Joga to aktywność bardzo ceniona ze względu na właściwości uspokajające, wyciszające, regenerujące wyczerpany organizm. Nie wiesz, jak zacząć przygodę z jogą, od czego rozpocząć – ekwipunku (jeśli tak, to jakiego?), nauki asan (inaczej: ruchów i ich układów) czy może… nastawienia? Sprawdźmy, co jest najważniejsze na początku treningu jogi.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak nastawić się do ćwiczenia jogi
- jaki sprzęt będzie ci potrzebny
- jak dobrać odpowiedni strój
- jakie są zasady przygotowujące do jogi
Po pierwsze – pozytywne myślenie
Bez tego nie ma co zaczynać przygody z jogą. Ten trening ma nas wyciszyć i uspokoić, ma wprowadzić organizm w zupełnie inne procesy (przede wszystkim mentalne, ale też fizyczne). To zupełnie inny rodzaj aktywności, niż wszystkie te, do których przyzwyczajaliśmy ciało przez lata. Trzeba się do tego pozytywnie nastawić i mieć świadomość, że pierwsze kilka jogowych spotkań nie przyniesie na nas od razu błogiego stanu ekstazy. Gdy będziesz robić to regularnie i coraz bardziej rozwijać ciało, joga będzie coraz bardziej przyjemna i będzie wprowadzała ciało w wyjątkowy stan. Na początku musisz po prostu zaufać, zarówno sobie, jak i instruktorowi.
Po drugie – ekwipunek
Do wykonywania asan nie potrzeba wiele, ale jest jeden kluczowy punkt, który zagwarantuje Ci odpowiednią wygodę. Do jogi zaleca się korzystanie ze specjalnej maty do tego celu przeznaczonej. Dzięki niej ciało nie ślizga się po podłożu w trakcie wykonywania mniej lub bardziej skomplikowanych ruchów, a umysł może skupić się na asanach, a nie na dyskomforcie. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór maty do jogi jest nasz wzrost. Najlepiej, by długość maty wynosiła kilka więcej centymetrów od wzrostu. Warto też dobrać sobie właściwą grubość maty do jogi, do wyboru są maty o grubości 2-6 mm. Są to maty cieńsze, niż te przystosowane do fitnessu. Zaletą tych cieńszych jest ich niewielka waga, ale grubsze maty są wygodniejsze na początek – być może, że z początku będziesz musieć wybrać raczej tę grubszą matę.
Po trzecie – ubranie
Czy do jogi potrzebny jest specjalny strój? Teoretycznie nie, najważniejsze, by ubranie było wygodne, niekrępujące ruchów. Warto, by były to ubrania przylegające do ciała, by nie zsuwały się i nie były czynnikiem powodującym poczucie skrępowania. Na początek wybierz to, co dla Ciebie wygodne. A im dalej w jogowe doświadczenia, tym bardziej możesz rozwijać swoje pomysły na ubrania treningowe. Jednak nadrzędna zasada jest taka, że ćwiczy się bez skarpetek, na boso.
Po czwarte – zasady przygotowujące ciało do jogi
Ważne, by treningi jogi wykonywać albo na pusty żołądek, albo 3-4 godziny po posiłku. Dopuszcza się wypicie szklanki wody przed sesją jogi, natomiast im mniej bodźców zapewnimy organizmowi w okresie poprzedzającym trening (i w jego trakcie), tym lepiej dla efektów treningu jogi. Najlepiej praktykować jogę każdego dnia, a jeśli chodzi o czas treningu – to zależy od Ciebie. Możesz wybrać sobie na początek sesję trwającą 15 minut i stopniowo wydłużać ją do około 1,5 godziny. Najważniejsza jest jednak regularność i systematyczność – lepiej codziennie wykonać kilkanaście minut treningu jogi, niż robić to przez godzinę, ale tylko co trzeci dzień.