Uderzenia gorąca – krępujący problem. Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?

Nagłe uczucie ciepła i zlewne poty? Uderzenia gorąca to przypadłość, która najczęściej dotyka kobiet w wieku menopauzalnym. Skarżą się na nią również osoby młode, także panowie. Stres i zaburzenia hormonalne to tylko niektóre przyczyny tej dolegliwości. W żadnym wypadku nie należy ich bagatelizować. Dowiedz się jak radzić sobie z uderzeniami gorąca i co może je wywoływać.

Uderzenia gorąca – jak się objawiają?
  • Uderzenia gorąca – jak się objawiają?
  • Nie tylko menopauza – zadbaj o swoją tarczycę i prawidłowe ciśnienie krwi
  • Nadwrażliwość na ostre i gorące potrawy?
  • Reakcja na stres
  • Uderzenia gorąca w ciąży
  • Przypadłość osób zmagających się z nadmiernymi kilogramami
  • Przekwitanie u panów
  • Przyjmujesz na stałe leki? To może być skutek uboczny!
  • Naturalne sposoby radzenia sobie z nadmierną potliwością

Uderzenia gorąca – jak się objawiają?

Zjawisko to polega na nadmiernej potliwości. Najczęściej w obrębie twarzy, szyi i klatki piersiowej pojawia się nagłe wrażenie rozgrzania tych okolic. Towarzyszy temu miejscowe zaczerwienienie skóry. Uderzenia gorąca mogą pojawiać się o różnych porach dnia, także w nocy. Wiążą się zazwyczaj z dużym skrępowaniem z uwagi na widoczne plamy potu na ubraniu. Przeważnie kojarzone są z dolegliwościami wieku okołomenopauzalnego, ale przyczyna ich pojawienia się może być zupełnie inna. Często są objawem stresujących wydarzeń. Mogą jednak świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Dlatego też nie należy ich bagatelizować i zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, zleci badania i dobierze odpowiednie leczenie.
Nie tylko menopauza – zadbaj o swoją tarczycę i prawidłowe ciśnienie krwi
Uderzenia gorąca mogą wiązać się m.in. z chorobami tarczycy. Takie objawy występują często przy nadczynności tego organu. Wówczas dodatkowo występuje rozdrażnienie, problemy ze snem, kołatanie serca, osłabienie i wypadanie włosów, drżenie rąk i nadmierne pragnienie. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma znaczenie dla ogólnej kondycji całego organizmu. Wpływa również na przemianę materii oraz wytwarzanie ciepła. Sama tarczyca nie boli, dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka i szybkie wprowadzenie leczenia. W tym celu dobrze jest wykonać badanie krwi na stężenie hormonów TSH, fT3 i fT4. Lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób tarczycy jest endokrynolog. Nagłe uderzenia gorąca, choć stosunkowo rzadko, mogą również występować u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.

Nadwrażliwość na ostre i gorące potrawy?

Nagłe, zlewne poty to także reakcja organizmu na spożycie ostrej lub gorącej potrawy. W przypadku wyjątkowo pikantnych dań nasz organizm mocno się rozgrzewa. Wydzielanie większych ilości potu to naturalna reakcja, która ma na celu schłodzenie całego ciała. Zazwyczaj krople potu pojawiają się na nosie, czole i wokół ust. Do przypraw mogących wywoływać takie reakcje zalicza się m.in. imbir, cynamon, chili, pieprz, kardamon i kurkumę. Podobne działanie może mieć alkohol i kofeina. W takiej sytuacji najlepiej obserwować reakcję swojego organizmu i wyeliminować z diety sprawdzę uderzeń gorąca.

Reakcja na stres

Uderzenia gorąca to typowy objaw sytuacji, które wprawiają nas w zakłopotanie. Towarzyszy im zaczerwienienie twarzy i drżenie rąk. Mogą pojawić się przed stresującą dla nas sytuacją i są naturalną reakcją organizmu, który mobilizuje wszystkie siły do walki z „wrogiem”. Któż z nas nie doświadczył tego przed egzaminem, czy też publicznym wystąpieniem? Za to wszystko odpowiedzialne są hormony: adrenalina i noradrenalina, które prowadzą do rozszerzania naczyń krowionośnych. Wówczas pojawia się to charakterystyczne uczucie ciepła i wypieki na twarzy. Jak sobie z nimi radzić? Krótkotrwały stres nie jest niczym złym. Jeśli jednak taka reakcja się przedłuża, warto pomyśleć o metodach relaksacji i wybrać taką, która będzie na nas działała kojąco. Uczenie gorąca może towarzyszyć także niektórym zaburzeniom natury psychicznej. Jednym z nich jest nerwica. Wówczas warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże przezwyciężyć lęki. Niekiedy może okazać się pomocna konsultacja psychiatryczna i zastosowanie leczenia farmakologicznego.

