednak wzorce zachowania typu A bez większych wątpliwości można określić mianem samodestrukcyjnych. Udawanie, że nie stanowią problemów jest jedynie kolejną próbą zamaskowania własnych słabości i tłumienia problemów wewnątrz siebie. Samo dostrzeżenie, że kwestia cech typu A nas dotyczy stanowi już bardzo duży krok. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale dzięki świadomości możemy zacząć dostrzegać pewne rzeczy, które niegdyś uciekały naszej uwadze. Możemy zacząć zdawać sobie sprawę, że nasz perfekcyjny styl życia dalece odbiega od życia innych. Możemy uświadomić sobie, że to co w naszej głowie kreowało się jako najwłaściwsze wcale nie daje nam szczęścia. Wreszcie możemy dojść do wniosku, że sukcesy, do których dążymy wcale nie są sukcesami, skoro sami je za takowe nie uważamy.

Uświadomienie sobie pewnych aspektów jest konieczne, ale nie rozwiąże nagle wszystkich naszych problemów. Nie ulega wątpliwości, że osoby typu A mają w sobie nadmiar energii i emocji. Dobrymi sposobami będzie rozładowywanie ich w sporcie. Dobrze sprawdzą się również aktywności takie jak joga i ćwiczenia oddechowe. Szczególnie te ostatnie mogą wydawać się osobą typu A bezsensowne i denerwujące, jednak to właśnie konsekwencja i odwaga, aby wyjść poza własne utarte schematy stanowi jedyny sposób na odnalezienie w życiu szczęścia. Oczywiście bardzo dobrym pomysłem będzie rozmowa z psychologiem lub rozpoczęcie psychoterapii. Jedno jest pewne – walka z samym sobą wymaga od osoby typu A zupełnie nieznanego mu jak do tej pory rodzaju zaangażowania i konsekwencji.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.