Przesuszona skóra dłoni, pękający naskórek przy paznokciach i zaczerwienione przestrzenie między palcami to utrapienie wielu z nas, zwłaszcza w okresie pandemii. Środki odkażające na bazie alkoholu nie ułatwiają regeneracji warstwy hydrolipidowej skóry. Również długotrwałe noszenie rękawiczek lateksowych sprzyja powstawaniu odparzeń i podrażnień. Jak sobie radzić z przesuszoną skórą dłoni? Czy istnieją jakieś skuteczne domowe sposoby, które przywrócą elastyczność skóry i przyspieszą regeneracją?
- Na ratunek parafina
- Krem do rąk ma znaczenie – zwróć uwagę na skład!
- Domowa regeneracja
- Lepiej zapobiegać niż leczyć
Dłonie –na ratunek parafina
Zniszczone, przesuszone dłonie wymagają odpowiedniej regeneracji. Przede wszystkim należy stworzyć im odpowiednią barierę ochronną, która zabezpieczy je przed utratą wilgoci. Do tego celu warto wykorzystać wszelkiego rodzaju emolienty. Jednym z nich jest parafina – substancja, która uzupełnia warstwę lipidową naskórka, wykazuje działanie nawilżające i natłuszczające. Co więcej, bardzo dobrze utrzymuje ciepło. W ten sposób pory na skórze rozszerzają się, co sprzyja wchłanianiu odżywczych substancji. Zabieg parafinowy możemy przeprowadzić samodzielnie w domu. W tym celu należy podgrzać parafinę. Można do tego celu wykorzystać zwykły kuchenny garnek. Następnie przelewamy wszystko do większego naczynia, dłonie smarujemy kremem do rąk i zanurzamy w ciepłej parafinie. Pamiętajmy, aby nie złączać palców. Kolejny krok to włożenie dłoni do foliowych rękawiczek lub owinięcie ich ręcznikiem na około 15 minut. Po tym czasie należy osuszyć dłonie papierowym ręcznikiem. Zabieg można powtarzać nawet kilka razy w tygodniu.
Krem do rąk ma znaczenie – zwróć uwagę na skład!
Jeśli nasze dłonie są podrażnione, zwróćmy uwagę na kosmetyki których używamy do ich pielęgnacji. Niektóre składniki mogą powodować alergie i dodatkowo wysuszać wrażliwą skórę dłoni. Zanim zdecydujemy się na zakup kremu, przeczytajmy dokładnie skład produktu umieszczony na opakowaniu przez producenta. Wybierajmy kosmetyki z dodatkiem aloesu. Wykazuje on silne działanie nawilżające i wspiera proces regeneracji płaszcza lipidowego. Ponadto poprawia elastyczność, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Krem na przesuszone dłonie powinien również zawierać glicerynę i mocznik. Te dwie substancje wiążą cząsteczki wody, zatrzymując je w skórze. Tworzą ochronną barierę, która chroni dłonie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Działają zmiękczająco, dzięki nim skóra staje się wygładzona i elastyczna. Regeneracji naskórka sprzyja również kwas hialuronowy i ceramidy. Niektóre składniki kremów do rąk mogą wywoływać reakcje alergiczne. Przyjmuje się, że najczęściej należą do nich różnego rodzaju substancje zapachowe. Przed nałożeniem nowego kosmetyku na podrażnioną skórę dłoni, koniecznie należy wykonać próbę na skórze w innym miejscu. W przypadku pojawianie się zaczerwienienia należy zaniechać dalszej aplikacji.
Dłonie – domowa regeneracja
Każdy z nas w swojej kuchni z pewnością znajdzie składniki, które można wykorzystać do przygotowania domowego zabiegu regeneracyjnego na dłonie w formie kąpieli lub maski. Wystarczy oliwa z oliwek, siemię lniane, żółtka jaj, awokado lub ziemniaki. Kąpiel, która pomoże przywrócić dawną miękkość i elastyczność dłoni można wykonać poprzez podgrzanie oliwy z oliwek. Podobne działanie będzie miała mikstura z 2 łyżek siemienia lnianego i wody. Wszystko należy zagotować i moczyć dłonie przez około 20 minut. Po takiej kąpieli należy nałożyć krem do rąk i wykonać delikatny masaż. Innym sposobem na domową regenerację jest maseczka na bazie ugotowanego ziemniaka. Do jej przygotowania wystarczy zmiażdżony ziemniak i łyżeczka olejku migdałowego. Po dokładnym połączeniu składników nakładamy papkę równomiernie na dłonie. Podobne działanie uzyskamy dzięki maseczce z surowego żółtka i naturalnego twarożku. Do tego celu możesz użyć także owocu awokado i miodu. Nie masz czasu na zabiegi pielęgnacyjne w trakcie dnia? Podczas gdy Twój organizm regeneruje się podczas snu, spraw, żeby odpoczęły także Twoje dłonie. Posmaruj ręce olejem kokosowym i załóż bawełniane rękawiczki na noc. Zawarte w oleju kwasy tłuszczowe sprawią, że rano odczujesz nieporównywalną ulgę. Skóra będzie odżywiona i zdecydowanie bardziej miękka.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Wszystkie opisane powyżej sposoby na suche i szorstkie dłonie wymagają od nas regularności stosowania i dużej cierpliwości. Na efekty niekiedy trzeba będzie poczekać. Proces regeneracji uszkodzonego naskórka trwa dłużej niż powstawanie podrażnień. Dlatego też, zanim pojawią się problemy ze skórą dłoni, warto wyrobić w sobie kilka podstawowych nawyków pielęgnacyjnych. Po pierwsze: ręce należy myć zawsze w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Po drugie: zwracajmy uwagę na skład kosmetyków używanych do pielęgnacji dłoni. Im więcej naturalnych składników, tym lepiej. Doskonale sprawdzi się maść z witaminą A, która przyspiesza proces naprawczy mikrouszkodzeń naskórka. Korzystne działanie wykazują także kosmetyki z dodatkiem emolientów dostępne w aptekach. Pamiętaj także, aby taki krem zastosować po każdym myciu rąk lub dezynfekcji. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa na działanie detergentów, do sprzątania i mycia naczyń zakładaj ochronne rękawiczki. Dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry również od środka. Wypijaj co najmniej 2 litry wody dziennie. Zwróć uwagę na to, co jesz. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe zadba również o prawidłową kondycję Twojej skóry.
Sucha skóra dłoni jest najczęściej wynikiem naszych zaniedbań. Podrażnienia mogą wywoływać także środki do dezynfekcji oraz detergenty. Niekiedy przyczyną problemów z przesuszonym naskórkiem mogą być także różnego rodzaju choroby dermatologiczne. Dlatego też nie należy bagatelizować zmian, które pojawiają się na dłoniach. Jeśli domowe sposoby nie dają żadnych rezultatów, konieczna jest wizyta u specjalisty chorób skóry.