Naturalne antybiotyki to temat dobrze znany. Przecież od lat na grypę czy przeziębienie mamy i babcie zawsze proponują czosnek oraz cebulę. Jednak czy faktycznie produkty te działają jak antybiotyki i czy jest ich więcej? Po przeczytaniu tego tekstu będziesz to wiedzieć.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie produkty uznać można za naturalne antybiotyki;
- Czy produkty te faktycznie działają jak leki;
- Czy czosnek faktycznie leczy;
- Czy cebula to skuteczny antybiotyk;
- Czy papryczki chilli również mogą się przydać.
Naturalne antybiotyki
Produktów, które uznać można za korzystne w czasie chorób, jest wiele. Niektóre wspomagają odporność, inne zaś sprzyjają wypróżnianiu. Jest jednak i taka grupa artykułów, które śmiało nazwać można naturalnymi antybiotykami.
Ich działanie jest podobne do syntetycznych odpowiedników, jednakże w praktyce, nie niszczą one mikroflory jelit tak jak środki farmaceutyczne. Poniżej znajdziesz ich listę.
Naturalne antybiotyki – lista
- Czosnek;
- Cebula;
- Papryczki chilli;
- Imbir;
- Miód;
- Olejek z oregano;
Naturalne antybiotyki – czy faktycznie działają?
Pomimo że ich lista jest długa, wielu i tak zapyta, czy naturalne antybiotyki naprawdę działają? A jeśli tak to, po co apteki wręcz pękają w szwach od syntetycznych odpowiedników? Pytanie bardzo na miejscu, ponieważ przemawia przez nie czysty rozsądek. Aby na nie odpowiedzieć, należy uświadomić sobie dwie rzeczy.
Po pierwsze
Produkty, które uznać można, jako naturalne antybiotyki to zbiór różnych substancji o różnym działaniu, zaś środki farmakologiczne to określony związek chemiczny o ukierunkowanym działaniu wobec danej bakterii.
Po drugie
Rynek farmakologiczny opiera się o antybiotyki, stąd były one dostępne, są i zapewne będą, gdyż przynoszą ogromne dochody. Tutaj najważniejsze jest to, aby uświadomić sobie, że produktami spożywczymi również można się leczyć, ale trzeba wiedzieć jak.
Czosnek – działanie i dawkowanie
- Związkiem bakteriobójczym jest allicyna;
- Żeby był on skuteczny, należy ząbek czosnku rozgnieść przed spożyciem lub dobrze pogryźć;
- Czosnek działa silniej niż penicylina;
- Warto jeść 2-3 ząbków czosnku dziennie.
Cebula – jako naturalny antybiotyk
- Fitoncydy to główne związki lecznicze cebuli;
- Żeby były skuteczne, cebule również należy rozgnieść, pokroić w kosteczkę lub zmiażdżyć;
- Cebula jest dobra na choroby układu pokarmowego;
- Tutaj zaleca się spożywanie cebuli regularnie/może być codziennie.
Papryczki chilli – nie tylko do jedzenia
- Związkiem aktywnym papryczek jest kapsaicyna, która odpowiada również za pikantność produktu;
- Kapsaicyna działa znieczulająco i napotnie;
- Może być stosowana, jako lek na migreny.
Podsumowanie
Naturalne antybiotyki to dar natury, który każdy może wykorzystywać praktycznie, na co dzień w zaciszu własnego domu. Warto stosować je nie tylko w przypadku choroby, ale jako środek prewencyjny.
Przykładem może być tutaj mieszanka czosnku, cebuli, papryczek chilli, kurkumy, chrzanu, imbiru i miodu zalane octem jabłkowym. Taka mieszanka to bomba witamin, związków antybakteryjnych oraz wielu składników antyoksydacyjnych.
Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kącikdlazdrowia.pl i zapisz się na newsletter.