Magnez to niezwykle ważny makroelement naszego organizmu. Jego niedobory mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia, a nawet sytuacji zagrożenia życia. Na szczęście, przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia oraz zrównoważona dieta są w stanie zapewnić nam odpowiedni dowóz niniejszego składnika. W jakich produktach powinniśmy szukać magnezu? I jakie mogą być skutki jego niedoboru? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.
Z tego artykułu dowiesz się
- Jakie funkcje magnez spełnia w naszym organizmie;
- Jakie mogą być skutki niedoboru magnezu;
- W jakich produktach powinniśmy szukać magnezu.
Jakie funkcje spełni magnez w organizmie człowieka?
Magnez jest niezwykle ważnym składnikiem organizmu człowieka. Jest on odpowiedzialny między innymi za aktywację około 300 enzymów, które biorą udział w przemianach tłuszczów, węglowodanów i białek. Dodatkowo, magnez odpowiedzialny jest za wzmocnienie organizmu oraz prawidłową przemianę materii. Co ważne, odpowiedni dowóz magnezu w codziennej diecie jest w stanie wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Ponadto, pierwiastek ten jest elementem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego, sercowo-naczyniowego, kostno-stawowego, hormonalnego oraz oddechowego.
Skutki niedoboru magnezu w codziennej diecie
Istotność powyższego pierwiastka w organizmie człowieka jest niepodważalna. Dlatego też, jego niedobór może istotnie wpłynąć na pogorszenie naszego zdrowia, a nawet sytuację zagrożenia życia. Wśród najpowszechniejszych konsekwencji związanych z niedoborem magnezu w codziennej diecie, możemy wyróżnić:
- Mrowienie oraz skurcze kończyn dolnych (ze szczególnym uwzględnieniem skurczy łydek);
- Skurcze tętnic wieńcowych oraz obwodowych (które mogą skutkować niedokrwieniem mięśnia sercowego);
- Nadciśnienie, kołatania serca, a nawet przyspieszenie zmian miażdżycowych;
- Mdłości, migreny, problemy ze snem (w tym bezsenność), spadek zdolności do koncentracji i zapamiętywania.
Dodatkowo, długotrwały niedobór magnezu w codziennej diecie może stanowić przyczynę licznych chorób przewlekłych, w tym kamicy nerkowej oraz cukrzycy typu II.
Źródła magnezu w codziennej diecie
Przestrzeganie zasad zdrowego żywienia i dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości warzyw, orzechów i niektórych owoców, jest w stanie zapewnić nam dowóz magnezu na odpowiednim poziomie. A w jakich produktach spożywczych znajdziemy najwięcej magnezu?
Po pierwsze: PRODUKTY Z PEŁNEGO ZIARNA. Zarówno mąka pełnoziarnista, jak i chleb z dodatkiem nasion słonecznika lub siemienia lnianego, jest w stanie zapewnić nam sporą dawkę magnezu. Dlatego też, to właśnie te produkty powinniśmy wykorzystywać podczas przygotowywania codziennych posiłków.
Po drugie: NASIONA I ORZECHY. Zarówno orzechy włoskie, jak i nasiona słonecznika, czy maku, są w stanie dostarczyć do naszego organizmu sporą dawkę magnezu. Dlatego też, każdego dnia warto dodawać je do pożywnych sałatek oraz deserów.
Po trzecie: KASZA GRUBOZIARNISTA I BRĄZOWY RYŻ. Wprowadzenie dużych ilości kaszy oraz brązowego ryżu do codziennej diety, z pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu magnezu w naszym organizmie. Warto wiedzieć, że 100 g kaszy gryczanej jest w stanie spełnić, aż 55% naszego dziennego zapotrzebowania na niniejszy składnik.
Po czwarte: ŚWIEŻE WARZYWA, ROŚLINY STRĄCZKOWE I NATKI. Wszelkie warzywa liściaste, takie jak: jarmuż, rukola, czy szpinak, są w stanie zapewnić nam sporą dawkę magnezu. Niniejszy składnik znajdziemy również w: szczawiu, botwince, natce pietruszki, bobie, fasoli, grochu, pomidorach, w papryce oraz w rzodkiewce.
Po piąte: ŚWIEŻE OWOCE. Chociaż świeże owoce nie zawierają w sobie tak dużych ilości magnezu, jak warzywa i rośliny strączkowe, największe ilości niniejszego pierwiastka znajdziemy między innymi w awokado oraz dojrzałych bananach.
Podsumowanie
Magnez to niezwykle ważny element naszego organizmu. Jego niedobór może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia, a nawet sytuacji zagrożenia życia. Dlatego też, każdego dnia warto pamiętać o spożywaniu sporych ilości warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz niektórych roślin strączkowych, dzięki którym zapewnimy dowóz powyższego składnika na odpowiednim poziomie.