Trend zerowaste – moda, za którą warto podążać!

Na czym polega trend zeroweste? I jak sprawić, aby nie pozostawiać po sobie tylu odpadów? Odpowiedzi na te pytania oraz cenne wskazówki na temat ochrony środowiska znajdziesz w dalszej części tekstu.

Nasza planeta zalewana jest przez falę śmieci! To nie groźba, to fakt, który coraz bardziej zaczyna zagrażać naszemu środowisku. I chociaż już na początku lat 90tych w szkołach uczono nas o ważności segregacji odpadów i zagrożeń wynikających z ich nieprzestrzegania, nadal większość mieszkańców Ziemi nie zastanawia się nad tym ile niepotrzebnych śmieci zostawia wokół siebie. Foliowe torebki, plastikowe opakowania po kosmetykach, a nawet szczoteczki do zębów i patyczki do uszu wykonane ze sztucznych tworzyw, wszystko to stanowi ogromne zagrożenie dla naszej planety! Co możemy z tym zrobić?

Zerowaste – na czym polega?

Zero waste (z ang. brak śmieci/odpadów/marnowania) to świadomy styl życia, w którym człowiek stara się generować jak najmniejszą liczbę odpadów w trosce o otaczające go środowisko. Życie bez śmieci opiera się na kilku podstawowych zasadach.

Po pierwszej: ODMAWIANIE – nie przyjmuj ulotek, reklamówek jednorazowych, niepotrzebnych gadżetów wykonanych z materiałów szkodliwych dla środowiska;

Po drugie: OGRANICZANIE – zużywanych opakowań i produktów wykonanych z tworzyw sztucznych;

Po trzecie: PONOWNE STOSOWANIE – nie wyrzucaj opakowań wielokrotnego użytku (np. słoików, tacek na jajka). Staraj się je wykorzystywać tak długo, jak to tylko możliwe;

Po czwarte: SEGREGACJA – staraj się segregować odpady pochodzące z Twojego gospodarstwa domowego. Wystarczy, że podzielisz śmieci na 4 podstawowe kategorie (plastik, szkło, papier, odpady mokre);

Po piąte: NAPRAWA – jeśli Twoje ubrania, sprzęt elektroniczny lub akcesoria popsują się, nie wyrzucaj ich od razu, a w zamian za to postaraj się je naprawić lub przerobić na nowy użyteczny przedmiot.

Jak nie generować odpadów?

Jeśli powyższe zasady są dla Ciebie zbyt ogólne, przygotowaliśmy kilka prostych i konkretnych patentów na to, jak nie generować odpadów wokół siebie.

Patent nr 1: Szmaciane torby na zakupy. Chociaż mówi się od tym od zawsze, czy zabierasz ze sobą materiałowe torby na zakupy? A może każdego dnia znosisz do domu kolejną porcję foliowych reklamówek, które po chwili wyrzucasz do śmieci?

Patent nr 2. Własna butelka na wodę. Jeśli nie przemawia do Ciebie argument, że noszenie własnej butelki/kubka na wodę jest w stanie wpłynąć na ochronę środowiska, pomyśl o tym, jako o sporej oszczędności (zwłaszcza teraz, kiedy zbliżają się upalne dni).

Patent nr 3. Akcesoria higieniczne z naturalnych materiałów. Czy wiesz, że w niektórych sklepach dostępne są szczoteczki do zębów i patyczki do uszu wykonane z naturalnych materiałów, które nie pozostawiają po sobie zbędnych odpadów? Zarówno szczoteczka bambusowa, jak i patyczki do uszu są nie tylko w zgodzie z trendem zerowaste, ale również charakteryzują się długą wytrzymałością i stosunkowo niską ceną.

Patent nr 4. Sztućce i naczynia wielokrotnego użytku. Przed nami długie letnie dni, które sprzyjają spożywaniu posiłków na świeżym powietrzu. Zamiast plastikowych sztućców i talerzyków, zabieraj ze sobą te wielokrotnego użytku. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem zmywania naczyń po grillowaniu, wybieraj ekologiczne sztućce i papierowe talerzyki.

Patent nr 5. Lista zakupów. Czy często zdarza Ci się wyrzucać sporą ilość jedzenia? To błąd, który naprawić możesz w prosty sposób. Wystarczy, że przed wyjściem do sklepu zaplanujesz sobie posiłki i wykonasz listę niezbędnych produktów, dzięki której kupisz tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.