10 rad, jak przyspieszyć metabolizm!

Jesz niewiele, a mimo to tyjesz? Zastanawiasz się: „dlaczego”? Jest jedna odpowiedź – Twój metabolizm jest za wolny. Ale nie martw się, możesz go przyspieszyć! Przedstawiamy 10 rad, które pomogą Ci skutecznie przyspieszyć metabolizm.

metabolizm11

  1. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nawet jeżeli rano nie będziesz głodna, zmuś się do jedzenia, niewielką porcję ale jednak. Najlepszą porą na śniadanie jest czas do godziny od wstania z łóżka. Jedząc rano, później, w ciągu dnia zjesz mniej. Pierwszy posiłek powinien być solidny i pożywny, złożony z węglowodanów, białka i błonnika.
  2. Postaw na naturalne wspomagacze. 3 składniki, które pobudzą Twój metabolizm to: magnez, który uczestniczy w przerabianiu tłuszczów na energię, chrom – zmniejsza apetyt na słodycze, ponadto stabilizuje cukier we krwi i wapń, który reguluje pracę układu nerwowego.
  3. Ćwicz regularnie. Kiedy ćwiczysz, spalasz kalorie. Wystarczy, że będziesz ćwiczyć po 30 minut 3 razy w tygodniu. Pół godziny po treningu, koniecznie zjedz owoc. Im więcej mięśni tym mniej tkanki tłuszczowej.
  4. Jedz wszystko i odżywiaj się regularnie. Nie głoduj, unikaj restrykcyjnych diet, ponieważ w tym czasie organizm przestawia się na tryb awaryjny, co niestety nie skutkuje utratą wagi. Organizm przygotowuje się na „ciężkie czasy”. Wyznawaj zasadę: jedz często, ale mało. Należy stosować zbilansowaną dietę. Jeśli jesz rzadko, organizm zwalnia tempo przemiany materii.
  5. Przyprawiaj. Majeranek, czosnek, bazylia, oregano i imbir – pobudzają one wydzielanie kwasów w żołądku, a co za tym idzie wspomagają trawienie. Warto również używać chilli, curry, czarnego pieprzu oraz innych korzennych przypraw.
  6. Pij dużo wody. Pij co najmniej 2litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Jeżeli ćwiczysz – pij więcej. Woda pomaga pozbyć się tłuszczu z organizmu. Spowalniać przemianę materii może już nawet lekkie odwodnienie. Niedobór wody nieraz postrzegamy jak głód, przez co niepotrzebnie tyjemy. Aby zmniejszyć łaknienie, wypij szklankę wody pół godziny przed posiłkiem. Dodatkowo woda przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu.
  7. Ochładzaj organizm. Wspomaga metabolizm. Nie jest wskazane przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach. Na przemian zażywaj sauny i chłodnego prysznicu. Zalecane jest spożywanie 3 chłodnych posiłków dziennie.
  8. Postaw na grejpfruty. Czy wiesz, że jedząc ćwiartkę grejpfruta do każdego posiłku, przyspieszasz spalanie tłuszczu?  Eksperci przekonują, że osoby jedzące grejpfrut przed posiłkiem znacznie szybciej traciły na wadze.
  9. Jedz warzywa. Powinno się spożywać 70dkg warzyw dziennie, z czego 70% w postaci gotowanej, a pozostałe w postaci surowej. Błonnik w nich zawarty przyspiesza perystaltykę jelit i reguluje pracę kwasów tłuszczowych.
  10.  Nie stresuj się. Pod wpływem długotrwałego stresu organizm wydziela hormony, przez które tyjesz w okolicy brzucha. Możesz spróbować technik relaksacyjnych.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.