Kurkuma właściwości, zastosowanie, jak stosować

Kurkuma słynie z właściwości leczniczych i pewnie dlatego jest przyprawą stosowaną w kuchni Dalekiego Wschodu od tysięcy lat. Od pewnego czasu gości również w polskich przyprawnikach. Intensywnie żółty, głęboki kolor i charakterystyczny aromat sprawiają, że kurkuma dobrze komponuje się zarówno z potrawami orientalnymi, jak i sprawdza się jako dodatek do ciasta lub kawy. Jakie właściwości ma ta przyprawa?

Kurkuma – właściwości

Kurkuma należy do rodziny imbirowatych i jest znana również jako szafran indyjski lub ostrzyż długi. Na Dalekim Wschodzie używano jej do przyprawiania dań, a także w celach leczniczych.

W kurkumie znajdują się liczne minerały i witaminy, jednak to nie one odpowiadają za właściwości lecznicze przyprawy. W roślinie znajduje się kurkumina, czyli przeciwutleniacz, który wykazuje jedno z najsilniejszych na świecie działań przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych, oczyszczających i antynowotworowych.

W 2011 roku opublikowano badania, w których Dr. Bharat Aggarwal wykazał, że kurkumina powstrzymała przerzuty komórek raka piersi u myszy, pomimo że komórki te nie reagowały na chemioterapię. Ponadto badania wskazują, że kurkumina hamuje proces zapalny na równi z lekami takimi jak nurofen lub hydrokortyzon. Dzięki tej właściwości kurkumę poleca się osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów. Ból związany z chorobą słabnie, jeśli do posiłków dodaje się przyprawę. Dodatkowo kurkuma zwiększa wydzielanie dopaminy i serotoniny, dzięki czemu poprawia się nastrój i obniża się ryzyko zachorowania na depresję.

Kurkuma – jak stosować?

Ze względu na walory smakowe, jakie posiada kurkuma, zastosowanie przyprawy jest powszechne w kuchni. Kurkuma do ciasta lub kurkuma do sernika nadaje wypiekom apetyczny, żółty kolor, a kurkuma do kawy i herbaty sprawia, że napoje silniej rozgrzewają i pobudzają. Przyprawa świetnie podbija smak dań orientalnych, stąd powszechnie stosowana jest kurkuma do curry lub do potraw z kurczaka i ryżu.

Kurkumę można zastosować również w kosmetyce. Na bazie przyprawy można przygotować maseczkę przeciwtrądzikową, która usunie przebarwienia skórne, zmniejszy widoczność wyprysków i złagodzi stany zapalne.

[related-post]

Kurkuma w kapsułkach

Ze względu na liczne właściwości kurkumy sklepy z suplementami diety z pewnością mają ją w swojej ofercie w postaci kapsułek. Jeżeli chce się czerpać z dobrodziejstwa, które niesie kurkuma, cena suplementów na jej bazie jest przystępna. Za kilkadziesiąt złotych można przeprowadzić pełną kurację kurkuminą, dzięki której poprawi się stan zdrowia i zniknie wiele dolegliwości chorobowych. Kurkuma w kapsułkach może być stosowana również w profilaktyce nowotworowej.

Tutaj znajdziesz kurkumę w różnorodnej formie.

Kurkuma z pieprzem na odchudzanie

Kurkuma z pieprzem jest suplementem polecanym na odchudzanie. Sama kurkuma pomaga w redukcji wagi ciała, jednak piperyna zawarta w pieprzu sprawia, że efekty stosowania suplementu są szybsze i bardziej widoczne. Dlaczego kurkuma z pieprzem są tak skuteczne? Kurkuma wspiera pracę organizmu w czasie diety, łagodząc dolegliwości ze strony stawów pojawiające się po treningach i ułatwiając trawienie. Piperyna jest natomiast odpowiedzialna za zwiększenie tempa metabolizmu, podniesienie wydolności fizycznej organizmu, a także za rozbijanie i niszczenie komórek tłuszczowych. Ponadto piperyna prowadzi do zakłócenia aktywności genów komórek tłuszczowych, co jest równoznaczne z uniemożliwieniem powstawania nowych zapasów tłuszczu w organizmie. Efekty odchudzające są widoczne najszybciej, gdy łączy się stosowanie kurkumy z pieprzem z niskokaloryczną dietą i aktywnością fizyczną.

 

kurkuma właściwości

 

Kurkuma – przeciwwskazania do stosowania

Kurkuma w postaci przyprawy do dań jest bezpieczna dla wszystkich – niewielkie ilości składnika wykazują wyłącznie pozytywne działanie na ludzki organizm. Stosowanie kurkumy w formie suplementów jest niezalecane w przypadku kobiet ciąży. Przyprawa działa pobudzająco na mięśnie macicy, przez co duże ilości kurkumy mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka poronienia i komplikacji ciążowych. Ponadto przyprawa jest niewskazana dla osób z kamicą żółciową ze względu na możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych oraz dla cukrzyków, u których kurkuma może zbytnio obniżyć poziom cukru we krwi. Ostrożność powinny zachować także osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, gdyż kurkumina nasila ich działanie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.