Koniec wakacji oznacza nie tylko powrót do szkoły, ale również rozpoczęcie sezonu na pełną smaku i wartości odżywczych dynię, z której możesz przyrządzić nie tylko przepyszną zupę, ale również odżywczą pastę na kanapki oraz pełne warzyw placuszki, które z pewnością przypadną do gustu Twoim najbliższym. W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie garść najistotniejszych informacji na temat tego niezwykłego warzywa. Ponadto, dowiesz się jak przygotować przepyszną i pożywną zupę, która będzie stanowiła idealną propozycję jesiennego obiadu dla Ciebie i Twojej rodziny.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto jeść dynię;
- Jakie zastosowanie w naszej kuchni może znaleźć dynia;
- Jak przygotować smaczną i zdrową zupę-krem z dyni.
Dlaczego warto jeść dynię?
Niezwykłe właściwości zdrowotne dyni były doceniane już przed wiekami, zwłaszcza przez mieszkańców Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych (uznawanych za stolicę niniejszego warzywa). Zawarty w niej beta-karoten nie tylko hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne (zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości), ale również odpowiedzialny jest za obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Ponadto, w porcji świeżej dyni jesteśmy w stanie znaleźć całą masę cennych witamin i składników mineralnych, wśród których możemy wyróżnić:
- Białko oraz błonnik;
- Witaminę A, witaminy z grupy B (w tym: tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, witaminę B6), witaminę C, witaminę E oraz witaminę K;
- Wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk, potas oraz sód.
Jakie zastosowanie w naszej kuchni może znaleźć dynia?
Dzięki swojemu oryginalnemu, a zarazem delikatnemu smakowi, dynia może znaleźć szerokie zastosowanie w kuchni każdego z nas. Bez przeszkód możemy przygotować z niej nie tylko gęstą zupę, ale również aromatyczną kawę, placuszki warzywne, tartę na kruchym cieście, zapiekankę z dodatkiem makaronu pełnoziarnistego, aromatyczne ciasta, ciasteczka, jak również bułeczki. Niemniej jednak, dynia doskonale nadaje się również do przyrządzania jesiennych przetworów. Dynia w zalewie idealnie sprawdzi się w roli przystawki do mięs oraz ryb, a słodka marmolada będzie wspaniałym dodatkiem do kanapek, jak również gorącej herbaty.
Jak przygotować smaczną i zdrową zupę-krem z dyni?
Zupa-krem z dyni z dodatkiem prażonych nasion słonecznika stanowi wspaniałą, a zarazem prostą w przygotowaniu, propozycję jesiennego obiadu. Zanim jednak przystąpisz do jej gotowania, upewnij się, że posiadasz w swojej kuchni: garnek z grubym dnem, sprawny blender, patelnię oraz ostry nóż.
Jakich składników potrzebujesz?
- Około 300 g pokrojonej w kostkę (pozbawionej pestek) i obranej ze skóry dyni piżmowej;
- 1 łyżki oliwy z oliwek;
- 1 cm korzenia imbiru;
- 1 łyżeczki kurkumy;
- 1 szalotki;
- Szczypty ostrej papryki;
- 100 ml mleka kokosowego;
- 300 ml bulionu warzywnego;
- Szczypty soli;
- Garści posiekanej (świeżej) kolendry lub natki pietruszki;
- Garści prażonych nasion słonecznika.
Sposób przygotowania:
Krok I: Szalotkę pokrój w drobną kostkę, imbir zetrzyj na tarce o grubych oczkach, a następnie podsmaż je na niewielkiej ilości oliwy z oliwek (na dnie grubego garnka);
Krok II: Do szalotki oraz imbiru dodaj łyżkę kurkumy oraz szczyptę ostrej papryki i praż całość jeszcze przez krótką chwilę;
Krok III: Do podsmażonych składników dodaj pokrojoną w kostkę dynię i zalej całość bulionem warzywnym;
Krok IV: Kiedy dynia stanie się miękka, dodaj do zupy około 80ml mleczka kokosowego;
Krok V: Gotuj zupę jeszcze przez kilka minut, a następnie zmiksuj ją na gładki krem przy pomocy blendera i dopraw solą według uznania;
Krok VI: Na suchej patelni upraż delikatnie nasiona słonecznika;
Krok VII: Przelej gotową zupę do miseczki, posyp ją prażonymi pestkami słonecznika oraz świeżą kolendrą, a na koniec polej odrobiną mleczka kokosowego.
Podsumowanie
Dynia to nie tylko doskonałe w smaku warzywo, ale również prawdziwa skarbnica cennych dla Twojego zdrowia składników odżywczych. Dlatego też, już dziś warto wypróbować prosty przepis na pyszną zupę-krem, która z pewnością przypadnie do gustu Tobie i Twoim najbliższym.