Woda kokosowa – czy faktycznie obniża ciśnienie?

Picie wody kokosowej przynosi wiele korzyści, co potwierdza fakt, że gwiazdy światowego formatu też ją spożywają. Nie przypadkiem Rihanna, Madonna, Demi Moore czy Matthew McConaughey włączyli ją do diety. Napój odmładza, przyśpiesza odchudzanie i sprzyja sercu. Sprawdź, czym jeszcze zaskoczy Cię woda z kokosa.

Woda kokosowa

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak pozyskuje się wodę kokosową?

Wodę kokosową otrzymuje się z młodych, zielonych kokosów (orzechy palmy kokosowej). Płyn ten powstaje w orzechu przez filtrację wody z gleby.

Wielu może pomyśleć, że woda to zwykłe mleczko kokosowe. Jednak tak nie jest, ponieważ mleczko pozyskuje się z dojrzałych kokosów.

Jakie wartości odżywcze ma woda kokosowa?

Woda kokosowa właściwości odżywcze na 100 g produktu:

Składnik: Wartość:
Wartość energetyczna 18 kcal
Białko 0,7 g
Węglowodany 3,7 g
Tłuszcz 0,2 g
Błonnik 1,1 g
Sód 105 mg
Potas 250 mg
Wapń 24 mg
Magnez 25 mg
Witamina C 2,4 mg

 

Jakie właściwości zdrowotne przynosi picie wody?

Pomimo że woda nie zawiera w składzie znacznych ilości składników odżywczych, to uznana jest za bardzo zdrową. Przecież gwiazdy nie spożywają jej tylko na rzecz dobrego smaku. Musi być w niej coś więcej.

Według dietetyków spożywanie wody jest dobre dla osób:

 • Borykających się ze stresem;
 • Z anemią;
 • Z niedoborem potasu;
 • Na kacu;
 • Z chorobami serca;
 • Z chorobami nerek.

Jednak to w trzech przypadkach sprawdza się ona najlepiej:

 1. Jako napój izotoniczny.

Woda kokosowa nawadnia 10 X  lepiej niż przeciętny napój izotoniczny (idealne rozwiązanie dla osób, które są odwodnione).

 1. Jako element diety odchudzającej.

Woda jest niskokaloryczna, a zarazem dostarcza wielu składników mineralnych (idealne rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie i na diecie).

 1. Jako napój obniżający ciśnienie.

Woda kokosowa ma w sobie potas, który obniża ciśnienie tętnicze

Jednak czy na pewno uznać ją można za skuteczną w walce z nadciśnieniem?

Czy woda kokosowa obniża ciśnienie?

Fakty są takie:

 1. Woda kokosowa ma w sobie potas i to sporo (250 mg/100 g produktu). Spożycie 500 ml dostarcza, aż 1000 mg potasu, co stanowi ok. ¼ dziennego zapotrzebowania.
 2. Potas w odpowiedniej formie i dawce obniża ciśnienie tętnicze.

Ale

Według badań na ochotnikach, którzy spożywali wodę kokosową, spadek ciśnienia tętniczego był znikomy. Wynika to z tego, że woda kokosowa ma w składzie również sód, który przeciwdziała potasowi. Zatem stosowanie wody, jako remedium na nadciśnienie nie przyniesie znaczącego efektu.

 Woda kokosowa właściwości

Gdzie kupić wodę kokosową i nie przepłacić?

Picie tego napoju jest jak najbardziej korzystne dla zdrowia. Jednak nie każdy wie gdzie go kupić. Żeby ułatwić Ci wybór, poniżej znajdziesz propozycje wody kokosowej wraz z cenami.

 • Woda kokosowa Biedronka: 500 ml – 4,99 zł;
 • Woda kokosowa Lidl: 490 ml – 4,99 zł;
 • Woda kokosowa sklepy ze zdrową żywnością: 490 ml – od 3,99 – 7,99 zł.

Podsumowanie

Jeśli zainteresowała Cię woda kokosowa, to teraz wiesz, jakie korzyści dla zdrowia faktycznie wykazuje. Jeśli masz okazję, to spróbuj. Możliwe, że przypadnie Ci do gustu, a spożywana regularnie doskonale nawadnia organizm. Jest wręcz idealna na upały tego lata.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kącikdlazdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.