Jarmuż to jedno z najmodniejszych warzyw ostatnich lat. Jakie skrywa w sobie wartości odżywcze? I w jakiej formie powinien zagościć na naszych talerzach? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Chociaż jarmuż stał się modny dopiero kilka lat temu, już w starożytności był ceniony za swoje niezwykłe właściwości zdrowotne, wśród których możemy wyróżnić zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, a nawet chorób nowotworowych. Niemniej jednak, poza swoim bogatym wnętrzem, jarmuż również przyciąga swoim wyglądem. Jego nieoczywista struktura oraz lekko pikantny smak sprawiają, iż jarmuż ze zwykłej ozdoby talerza, coraz częściej odgrywa na nim pierwsze skrzypce.
Jarmuż – wartości odżywcze
Jarmuż to prawdziwa skarbnica składników odżywczych, wśród których możemy wyróżnić:
- Witaminy, w tym: Witaminę C, A, K oraz B6, tiaminę, ryboflawinę, niacynę oraz kwas foliowy;
- Składniki mineralne, w tym: cynk, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, sód.
Ponadto, w 100 gramach jarmużu znajdziemy:
- Około 49 kalorii;
- 4,28 gramów białka ogółem;
- Około 0,9 grama tłuszczu;
- Blisko 8,8 gramów węglowodanów; oraz
- 3,8 gramów błonnika.
Jarmuż – właściwości zdrowotne
Ze względu na bogatą zawartość wapnia (większą niż w mleku), jarmuż jest w stanie chronić nas przed wystąpieniem osteoporozy. Ponadto, niniejsza roślina odpowiedzialna jest za wzmocnienie naszych kości, zębów i ścięgien, dodatkowo wpływając na regulację ciśnienia krwi. Za sprawą witamin w nim zawartych (w tym witaminy A, C oraz K), jarmuż odpowiedzialny jest za zwalczanie wolnych rodników oraz hamowanie rozwoju zmian miażdżycowych, powstających w obrębie układu sercowo-naczyniowego człowieka. Okazuje się również, iż spożywanie jarmużu (za sprawą witaminy K) jest w stanie zmniejszyć obfitość krwawień miesiączkowych oraz przyczynić się do zwiększenia regulacji procesów odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Dzięki przeciwutleniaczom, regularne spożywanie niniejszej rośliny może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych (w tym nowotworów krtani, jamy ustnej, przełyku i pęcherza moczowego) oraz układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. Dodatkowo, bogactwo luteiny zawarte w składzie jarmużu odpowiedzialne jest za ochronę plamki żółtej przed zwyrodnieniem.
UWAGA! Jarmużu nie należy gotować przez okres dłuższy niż 3-4 minuty, ponieważ po tym czasie może on stracić wszystkie swoje właściwości zdrowotne.
Jarmuż – przeciwwskazania i skutki uboczne
Ze względu na sporą zawartość goitrogenów, przed spożywaniem jarmużu powinny wzbraniać się osoby zmagające się z chorobami tarczycy. Ponadto (ze względu na wysoką zawartość szczawianów), ze swojej diety powinny wykluczyć go również pacjenci cierpiący z powodu kamicy szczawianowej.
W przypadku zdrowych osób, spożywanie jarmużu w dużych ilościach może przyczynić się do pojawienia się bolesnych wzdęć. Niemniej jednak, ryzyko ich wystąpienia maleje w wyniku ugotowania niniejszej rośliny.
Jarmuż – przepisy i zastosowanie w kuchni
Dzięki bogatej zawartości witamin i składników mineralnych oraz za sprawą niepowtarzalnego smaku, jarmuż znalazł szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Może on stanowić zarówno podstawę warzywnych sałatek, jak i być dodatkiem do mięs, czy też składnikiem koktajli owocowo-warzywnych. W ostatnim czasie, bardzo modne stało się również przygotowywanie chipsów z jarmużu, które mogą stanowić zdrowy zamiennik dla tradycyjnych przekąsek.
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przepis na pożywny koktajl z jarmużem w roli głównej.
Jakich składników potrzebujesz, aby go przygotować?
- Jednego dojrzałego banana;
- Dwóch garści obmytego jarmużu;
- Jednego pokrojonego w kawałki i obranego ze skórki jabłka;
- Szklanki mleka sojowego lub kokosowego; oraz
- Łyżki miodu.
Teraz przy pomocy blendera dokładnie zmieszaj wszystkie składniki i ciesz się smakiem tego wyjątkowego i pełnego zdrowia koktajlu.
Życzymy smacznego!