Oliwa z oliwek jako źródło zdrowych tłuszczy!

Dlaczego jest dobra dla naszego zdrowia? I jaką oliwę z oliwek powinniśmy wybrać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

O oliwie z oliwek większość z nas słyszała już wiele dobrego. Do jej codziennego spożywania zachęcają zarówno specjaliści w dziedzinie żywienia, jak i lekarze. Nic w tym dziwnego, w końcu oliwa z oliwek jest nie tylko pyszna, ale stanowi również doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych w przyszłości.

Oliwa z oliwek – rodzaje

Oliwa, choć w większości przypadków stanowi doskonałe źródło wartościowych składników odżywczych, nie zawsze jest sobie równa. Na sklepowych półkach możemy znaleźć kilka jej odmian, wśród których możemy wyróżnić:

  • Oliwę z oliwek EXTRA VIRGIN (z pierwszego tłoczenia) – stanowiącą najbogatsze źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz cennych witamin;
  • Oliwę z oliwek VIRGIN (również z pierwszego tłoczenia) – charakteryzującą się nieco wyższą kwasowością niż jej pierwsza odmiana;
  • Oliwę z oliwek REFINED – stanowiącą mieszaninę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia z jej rafinowaną odmianą;
  • Oliwę z oliwek SANSA – będącą produktem pochodzącym z wytłoczyn oliwek.

Oliwa z oliwek – źródło zdrowia

Niniejszy produkt stanowi bogate źródło zarówno jedno-, jak i wielo-nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią ważny element profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie oliwy z oliwek może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, a ponadto chronić błonę śluzową nosa podczas uporczywych problemów z alergią. Okazuje się również, iż regularne stosowanie tego oleju roślinnego:

  • Wspomaga walkę z problemem kamicy żółciowej oraz owrzodzeń żołądka;
  • Zmniejsza ryzyko powstawania bolesnych zaparć;
  • Zapobiega nadmiernemu powstawaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za przyspieszenie procesu starzenia się organizmu;
  • Dostarcza do organizmu cenne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, w tym witaminę A, D, E i K;
  • Zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów;
  • Wspomaga procesy trawienne i przyczynia się do zwiększonego i szybszego pozbywania się szkodliwych toksyn z organizmu;
  • Ogranicza uczucie głodu podczas stosowania diety odchudzającej.

Jeśli chcemy uzyskać z oliwy z oliwek to co najcenniejsze, powinniśmy spożywać ją w surowej postaci. Na przykład, w formie dodatku do pełnych warzyw sałatek lub ziołowych sosów do ryb.

Oliwa z oliwek – zastosowanie w kuchni

Oliwa z oliwek stanowi jeden z podstawowych elementów diety śródziemnomorskiej, zalecanej szczególnie tym osobom, które zmagają się z problemami w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Ten zdrowy, obfitujący w zdrowe tłuszcze olej doskonale sprawdzi się zarówno w formie dodatku do świeżych sałatek, jak i podczas smażenia. W tym drugim przypadku warto jednak pamiętać, że wysoka temperatura doprowadza do utraty cennych składników odżywczych zawartych w oliwie.

Warto również wspomnieć, iż oliwa z oliwek wykorzystywana jest na szeroką skalę do pielęgnacji naszego ciała i włosów, zapewniając im efektywne odżywienia oraz miękkości.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.