Uderzenia gorąca w ciąży

Ciąża to czas burzliwych przemian hormonalnych, które również mogą dawać takie objawy jak uderzenia gorąca i nadmierna potliwość. Mogą również występować po porodzie. Z czego to wynika? Zmiany gospodarki hormonalnej powodują, że metabolizm przyspiesza. Wszystko to prowadzi do rozgrzania ciała przyszłej mamy. Zlewne poty to również naturalny mechanizm obronny organizmu, który dąży do obniżenia temperatury. Warto konsultować z lekarzem prowadzącym ciąże wszystkie niepokojące objawy. Mogą one bowiem wiązać się z różnego rodzaju chorobami.
Przypadłość osób zmagających się z nadmiernymi kilogramami
Osoby otyłe i z nadwagą mają często problemy z jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Nawet minimalny ruch wymaga ogromnego wysiłku. Organizm bardzo szybko się przegrzewa. Wówczas pojawiają się uderzenia gorąca. Nadmierna masa ciała może również nasilać objawy typowe dla menopauzy. Warto więc dokładniej przyglądać się temu, co jemy i na bieżąco kontrolować naszą wagę. Jeśli mamy problem z podjadaniem, warto zwrócić się o pomoc do dietetyka, który opracuje zindywidualizowany program żywieniowy. Tylko zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczną są złotym środkiem do osiągnięcia wymarzonej, szczupłej sylwetki.

Przekwitanie u panów

Przekwitanie u panów

Z wiekiem u mężczyzn poziom testosteronu zaczyna spadać. Chociaż dzieje się to stosunkowo wolno (1% rocznie) to również może powodować przykre objawy. Jednym z nich jest właśnie nadmierna potliwość. Największy spadek stężenia testosteronu w surowicy krwi jest obserwowany u mężczyzn w okolicach 50 roku życia. Inne objawy andropauzy to nadpobudliwość i nerwowość. Jeśli utrudniają one codzienne funkcjonowanie, ratunkiem może okazać się hormonalna terapia zastępcza. Warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Przyjmujesz na stałe leki? To może być skutek uboczny!

Nadmierna potliwość może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Dobrze jest uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Jeśli wśród działań niepożądanych wymieniono uderzenia gorąca, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Być może okaże się, że konieczna jest zmiana sposobu leczenia. Warto wspomnieć o wszystkich przyjmowanych specyfikach, także tych dostępnych bez recepty. Czasami uderzenia gorąca są związane z interakcją zachodzącą pomiędzy stosowanymi preparatami. Na intensywne pocenie się uskarżają się często osoby stosujące leki antykoncepcyjne, przeciwdepresyjne i sterydowe. Działanie napotne mogą mieć również specyfiki przeciwgorączkowe.

Naturalne sposoby radzenia sobie z nadmierną potliwością

Duży wpływ na nasze samopoczucie ma dieta. To, co jemy, może pomóc nam złagodzić objawy tj. uderzenia gorąca. Ważna jest stała pora przyjmowania posiłków. Zadbaj o to, by na Twoim talerzu znalazły się codziennie owoce i warzywa. Wybieraj produkty niskotłuszczowe i pełnoziarniste. Unikaj białka i tłuszczy zwierzęcych oraz ostrych przypraw. Ogranicz do niezbędnego minimum spożycie soli, która może zatrzymywać wodę w organizmie. Pij lekko schłodzone napoje. Zrezygnuj z kawy, coli i alkoholu. Możesz również sięgnąć po ziołowe preparaty z dodatkiem malwy różowej, mniszka pospolitego, czy czerwonej koniczyny. Pomocne w walce z uderzeniami gorąca może okazać się także odpowiednie ubranie. Unikaj ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów. W upalne dni o wiele lepiej sprawdzą się te lniane i bawełniane. Zadbaj także o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywasz. Koniecznie pamiętaj o przewietrzeniu mieszkania przed pójściem spać.


Uderzenia gorąca to przypadłość, z którą można skutecznie walczyć. Trzeba tylko właściwie zdiagnozować jej przyczynę. Do tego potrzebne są specjalistyczne badania, szybka diagnoza i zastosowanie indywidualnie dobranej terapii. Dlatego nie zwlekaj i koniecznie zgłoś się do lekarza, aby odzyskać komfort życia bez nagłych napadów gorąca i kłopotliwej, nadmiernej potliwości.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.